Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Taiwo bol osobnosťou jari a všetci chcú, aby ostal

Taiwo bol osobnosťou jari a všetci chcú, aby ostal

spartak |

22.05.2023 |

Rozhovory

Najvýraznejšou postavou v spartakovskom drese v uplynulej sezóne bol bez sporu najlepší strelec Abdulrahman Taiwo. V lige strelil 14 gólov a po siedmich rokoch našiel Spartak strelca s dvojciferným sezónnom nástrelom. Len jeden gól mu chýbal na Polievku s Čavričom, o tri góly viac strelil najlepší strelec ligy Nikola Krstovič. Taiwo však na svoje presné zásáhy potreboval najmenší počet zápasov, takže v tejto štatistike sa vyrovnal dunajskostredskému kanonierovi. Obaja majú priemer 0,7 gólu na zápas.

Taiwo dosiahol všetky svoje góly z hry, nekopal ani jednu penaltu a po svojom príchode do Trnavy hrával na jeseň zväčša z krídla a nie na hrote. Sezónu zakončil famózne – piatimi gólmi v posledných dvoch zápasoch.

V Podbrezovej strelil dva góly, keď ho o hetrik najskôr obral rozhodca, ktorý mu neuznal regulárny gól a potom aj tréner Michal Gašparík. Ten ho stiahol predčasne z ihriska. V poslednom kole proti Žiline už ho nechal dohrať zápas a vychutnať si svoj premiérový trojgólový ligový zápas.

„Som veľmi rád, že Taiwo strelil hetrik. Myslím, že ho doteraz nedal len preto, že som jeho tréner ja. Vždy som ho dal dolu po dvoch góloch. Ja som mu tie hetriky prial až v budúcej sezóne, keď tu ostane. Jeho získanie je pre náš priorita,“ hovoril po zápase s úsmevom Michal Gašparík, ktorý naznačil, že Taiwove góly práve neuľahčia vyjednávaciu pozíciu klubu, ktorý chce zmeniť jeho hosťovanie na trvalý prestup.

Taiwo okrem 14 ligových gólov strelil ďalších 5 aj v Slovenskom pohári. Hetrik dal Trenčianskym Stankovciam, ale ten nemal zďaleka takú váhu ako ligový. Dvojgólový bol v tejto sezóne proti Michalovciam, aj dva razy proti Podbrezovej, ale ako povedal tréner, vždy ho radšej nechal odpočinúť. Až teraz sa to podarilo.  

„Keď som dal druhý gól, tak som veľmi tužil streliť aj tretí, aby som dosiahol hetrik. Skúšal som všetko, ale ten tretí tam nechcel padnúť. Počas celej svojej kariéry vo Fortuna lige sa mi hetrik streliť nepodarilo, vždy to boli maximálne dva. Teraz sa mi to podarilo po prvýkrát a som veľmi šťastný, že to napokon vyšlo,“ tešil sa po zápase sympatický Nigérijčan, ktorému sa po vzore hokejistov podarilo ukoristiť na pamiatku loptu zo zápasu. Tretí gól dlho nechcel padnúť, hoci šance na to mal. Napokon dostal darček, keď mu brankár vyrazil Bukatovu strelu priamo na nohu.

Spartak už dávnejšie prejavil záujem získať 24-ročného hráča na prestup, o ktorom rokuje s jeho dánskym klubom SönderjyskE. Ten vlani vypadol z najvyššej súťaže a ani teraz sa mu vrátiť nepodarilo. Predaju sa nebráni, no veľmi dobre vie, akého hráča má a Spartak nebude jediným záujemcom. „Nezáleží to úplne odo mňa. Viem, že klub podniká kroky, aby to bolo možné. Ja môžem za seba povedať, bez toho, že by som chcel uraziť kluby, v ktorých som hrával predtým, že som tu ako doma. Cítim sa vítaný, docenený a potom môžete vidieť výsledky. Je to teraz v rukách oboch klubov, aby našli spoločnú reč a uvidíme ako to napokon dopadne,“ hovorí futbalista, ktorý prízvukuje, že ak by to záležalo od neho, tak by ostal. „Verte mi, toto je môj domov. Cítil som to odkedy som prišiel prvýkrát na Slovensko.“

V Trnave zažil radosť zo zisku svojej prvej trofeje. Na obhajobe triumfu v Slovenskom pohári má leví podiel, keď v závere strelil vyrovnávajúci gól a poslal zápas do predĺženia. „Každý deň si ho púšťam, pripomínam si ten moment a stále mám motýle v bruchu. To bol môj najlepší okamih nielen sezóny, ale celej mojej kariéry.“

Získať Taiwa nebude ani jednoduché, ani lacné. S ním však môže byť Spartak silnejší nielen v lige, ale aj v Konferenčnej lige, kde by sa takýto kanonier hodil. Vedenie Spartaka podnikne počas prestupového obdobia kroky, aby našlo dohodu nielen s hráčom, ale aj s jeho dánskym klubom.

22.05.2023
22.05.2023