UEFA Konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

UEFA Konferenčná liga

25.07.2024 21:00 , Stadion Asim Ferhatović Hase

FK Sarajevo

21:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / Moderný futbalista bude atlét, podľa dát sú z našich najlepší Ďuriš a Daniel

Moderný futbalista bude atlét, podľa dát sú z našich najlepší Ďuriš a Daniel

spartak |

20.03.2024 |

Rozhovory

Asistent trénera Michala Gašparíka Tomáš Prisztács v uplynulých dňoch ukončil zaujímavý ročný kurz, ktorý pod hlavičkou UEFA zorganizovala Futbalová asociácia Českej republiky. Popri zástupcoch z najvyššej domácej súťaže bol ako jediný zo Slovenska, ktorý získal UEFA fitness licenciu.

„Absolvovali sme prijímacie konanie a prijatí účastníci sa pravidelne každý mesiac stretávali buď v Prahe, Brne či v Olomouci. Cieľom celého štúdia bola okrem výmeny skúseností najmä pohľad na nové trendy v kondičnej príprave. Toto je časť futbalu, ktorá veľmi napreduje a tu je možné získať nejakú konkurenčnú výhodu,“ hovorí jeden z členom trnavského realizačného tímu, ktorý má na starosti primárne futbalovú analytiku.

Ako hovorí, Česká liga patrí do najlepšej päťky v Európe z pohľadu fyzickej a kondičnej pripravenosti, a preto sú jej členovia relevantní odborníci na to, aby mohli posúvať svoje nadobudnuté skúsenosti.

„Riešili sme konkrétnu problematiku, ktorej čelia kondiční tréneri v kluboch. Ako sme mali na jeseň napríklad aj my, že sme pôsobili v Konferenčnej lige a zápasov bolo veľa, hráči musel zvládať väčšiu vyťaženosť, potrebovali kvalitnejšie regenerovať. V takejto situácii je dôležité nastaviť procesy, aby sme dokázali predísť zraneniam a udržať formu na najvyššom leveli počas dlhšieho obdobia. Myslím, že sa nám to podarilo, lebo naša účasť v Európe nezanechala negatívnu stopu v domácej súťaži, naopak stále hráme o popredné priečky v Niké lige.“

Zo súčasných futbalistov sa stávajú atléti s telami kulturistov. Na všetko je v zápase menej času a deje sa v oveľa väčšej intenzite.  

„Dôraz sa kladie na silovo-rýchlostnú prípravu, ktorá dnes hrá primárnu zložku v tréningovom procese. V zahraničí sa kladie ešte väčší dôraz na silové schopnosti, ktoré priaznivo pôsobia na športový výkon a prevenciu. Silová zložka je čím ďalej tým viac žiadaná a venuje sa jej viac času. Všetci chceme predísť natiahnutým svalom a zároveň dostať z hráča maximum.“

Vedieť hrať futbal a mať talent v dnešnej dobe už nepostačuje na tú najvyššiu úroveň. Samotný futbalový talent je len základ, ktorý je pre vrcholový futbal štandardom.

„Samotné dáta nám ukazujú, že futbal sa každým rokom zrýchľuje, zvyšujú sa nároky na fyzickú a atletickú pripravenosť. Požiadavkou je, aby sa čoraz častejšie dokázal v súboji pretlačiť, byť skôr pri lopte a aby kľúčové situácie dokázal ustáť. Je to nevyhnutný trend vzhľadom na to, že stúpa počet zápasov, hrá sa vo vyššom tempe, nasadení a futbal je čoraz viac súbojovejší. Obzvlášť naša liga má každým rokom viac a viac súbojov telo na telo. Stačí sa pozrieť na to, ako hrá napríklad Slovan a jeho kľúčoví hráči v stredovej formácii Kucka, Kankava, Savvidis, čo sú súbojoví hráči. Keď ich chce niekto zdolať, musí sa im v týchto súbojoch vyrovnať a aby situácie 50 na 50 priklonil na svoju stranu“.

Talent je nevyhnutné minimum, potrebná pridaná hodnota bude vysoká fyzická pripravenosť.

