Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

15:30

MFK Ružomberok

Slovnaft cup

01.05.2024 15:00 , Košická Futbalová Aréna

MFK Ružomberok

15:00

FC Spartak Trnava

Niké liga

27.04.2024 15:30 , Štadión pod Dubňom

MŠK Žilina

15:30

FC Spartak Trnava

Niké liga

21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 2

ŠK Slovan Bratislava

Slovnaft cup

17.04.2024 18:00 , Zelpo Arena

FK Železiarne Podbrezová

0 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

14.04.2024 17:30 , Zelpo Arena

FK Železiarne Podbrezová

0 : 2

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / M. Gašparík: „Je správny čas, aby sme Slovan porazili“

M. Gašparík: „Je správny čas, aby sme Slovan porazili“

spartak |

19.10.2023 |

Rozhovory

Futbalistov Spartaka čaká počas víkendu posledný zápas prvej polovice základnej časti Niké ligy, v ktorom sa v derby stretnú so Slovanom Bratislava. Obaja účastníci skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy majú nahustený program, ktorý sa mierne uvoľnil minulý týždeň počas reprezentačnej pauzy. Využili sme tento čas na dlhší rozhovor s hlavným trénerom Michalom Gašparíkom, ktorý vychádza ako ďalší diel Červeno-čírneho podcastu.

Pred novou sezónou prišlo k výraznejším zmenám v mužstve, ktoré sa omladilo. Najviac asi zarezonoval odchod Kyriakosa Savvidisa, bez ktorého si mužstvo v Trnave vedel predstaviť len málokto. Na jeho miesto prišiel mladý slovinský reprezentant Adrian Zeljkovič, ktorý však svojimi výkonmi dal na Saviho rýchlo zabudnúť.

„Nechcel som machrovať, keď Zeljkovič prišiel, ale brali sme ho na základe nejakých dát, tie neklamú a mal ich ešte lepšie ako Savi. Zatiaľ nám ukazuje, že to funguje. Potrebovali sme omladiť a dostať sem hráčov, ktorí budú kvalitní, perspektívni a časom predajní. Myslím, že sa nám to podarilo a určite prídu ďalší už teraz v zime a v lete. Robíme na príchode zaujímavých mien, aby sa ľudia mali na čo tešiť a aj klub, aby bol perspektívny. Veľakrát nám ľudia neveria, lebo keď niekoho privedieme, tak ho ofrflú a zrazu zistia, že napríklad Ďjuričin je fantastický, to isté Ďuriš a mohol by som pokračovať,“  hovorí Gašparík o prestupovej politike klubu. Výber hráčov má v kompetencii realizačný tím a snaží sa nekupovať mačky vo vreci. Veľký záujem bol v lete napríklad o návrat Extrnavčana Erika Saba, naopak, viacerí iní bývalí hráči prejavili záujem znova obliecť červeno-čierny dres.

„Erika som oslovil, bol na vážkach, ale nedokázali sme sa vyrovnať podmienkam, ktoré má vonku. Jeho návrat sme museli odložiť a uvidíme, ako sa bude vyvíjať jeho kariéra. Ak tu budem, tak som otvorený tomu, aby prišiel bez ohľadu na vek, lebo je to náš odchovanec. Iný prípad sú hráči, ktorí z Trnavy odišli a keď je úspech, tak by sa chceli vrátiť. Ak to nie je odchovanec, tak s tým nie som stotožnený. Pehlivan sa chcel vrátiť, Grešo, Marvin Egho bol v hre, Čanturišvili sa tam mihol, Sobczyk, ktorý napokon skončil v Skalici a bolo ich tam viacero.“

Konkurencia v mužstve rozhodne stúpla a medzera medzi základnou zostavou a hráčmi na lavičke sa zmenšila. Je z čoho vyberať a tlak niektorým hráčom pomáha podávať lepšie výkony. Príkladom je Erik Daniel, ktorý rozmýšľal nad zmenou dresu, no ostal a dnes patrí medzi opory.

„Erikovi pomohlo, že mal konečne celú prípravu. Trocha sa mi nepáčilo, že keď sa mu nedarilo a cítil konkurenciu v podobe Azanga, tak chcel odísť. Hľadal možno ľahšiu cestu. S prezidentom sme sa sekli a povedali sme, že nikam nepôjde. Hovoril som, že necháme ho vytrucovať a dá sa dokopy. Dal nám najlepšiu odpoveď – je medzi krídlami výborný. Je najviac využiteľný v tom, že má vyváženú ofenzívu aj defenzívu a má obrovský fyzický fond. Je platný a vo výbornej forme. Azango je fakt špičkový a ešte veľa v Trnave ukáže, ale musí pri Danielovi a Oforim čakať na svoju príležitosť.“

Trnavský klub prežíva vcelku úspešné obdobie a postupne napreduje. Fanúšikovia by chceli už začať opäť skloňovať titul. Je to však dlhodobý a postupný proces.

