21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

Domov / Správy / Nezvládnutá druhá polhodina zápasu

Nezvládnutá druhá polhodina zápasu

spartak |

14.12.2023 |

Zápas

Sukru Saracoglu Stadium Istanbul, 6. kolo H skupiny Európskej konferenčnej ligy, 14. 12. 2023, 18:45

FENERBAHCE ISTANBUL
FC SPARTAK TRNAVA

4:0

FENERBAHCE:

Egribayat – Samuel (62. Aziz), Djiku (78. Yusuf), Oosterwolde, Kadioglu – Yüksek, Fred – Kahveci (62. King), Szymanski, Tadič (74. Ünder) – Džeko (74. Nayir)

SPARTAK:

Takáč – Koštrna (46. Kompan Breznik), Ɖurič, Kóša, Šulek – Ofori (80. Ujlaky), Bukata (66. Procházka), Zeljkovič, Bernát, Azango (66. Paur) – Ďuriš (75. Djuričin)

Góly: 36. Kadioglu, 48. Tadič (P), 60. Džeko, 61. Džeko

ŽK: Djiku, King, Oosterwolde – Bukata

Rozhodoval: Aleksandar Stavrev (Macedónsko)

Diváci:

Polčas: 1:0

Kým v prvom vzájomnom zápase oboch súperov nechal tréner Fenerbahce odpočívať hviezdy ako Džeko, Tadič či Fred a posledných dvoch menovaných poslal, až keď hostia potrebovali zvýšiť obrátky. V domácej odvete boli všetci traja v základnej zostave a najmä Džeko dal o sebe vedieť. Turci nechceli ponechať nič na náhodu, lebo v poslednom zápase skupiny potrebovali vyhrať, aby si zaistili postup do ďalších bojov.

Hoci favorit bol jasný, už v 2. min ho mohol zmraziť Bernát, ktorý sa dostal v šestnástke k lopte, vystrelil, ale trafil presne do miest, kde stál brankár. Na druhej strane sa v šestnástke dostal do výbornej streleckej pozície Samuel, ale do strely sa mu dobre postavil Kóša.

O ďalší strelecký pokus sa postaral Džeko, keď Azango veľmi ľahko stratil loptu na polovici a po brejku pálil Bosniak z uhla tvrdo, ale vedľa. Kanonier Fenerbahce sa do tutovky dostal v 23. min, ale jeho halfvolej ešte pohotovejšie vyrazil Takáč na roh. Krátko nato Ɖurič minul loptu v päťke, tá sa dostala až k Džekovi, ale ten zblízka prekopol bránku.

Bosniacky kanonier bol ťažko odstaviteľný od lopty a po polhodine hry vymyslel parádnu prihrávku pre Samuela, ktorý sa ocitol sám pred Takáčom, ale trnavský brankár sa mu skvele hodil do gólovej strely a vychytal ďalšiu tutovku.

V 36. min však už kapituloval, keď sa po ľavej strane prehnal Kadioglu, namieril si to do šestnástky a medzi dvoma hráčmi trafil presne k bližšej tyčke – 1:0.

Ďalšiu prácu mal trnavský brankár pri Kahveciho strele, ktorú vyrazil a dorážku poslal Szymanski hlavou nad bránku.

Problém nastal v závere polčasu, keď sa zranil Koštrna a cez prestávku ostal v šatni. Nahradil ho Kompan Breznik, ktorý sa však postavil na ľavý kraj obrany a na Koštrnovo miesto sa posunul Šulek.

Už po necelých dvoch minútach bránil Ɖurič Džeka tak, že ho príliš okato potiahol za dres v šestnástke a rozhodca odpískal pokutový kop, ktorý Tadič so šťastím premenil, keď trafil tyčku, ale lopta sa od Takáča odrazila za čiaru.

Po hodine hry sa dočkal aj Edin Džeko. Svoj nájazd síce zakončil iba do tyčky, Tadičovu dorážku ešte Takáč vyrazil, ale opäť len pred Džeka, ktorý loptu dotlačil do siete. Krátko po rozohraní išiel do brejku Kahveci, dvojica obrancov ho neobrala o loptu, prihral voľnému Džekovi, ktorý si gólovú strelu zopakoval.

To  už so Spartakom nevyzeralo dobre a bolo vidno, že domáci sa spolu so zaplnenými tribúnami bavia futbalom. Našťastie, striedania na oboch stranách tempo Fenerbahce trocha pribrzdili, no Spartak sa s Európskou konferenčnou ligou rozlúčil rovnako, ako do nej vstúpil.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Michal Gašparík: „Vybojovali sme si skupinu a už to bol pre nás bonus. Vedeli sme, že tu máme ťažkých súperov, tri veľmi kvalitné mužstvá. Výsledok dnes nie je pre nás dobrý, ale chalani robili na ihrisku čo mohli, ale rozdiel bol taký markantný, že sa na výsledku prejavil. Nechceli sme ísť do zápasu s defenzívnou zostavou ani taktikou. Chceli sme skúsiť s ťažkým súperom na jeho pôde hrať, ale z toho pramenili straty v zápase, dostupovali nás a naši chalani nemali dostatočnú kvalitu, aby sa udržali na lopte. Fenerbahce malo strašne veľa brejkových situácií, aj keď sme na to upozorňovali. Prvý polčas sme ako tak ustáli, ale ten druhý sa to opakovalo a rozhodlo to zápas. Skupinu, aj tento zápas berieme ako skúsenosti a pre tých mladších je to aj poučenie. Ťažko sa rovná s týmito tímami. Keď nám dá Džeko gól, ťažko budem chalanom, hlavne tým mladším, niečo vyčítať, keď tu má plat ako my máme rozpočet na dva roky. Ťažko sa to porovnáva a na ihrisku sa ten rozdiel niekde ukázať musí. Naplno sa to prejavilo v druhom polčase. Bola to škola futbalu.“