21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

„Dalo sa to vymeniť takmer všetko“

spartak |

31.07.2023 |

Rozhovory

Spartak má za sebou dva dôležité zápasy v krátkom slede, v oboch bol favoritom, no ani raz sa mu nepodarilo vyhrať. Remíza z lotyšskej Rigy má svoje objektívne vysvetlenie, keďže domáci hrali dve tretiny zápasu presilovku a v tomto kontexte sa ešte nerozhodný výsledok pred odvetou javí ako dobré karty na postup.

Remíza 1:1 sa črtala aj v domácej premiére v lige proti Trenčínu. Ani tá by fanúšikov nepotešila, no v pridanom čase toho nadstaveného prišiel roh a po ňom skončila lopta v domácej sieti takým bizarným spôsobom, že asi ani nikto netuší, ako sa tam dostala. Zaváhali stopéri, ktorí nedokázali center zasiahnuť ešte predtým ako sa lopta dostala na hranicu päťky a biliard Vantrubu s Kóšom zapadol do bránky.

Už pred týmto zápasom veril tréner Michal Gašparík, že sa trafí do zostavy. Z dvoch možností – rotovať po pohári zostavu, alebo nechať gro rovnaké, si zvolil druhý variant a ukázal sa ako nepsrávny. Hráči pôsobili na ihrisku v prvom polčase, akoby by pokračovali tam, kde skončili s Audou. Trenčín bol živší, aktívnejší a hral s loptou. Zaslúžene sa dostal do vedenia, ktoré udržal do prestávky.

Bolo jasné, že sa niečo sa musí zmeniť. „Cez počas bol krik a my všetci hráči sme si toho boli vedomí. Oprávnene, a myslím, že to pomohlo,“ povedal brankár Martin Vantruba narážajúc na fakt, že do druhého polčasu urobil tréner Gašparík málo vídané štvornásobné striedanie. „Nespoznával som chalanov v tom prvom polčase. Štyri striedania nám pomohli, vyrovnali sme, no dve minúty po nadstavenom čase sme si dali vlastný gól, čo bolo vyvrcholenie toho nášho zlého zápasu,“ hovorí sklamaný tréner, ktorý priznal, že keby mal k dispozícii striedaní viac, zrejme len málokto by na trávniku vydržal. „Dalo sa to vymeniť takmer všetko. Jedno striedanie som si nechal, lebo som vedel, že Djuričin nevydrží celý zápas a nechal som si ho na výmenu útočníkov. Ostatných som asi mohol striedať všetkých.“

Práve Djuričin sa postaral o vyrovnanie, keď ukázal inštinkt útočníka – akonáhle dostal loptu v okolí šestnástky, jeho prvý myšlienka bola, ako ju poslať na bránku. Toto mu vyšlo po necelej hodine hry, keď sa po Zeljkovičovej prihrávke zvrtol a vystrelil tak nečakane, že Vozinha nestihol zareagovať na strelu, ktorá by zrejme sieť nepotrhala.

Napokon to bolo málo platné, lebo kuriózny moment zo záveru nadstavenia znamenal prehru. Ak má byť na niečo dobrá, tak nech slúži ako výstraha, ktorou by možno remíza nebola. Výstraha pred tým, že neradno premárniť celý prvý polčas a potom doháňať manko. Spartak bol známy tým, že na domácej pôde bol dominantný od začiatku a boli to jeho hráči, ktorí diktovali tempo a spôsob hry. Ani súčasný káder isto nechce, aby súperi nadobudli pocit, že v Trnave sa dá hrať.

Sezóna je dlhá, je iba na začiatku, zaváha každý a všetko sa dá dobehnúť. Európske pohárové leto zaváhania neodpúšťa. Ak to trenčianske poslúži ako facka na prebudenie, tak padne na úrodnú pôdu.

„Nás čaká už zakrátko ďalší zápas a musíme na takúto ranu veľmi rýchlo zabudnúť. Európska konferenčná liga je iná súťaž a nikto sa nebude pozerať na to, ako sme hrali v lige,“ hovorí Martin Vantruba a takto to cíti celá kabína.

Treba si spomenúť na prehry so Slovanom, ktoré prišli vždy pred pohárovým finále a správne dokázali mužstvo nabudiť pred tým dôležitejším zápasom. Nech je to tak aj teraz. Správni fanúšikovia vedia, že prehry patria k futbalu a odpustia ich, keď uvidia, že všetci pre úspech urobili maximum. Všetci spoločne chceme, aby pohárový august pokračoval so Spartakom.

Odveta s FK Auda je na programe vo štvrtok od 17:30. Urobme aj my maximum pre to, aby sme si po zápase mohli povedať, že postup do 3. predkola je zásluha každého človeka, ktorý bol vo štvrtok priamo na štadióne.