Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / Gašparíka teší, že na našu bránu smerovalo najmenej striel

Gašparíka teší, že na našu bránu smerovalo najmenej striel

spartak |

26.05.2023 |

Rozhovory

Futbalisti Spartaka Trnava si momentálne čerpajú svoje dovolenky, pred štartom prípravy na novú sezónu. Tú práve skončenú sme trocha detailnejšie rozobrali s hlavným trénerom Michalom Gašparíkom.

V prvej časti rozhovory sa okrem iného dozviete aj

  • v čom sa Spartak zlepšil,
  • prečo brankári inkasovali dvakrát viac gólov ako vlani,
  • kde chce tréner posily

Postupom do 3. predkola Konferenčnej ligy, tretím miestom v lige a ziskom Slovenského pohára ste obhájili pozície z minulého roka. Sezónu ste hodnotili ako úspešnú. Každopádne, skúsme to rozmeniť na drobnejšie – kde sú najväčšie rezervy? Kde sa chcete posunúť ďalej?

Vo všetkom sa dá vždy zlepšiť. Môžeme mať lepší hráčsky káder, môžeme mať lepší realizačný tím, môžeme mať lepší scouting a výber hráčov a takto by sme mohli pokračovať. Rezervy a priestor na posun sú v každej oblasti. Pre mňa je dôležité, že v klube pracujú ľudia, ktorým na Spartaku záleží a nie je to iba o peniazoch, ale dáva sa do toho aj srdce. Vieme, kde všade sa to dá posunúť, ale sme aj realisti. Prikrývame sa takou perinou na akú máme. Ale každý maká na sto percent

Obhájiť víťazstvo v domácom pohári aj do tretice je v jednozápasovom systéme náročné, no fanúšikovia a zrejme aj vy sami by ste sa chceli posunúť v dlhodobej súťaži. Ako, resp. čím by sme sa mohli viac priblížiť k Dunajskej Strede a Slovanu?

Treba si priznať že Slovan a DAC nám odskočili výrazne, ale nemyslím bodovo, ako to bolo v tejto sezóne, ale stačí sa pozrieť na materiálne vybavenie, personálne zabezpečenie, šírka a kvalita kádra a s tým spojený rozpočet. Ak sa im chceme priblížiť na ihrisku, tak presne tu treba začať. Je to obšírna téma dalo by sa o nej baviť veľmi dlho. Ja som skôr hrdý na to, že aj napriek tomu, že v týchto atribútoch výrazne zaostávame, tak sme dokázali do Trnavy dva roky po sebe priniesť trofej. A celkovo za posledných päť rokov dokázala Trnava získať jeden majstrovský titul a trikrát vyhrať domáci pohár. Po ére Toniho Báčiho je toto najúspešnejšie obdobie v histórii klubu.

Realizačný tím je spolu druhú kompletnú sezónu, takže sa dá porovnávať Spartak z minulého roka a ten súčasný. V čom vidíš posun a čo sa naopak nepodarilo?

Myslím, že najlepšie je ísť cez čísla, lebo tie sú objektívnejšie ako subjektívny pohľad. Začal by som tým, čo máme najlepšie v lige a to dva roky po sebe – súperi si vypracovali najmenej streleckých pokusov proti nám, na našu bránu smerovalo takisto najmenej striel a dovolili sme najmenej centrovaných lôpt do našej šestnástky. Súperi si vypracovali proti nám najmenej gólových príležitostí z hry, ale aj najmenej zo štandardných situácií, aj keď túto sezónu sme dostali viac gólov po rohu ako tú predošlú. Ak je to dve sezóny po sebe, tak sa nemôžeme baviť o nejakej náhode.  Z tohto pohľadu len jediný ukazovateľ sa nám zhoršil, a to sú obdržané góly, pretože minulú sezónu sme v tom lámali rekordy a 17-krát čisté konto bol krásny výsledok. Každý mohol vidieť, že túto sezónu súperom často stačila jedna strela na jeden gól. Plus k tomu hráči spravili oveľa viac individuálnych chýb, ako sme boli zvyknutí. Treba tiež spomenúť, že minulú sezónu bol Takáč v životnej forme a túto sezónu brankári neboli tak výrazní.

Čo sme sa túto sezónu snažili meniť bola naša ofenzíva. Dali sme o 19 gólov viac, vypracovali sme si viac streleckých príležitostí, dostali sme sa do viac gólových šancí, mali sme vyššie držanie lopty celkovo, ale hlavne najvyššie v útočnej tretine ihriska, kde to je často rozhodujúce. Tento rok sa nám darilo aj v štandardných situáciách a z nich sme dali najviac gólov v lige.