„Trend vo svete je už teraz taký, že iba technická vyspelosť hráča nepostačuje na tej najvyššej úrovni. Šikovný futbalista proti dobre fyzicky pripravenému futbalistovi z dlhodobého hľadiska neuspeje, lebo sa cez neho nedokáže opakovane presadiť. Musí byť aj rovnako silný a fyzicky pripravený, aby mu talent dal nejakú výhodu. Ten už dnes v tých TOP tímoch majú na nejakej úrovni všetci.“

Medzi fanúšikmi futbalu sa debaty často točia o tom, či bol lepší Pelé alebo Maradona alebo Messi. Či tá ktorá zlatá generácia bola lepšia ako súčasná. Pravdou je, že v nejakom fiktívnom zápase by vždy mali navrch tí mladší. Porovnávať futbalistov naprieč dekádami je nemožné.

„Súčasný futbal je už iný šport. Všetko sa zmenilo. Nároky na hráča sú niekde úplne inde. Dnes je všetko staktizované a aby to hráč dokázal, musí v zápase nabehať určitý objem kilometrov, byť v určitých priestoroch stále na čas, plniť svoju úlohu a trénerov zámer. Navyše, najlepší hráči dokážu prekonávať stále väčšie a väčšie vzdialenosti v šprinte, v najvyššej intenzite, celkovom objeme a majú stálu výkonnosť, ktorá je hádam najdôležitejšia.“

Vrcholový futbal sa dostáva do bodu, kedy je potrebné hľadať drobné veci a detaily, ktoré ho aspoň o ďalší krôčik posunú vyššie. Takouto výhodou by mohol byť práve zber a následná účinná analýza dát.

„Cieľom kurzu bolo ešte aj ďalej posunúť prácu s kondičnými dátami. A ešte lepšie pochopiť  monitoring a vyťaženosť samotného hráča v týždni alebo v konkrétnom zápase. Naučiť sa hlavne sledovať parametre, ktoré sú naozaj dôležité a uľahčujú vám každodennú prácu vďaka okamžitému prístupu GPS dát dokážeme robiť s detailom v danom momente. Už to dávno nie je intuitívne, ale ak vidíme, že hráč potrebuje ubrať, dokážeme ho vynechať z procesu, aby sme predišli preťaženosti či únavovému zraneniu.“

Dáta dnes vyhodnocujú všetky prvoligové tímy a na základe nich môže priniesť iný pohľad na výkony futbalistov. Nielen góly a asistencie dokážu vystaviť futbalistovi vysvedčenie, ale aj činnosti, ktoré gólom predchádzajú. Kto je v tomto ohľade najlepším v Spartaku?

„V našom mužstve môžem dať za príklad Miša Ďuriša, ktorý je pre našu hru dôležitým aspektom. Odkedy prišiel udržuje si fyzickú pripravenosť na najvyššej úrovni, v rámci ktorej je schopný dosahovať vysokorýchlostné úseky v dĺžke 600-700 metrov v zápase. V tomto ohľade je kľúčovým hráčom aj Erik Daniel, ktorý to dokáže zvládať pravidelne.“

Dáta, s ktorými dnes zasvätený človek dokáže pracovať, sa dajú využívať aj pri skautingu hráčov. Už nestačia len šikovne zostrihané youtube videá, no na druhej strane nie je potrebné hráča sledovať v množstve zápasov.

„Samotná zložka sa tvorí z kondičných dát a herných dát. To sú dva rozdielne svety, ktoré vytvárajú celkový obraz o typológii hráča. Tu platí priama úmera, čím lepšie čísla, tým vyššia hodnota a kvalita hráča. Sleduje sa aj dlhodobý profil, ktorý slúži na to, aby sme rozpoznali, či má hráč stálu výkonnosť alebo sa jedná len o nejaký krátkodobý kariérny záblesk. Ale ani to vám negarantuje to, že ak natrafíte a vyberiete hráča ktorého chcete, tak mu sadne prostredie a bude schopný podávať kontinuálne výkony na hranici svojich možností. Charakterové vlastnosti sa s číslami vyjadriť nedajú a v niektorých prípadoch samotný adaptačný proces prebieha dlhšie. Stane sa aj situácia, že  neprebehne vôbec. Tých premenných je naozaj veľa, ale vďaka číslam si dnes dokážeme vytvoriť reálny obraz o typológii a fyzickej pripravenosti.

Tomáš Prisztács bude Spartak reprezentovať aj tento týždeň na medzinárodnej konferencii Opta FORUM 2024 v Londýne, kde sa stretnú uznávaní odborníci na vyhodnocovanie a prácu s futbalovými dátami z Top líg sveta.

Tagy:
20.03.2024
20.03.2024