„Mužstvo sme dostali do roviny, že máme zdvojené pozície, niekde až strojené, sú to kvalitní hráči. Keď sa obzriem na lavičku pred striedaním, tak mám tam adekvátnu kvalitu. Pomaly prídeme do bodu, že čo s tým klubom ďalej? Ak ho chceme posunúť, tak musíme doviesť nadštandardnú kvalitu a takých hráčov treba nadštandardne zaplatiť, aby sme nestáli stále na mieste. Nie je to otázka úplne na mňa, ale je to moja vízia ideálneho scenára.“

Spartak kráča európskou pohárovou jeseňou, ktorú okúsil naposledy pred piatimi rokmi. Vtedy však na to doplatil v lige, nezachytil začiatok a Trnavčania hrali v spodnej šestke. Z toho sa chce Michal Gašparík poučiť. Po šiestom kole mal Spartak vtedy aj teraz 8 bodov, no kým po 10. kole ostal v roku 2018 bodový nástrel rovnaký, tentoraz je o 10 bodov komfortnejšia situácia.  

„Mal som to v podvedomí a apeloval som na hráčov, ale nie je to ľahké. Najťažšie je, keď hráte vo štvrtok a v nedeľu znova. Je tam emočná stránka, fyzická únava, cestovanie. Tí hráči si niečo vybojovali, chcú hrať v Európe a tam sa jednoducho hrá každé tri dni. Musia regenerovať, musia urobiť pre seba niečo navyše.“

Spartak zažil v rozbehnutej sezóne niekoľko nádherných zápasov. Vypredané duely s Lechom Poznaň, Dniprom a naposledy s Fenerbahce. Domáca súťaž je však trocha v tieni a diváci nechodia v takých počtoch, aby sa atmosféra priblížila tej pohárovej.  

„Je to zvláštne, ale je to odraz tejto doby. Trošku som ich aj chápal, že ak je po emočne náročnom zápase o tri dni ďalší, tak ľudia si chcú oddýchnuť. Je tam aj finančná stránka a ľudia akoby si zvykli na tie lepšie zápasy a už si vyberajú. Sme na Slovensku a nemôžeme sa príliš porovnávať. Z tohto pohľadu nám účasť v Európe trocha ublížila. Verím, že budú vypredané všetky domáce zápasy v Konferenčnej lige a bude aj na Slovan pekná návšteva.

Na druhej strane, vonku máme najvyššie návštevy a ľudia sa chodia pozerať hlavne na Spartak, máme tam náš kotol, a to sa mi páči. V Trnave bol jarmok a oni boli v Michalovciach. Nájdu si cestu a verím, že zvýšime návštevnosť aj na tie menej atraktívne zápasy.“

Zmenu v ligovom stereotype by mohlo priniesť už najbližšie stretnutie so Slovanom, na ktorom sa očakáva päťciferná návšteva. Bude to zápas momentálne najlepších slovenských mužstiev a aj súboj najúspešnejších trénerov. Kým Vladimír Weiss je skúsený matador, Michal Gašparík je na začiatku svojej kariéry. „Snažím sa ho prečítať, ale on je taký tréner, ktorý do toho derby vloží vždy niečo navyše, niečo nečakané. Vždy, keď sa začne zápas, pozerám na druhú lavičku ako pôsobí a vidím, keď je niečo inak, ako sme sa chystali.

Obe mužstvá sú teraz vo forme. Uvidíme ako budú hrať, lebo posledné zápasy hrali podobne ako my na troch stopérov. To nebude rozhodujúce, ale výkony jednotlivých hráčov, ako sa to kto vyspí a čo ukáže na ihrisku a kľúčoví môžu byť diváci. So Slovanom hráme doma diametrálne inak, ako na ich štadióne a tu to majú oveľa ťažšie. Sám som zvedavý a veľmi sa teším a je ten správny čas, aby sme ich porazili, ale nebude to ľahké.“

Zápas Spartak Trnava – Slovan Bratislava je na programe v nedeľu od 17:30 a vstupenky je možné kúpiť online, vo fanshope a v deň zápasu od 15:30 v pokladniach štadióna.

19.10.2023
19.10.2023