Čo môže možno ešte ľudí zaujímať je, že sme o niečo ustúpili od vysokého pressingu. Index PPDA (Passes per defensive action) sa nám o niečo zhoršil, aj keď stále sme na špici ligy. Bolo to spôsobené práve našou predošlou analýzou, že nám to až tak neprinášalo požadovaný efekt. U nás, keď idete niekoho pressovať, tak proste odkopne dlhú loptu a nám je náš pressing na nič a zbytočne máme len vysoké postavenie hráčov. Ale ak sa niekto taký nájde a skúsi proti nášmu pressingu aj napriek tomu hrať cez krátke prihrávky, ako napríklad Podbrezová, tak tam sa dostaví efekt v plnej paráde. Preto sme používali častejšie nižšie postavenie a pressingovú obranu v stredovej zóne ihriska. Záležalo to vždy vyslovene na taktických zámeroch smerom k jednotlivým zápasom. 

Vlani ste získali o osem bodov viac. Dokonca aj v tej predchádzajúcej to boli o 3 viac. Viditeľná je zmena spôsobu hry – strelili ste o 19 gólov viac, lepší v tomto ukazovateli je len Slovan, vyslali najviac striel, no dostali ste o 21 gólov viac. Tá prvá štatistika isto teší, tá druhá nie. Ako to vnímate v trénerskom štábe? Je to zmenou štýlu, inými hráčmi alebo je to cielený posun vyplývajúci z vyššieho ťažiska hry?

Ak chcete hrať úplne vysoký pressing, tak musí byť kvalita a forma zadných hráčov na vysokej úrovni, lebo vtedy ste vzadu dosť zraniteľní a otvorení a často sa tam hrá bez zabezpečenia jeden na jedného. Táto sezóna nám odhalila aj v tejto oblasti nedostatky. Ale to nebola hlavná príčina, že sme dostávali viacej gólov. Prvá vec je, že sme nemali Škrtela, ktorý nerobí chyby a dokázal si aj zorganizovať hráčov okolo seba. Druhá vec bola, že my sme začali dostávať góly v čase, keď sme mali držanie lopty a robili sme ľahké straty alebo individuálne chyby. Pokiaľ sa bavíme o bodovom zisku, treba povedať, že my sme išli už na konci sezóny do rizika a vsadili sme všetko na pohár a liga išla trochu do úzadia. Ligu sme zachraňovali až v priamom súboji o tretie miesto s Podbrezovou a zvládli sme to skvele. Posledné, pri čom by som sa pristavil je Banská Bystrica, s ktorou sme stratili 9 bodov – z toho 6 doma – a ak by sme ich mali aspoň sedem, tak sme bodovo presne podobne na tom, ako to bolo predtým. Do dvoch z týchto troch zápasov sme išli nepripravení. Raz to bol covid a druhýkrát nás pribrzdili naše oslavy 😊 Preto, aj keď sa pozrieme na výsledky v nadstavbovej časti, tak boli v norme až na tohto jedného súpera. 

Po poslednom zápase si sa vyjadril, že by si chcel pred novou sezónou omladiť káder. Čaká sa teda hlbší zásah do mužstva. S ktorými hráčmi už nepočítaš? Ktorí napriek skončenej zmluve chceš, aby pokračovali?

K tomuto sa v najbližšej dobe konkrétnejšie vyjadríme ako klub. Určite príde k obmene kádra a pokiaľ by išlo všetko podľa našich predstáv, tak môžem ubezpečiť ľudí, že nebudeme mať horšie mužstvo, ako sme mali teraz. Až čas ukáže ako to bude. My v klube robíme všetko preto, aby sa nám podarilo vyskladať kvalitný káder a o niečo mladší, aby mohol klub aj v budúcnosti viac profitovať z predaja hráčov.

Hráčov isto nehľadáš len podľa veku. Na ktoré pozície hľadáte alternatívy?

Potrebujeme zdvojiť pozície na obidvoch krajoch obrany. Doplniť potrebujeme stredovú formáciu. Ak nikto z krídelníkov neodíde, tak tam je spokojnosť s kvalitou aj konkurenciou. Otázka je ako dopadneme s našimi hrotovými útočníkmi Taiwom a Ristovskim a prípadným následným angažovaním iných útočníkov.

26.05.2023
26.05.2023