Košická futbalová aréna, Slovnaft cup, finále, 1. 5. 2024 o 14:00

Frühwald – Luterán (79. Jackuliak), Gabriel, Malý, Mojžiš (66. Maslo), Selecký – Hladík (74. Gerec), Lavrinčík, Zsigmund (74. Múdry), Tučný (66. Domonkos) – Chrien

Takáč – Šulek (60. Paur), Koštrna, Kóša, Mikovič – Zeljkovič (74. Bukata, 89. Poznar) – Daniel, Ofori, Procházka (74. Štefánik), Azango – Ďuriš

ŽK: Zsigmund, Hladík – Koštrna, Paur, Ďuriš, Mikovič

Rozhodovali: Kružliak – Ferenc, Vitko

Diváci: 8764

Polčas: 1:0

Cesta za tretím národným pohárom v rade pokračovala košickým finále, na ktoré pricestovali tisíce fanúšikov Spartaka. Po prvých dvoch akciách mali trnavskí hráči vyhrávať 2:0, ale ani následný tlak gól v bránke Ružomberku nepriniesol. Naopak po smolnej chybe išiel náš súper do vedenia a andeli museli doháňať manko. Ani celopolčasový tlak v druhom dejstve však na čo i len vyrovnávajúci gól nestačil a trofej po šťastnej výhre 1:0 získal Ružomberok.

1

Ihneď po rozohrávke sa do zakončenia dostal Erik Daniel, jeho hlavičkový pokus po nakopnutej lopte vyrazil brankár na rohový kop. V tej istej minúte mohol druhý gól Spartaka streliť hlavou Sebastián Kóša, ale jeho zakončenie skončilo tesne vedľa tyče.

22

Tlak Trnavčanov na krátke minúty otupili Ružomberčania prihrávkami na vlastnej polovici. Do solídnej akcie zavelili Martin Mikovič a Philip Azango a zakončenia sa dostal Kelvin Ofori, keď prihrávku do šestnástky poslal presne do stredu bránky a k pripravenému gólmanovi.

36

Na center Erika Daniela z pravej strany si naskočil Michal Ďuriš, jeho hlavičke však chýbala presnosť a skóre sa nemenilo.

45

Ani ďalšia akcia po pravej strane a centri Erika Daniela sa skóre nemenilo. Odrazenú loptu spoza šestnástky prudko vystrelil Roman Procházka, ale lopta mierila tesne mimo bránky.

45+3

Po nedorozumení medzi Martinom Šulekom a brankárom Spartaka sa lopta po malej domov dostala za Dominika Takáča a z poslednej akcie polčasu Ružomberčania doviedli loptu do prázdnej bránky – 1:0.

54

Strela Kelvina Oforiho mala presnosť aj razanciu, ale brankár Frühwald bol proti a vyrazil istý gól na rohový kop.

60

Martina Šuleka nahradil Jakub Paur.

62

Po prudkej centrovanej lopte od Erika Daniela sa do zakončenia dostal opäť Roman Procházka a jeho pokus tesne minul bránku Ružomberku.

73

Roman Procházka ďalšou strelou neprekonal brankára súpera. Z tesnej blízkosti mieril iba do gólmana.

74

Adriana Zeljkoviča nahradil Martin Bukata. Samuel Štefánik nahradil Romana Procházku.

87

Samuel Štefánik hlavičkoval mimo bránky Ružomberku, skóre sa nemenilo, tlak Spartaka bol prakticky celý druhý polčas.

Michal Gašparík, Spartak: „Strašne to bolí, bol som presvedčený, že sme našli recept na Ružomberok. Obetovali sme ligu, často je to aj s nepochopením fanúšikov a vás novinárov. Všetko sme dali do tohto jedného zápasu. Bol som si takmer istý, že ich vieme prekonať. Chalani fantasticky dodržali taktiku, dnes hrali najlepší zápas s Ružomberkom. Od prvej sekundy sme mali šance, v 20. minúte mohlo byť finále na našej strane. Mohli sme dať tri góly, keby sme boli efektívni, možno štyri. Strašná škoda to je. Za celé obdobie, čo som v klube, sme nespravili malú domov, že by brankár išiel von na malú domov. A stalo sa to teraz zase s Ružomberkom. Chalani boli výborní, dodržali veci v defenzíve, tam sme to mali postrážené. V ofenzíve sme našli recept, ako sa tam dostať, bola to šanca za šancou. Nemalo sa stať, čo sa stalo, je mi z toho do plaču, je to obrovská škoda.“

Ondrej Smetana (Ružomberok): „Je to nádherný pocit, keď si zoberiete tú sériu od prvých kôl až po Lipany, vedeli sme, že sme veľmi blízko. Stálo to veľa práce, mať tých chalanom koncentrovaných. Mali sme medzitým DAC, hrali sme v Žiline na umelej tráve. Točili sme zostavu a plánovali na dnešný deň. Zvládli sme a bolo to psychicky náročné. Som rád, že sme to zvládli, predstava baráže a o pár dní opäť do Trnavy, z toho som mal obavy. V prvom polčase na nás vybehli, naschvál sme chceli hrať prvý polčas pod ich kotlom, nech sa tomu vyhneme v druhej časti a budeme hrať pod naším kotlom. Som vďačný, že sme to zvládli.“