Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

16:00

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / „Vďaka našim fanúšikom to tu konečne žilo“

„Vďaka našim fanúšikom to tu konečne žilo“

spartak |

10.11.2023 |

Rozhovory

Na štvrtý pokus sa Spartak Trnava dočkal bodového zisku v tabuľke skupiny H Európskej konferenčnej ligy. Po nevydarenom vstupe v Razgrade a dvoch domácich zápasoch sa zrejme nečakalo, že sa tak stane na umelej tráve v dánskom Nordsjaellande. Pričom Dáni doma v prvom zápase naložili Ludogorcu sedmičku a dominantný výkon predviedli aj v Trnave. Detskou matematikou mnohí očakávali debakel.

Ten sa však nekonal. Domáci mali kvalitný prvý polčas a Spartak držal v zápase najmä Dominik Takáč, ktorý predviedol niekoľko kvalitných zákrokov, najmä pri strelách zblízka. Napokon dostal Nordsjaelland darček v podobe lacnej penalty pri situácii, ktorá mala ku gólu ďaleko. Mohla za to nastrelená ruka Michala Ďuriša.     

„Išiel som do súboja, on to chcel prestrčiť medzi nás a trafila ma do ruky. Mrzí to, ale myslím, že ten druhý polčas bol dnes z našej strany kvalitný. Začali sme ich kompaktne pressovať hore a z toho pramenili chyby,“ hovorí trnavský útočník, ktorý však bol aj v druhom polčase na správnom mieste a tentoraz rozjasal fanúšikov Trnavy, keď hlavou zakončil podarený signál po rohu.

„Išlo o prvotný signál, kde si Kelvin zbehol a potom už mal on buď strieľať, alebo to dávať pred bránu. Ja som tam bol a som rád, že to tam padlo,“ tešil sa Michal Ďuriš, ktorý strelil gól v Konferenčnej lige po dvoch rokoch. Naposledy sa presadil v novembri 2021 v drese Omónie Nikózia proti Karabachu.

Gólovú radosť mu v prvom momente zobral asistent rozhodcu, ktorý odmával ofsajd. Podobne ako v domácom zápase, kedy strelil gól z postavenia mimo hry Šulek. Tentoraz sa však situácia ešte skúmala a VAR rozhodol v prospech Trnavy. „Najskôr sa vraj skúmal Kelvinom ofsajd a potom ešte nejaká situácia predtým. Konkrétne ani neviem, čo tam hľadali, ale je dôležité, že ten gól uznali a bod je pre nás cenný.“

Napriek tomu, že tentoraz mali Dáni výhodu domáceho prostredia, Trnavčania podali rozhodne odvážnejší výkon a za druhý polčas si vyrovnanie zaslúžili. „Posledných dvadsať minút doma sme si ich ,osahaliʹ. Asi sme mali až prílišný rešpekt a zistili sme, že sa s nimi dá hrať, keď ich pressujeme ako máme, čo sa teraz v druhom polčase potvrdilo.“

Spartak čaká 30. novembra posledný domáci zápas s Razgradom, ktorý doma dokázal zdolať aj Fenerbahce 2:0. Po prvom bodovom zisku by sa chceli hráči s publikom rozlúčiť aj prvou výhrou. „Hráme doma a vieme ako nám pomáhajú ľudia a keď príde vypredaný štadión, tak sa môže stať čokoľvek.“

Erik Daniel ako Neville

Michal Gašparík zvolil na zápas s Nordsjaellandom štvorčlennú obrannú formáciu. Jednak chcel hrať ofenzívnejšie v strede poľa, no hráčov do defenzívy mu príliš veľa neostalo. Pri zranení Martina Mikoviča nechcel postaviť na ľavý kraj obrany neskúseného Breznika, ale na toto miesto zasunul z krídla Erika Daniela.

„Ja som rád, že som to na tom poste zvládol a že sme získali bod. Nevadí mi, že hrám cez nohu, ale zo začiatku som sa trošku hľadal. Keď ide na mňa hráč jeden na jedného, tak je to ťažké, ale nejako som to zvládol,“ hovoril po zápase, v ktorom ho tréneri chválili. Dokonca až tak, že Michal Gašparík na tlačovke uviedol, že si Daniela vie predstaviť ako ofenzívneho krajného obrancu.

„Pavol Kamesch po zápase povedal, že tam Erik zahral ako Gary Neville,“ dodal žartom na Danielov výkon Michal Gašparík. Ani to však zrejme Erika nemotivuje stiahnuť sa hlbšie.

„To nie, ja rád útočím a dnes som si príliš nezaútočil. Dúfam, že tam nebudem musieť hrávať,“ hovoril s povestnou ľahkosťou Daniel, ktorého forma počas jesene má gradujúcu formu.

Dominantní fanúšikovia Spartaka prekričali domácich

Na zápas do Dánska pricestovalo viac ako šesťsto fanúšikov Spartaka, ktorí poľahky prekričali domácich a po celý čas vytvárali pravú futbalovú atmosféru. Bolo ich vidno už pred zápasom v Kodani a vo Farume jednoznačne dominovali. Odmenou im bol dobrý výkon červeno-čiernych a bodový zisk.

 „Už pred zápasom sme videli čo sa dialo v Kodani. Cítili sme ich na štadióne a boli sme tam ako doma. Dokonca ja som mal lavičku na strane, kde zväčša bývajú domáce mužstvá. Videl som veľa zápasov a vedeli sme, že ten štadión je taký mŕtvy a vďaka našim fanúšikom to tu konečne žilo. Prispelo to k tomu, že keď sme sa bránili, tak nám fanúšikovia vlievali energiu. Za to im veľmi pekne ďakujem. Mal som tam aj priateľku a bolo to také milé, že aj keď pravdepodobne nepostúpime zo skupiny, tak si ľudia našli cestu a oni sú tí, ktorí si Európu užívajú,“ vyzdvihol fanúšikov tréner Michal Gašparík.

10.11.2023
10.11.2023