20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

Domov / Správy / Štvrtý pokus o postup do skupiny

Štvrtý pokus o postup do skupiny

30.08.2023 |

Správy

Futbalistov Spartaka Trnava čaká vo štvrtok odveta zápasu play off o postup do skupinovej fázy niektorého z európskych pohárov. Je to štvrtý pokus, prvý v Európskej konferenčnej lige, pričom v predchádzajúcich troch vystúpeniach v Európskej lige vyšiel Trnavčanom iba jeden. Je čas bilanciu vyrovnať.

2011 – Lokomotiv Moskva (0:2, 1:1), tréner: Pavel Hoftych

Prvýkrát mal Spartak na dosah skupinu pred 12 rokmi. Postupne prešli cez Zetu Golubovci (3:0 a 1:2), Tiranu (3:1, 0:0) a po fantastickom dvojzápase s Levski Sofia po výsledkoch 1:2 a 2:1 a tešili po penaltovom rozstrele.

Lokomotiv Moskva však v domácom zápase, v základnej zostave aj so slovenským reprezentantom Jánom Ďuricom, vyhral po góloch Janbajeva a Maicona 2:0. V domácej odvete pred 13 tisíc divákmi však Janbajej nešťastne prekoval aj vlastného brankára a zápas odrazu dostal náboj. Keď už sa schyľovalo k záverečnému náporu, ktorý by mohol priniesť gól do predĺženia, unikol Syčev, Raška sa mu hodil pod nohy, videl červenú kartu a z penalty Obinna rozhodol o postupe.

2014 – FC Zürich (1:3, 1:1), tréner: Juraj Jarábek

Aj o tri roky neskôr musel Spartak začínať v 1. predkole. Poradil si v ňom s maltským Hibernians (5:0 a 4:2), gruzínskym Zestafoni (3:0 a 0:0), aj so škótskym St. Johnstone (1:1 a 2:1). V play off čakal silný FC Zürich a tentoraz prvý zápas na domácej pôde. Nebol to však trnavský štadión, ktorý bol v rekonštrukcii, ale hralo sa v Zlatých Moravciach a Švajčiari rozhodli o postupe už tam. Zo súčasného kádra si zápas pamätá Rusov, ktorý inkasoval už v 14. minúte. Potom síce Vlasko z penalty vyrovnal, ale Chermiti napokon hetrikom rozhodol o výhre 3:1. Odveta v St. Gallene bola formalitou po góle Chikhaouia a v nadstavenom čase vybojoval aspoň remízu Špalek. Celý zápas okrem Rusova odohral aj Martin Mikovič.

2018 – Olimpia Ľubľana (2:0, 1:1), tréner: Radosla Látal

V majstrovskej sezóne začínali spartakovci v predkolách Ligy majstrov. V úvodnom dvojzápase vyradili Zrijnski Mostar. Doma vyhrali gólom Jirku 1:0, a keď sa v odvete presadil Godál, postrážili si Trnavčania postup, hoci domáci stihli vyrovnať. V 2. predkola čakala Legia Varšava a Spartak zaskočil favorita už v prvom zápase v Poľsku, keď vyhral po góloch Grendela a Vlaska 2:0. Ambiciózni Poliaci však verili, že v Trnave zápas zvrátia. Plány im narušilo vylúčenie Vešoviča už v prvom polčase. V tom druhom síce aj v oslabení otvorili zásluhou Astiza skóre, ale červenú videl aj Antolič a Spartak bol senzačne v 3. predkole LM. Tam čakala CZ Belehrad. V Srbsku vyrovnal Bakoš na konečných 1:1 a zdalo sa, že doma by si mohol Spartak postrážiť postup. Ten istý hráč dokonca v Trnave otvoril skóre hneď v 6. minúte, ale hneď po rozohratí vyrovnal Ben. Vypredaný zápas tak išiel do predĺženia, v ktorom sa presadil Radonjič. V samom závere ešte Godál nepremenil penaltu, ktorá by však na postupe Cervenej Zvezdy nič nemenila, lebo vtedy ešte platilo pravidlo o góloch na ihrisku súpera.

Spartak tak vypadol do play off Európskej ligy, kde narazil na slovinský celok Olimpia Ľubľana. Prvý zápas sa hral v hlavnom meste Slovinska a Spartak senzačnej vyhral 2:0 po góle Bakoša z penalty a po vlastnom góle Iliča. V domácej odvete rozjasal tribúny Godál a bolo jasné, že trojgólové manko už Slovinci nezmažú. Na konečných 1:1 vyrovnal Kapun, ale Spartak sa prvýkrát predstavil v skupinovej fáze Európskej ligy.

Pri pohľade na doposiaľ jediný úspešný postup Spartaka je možné si všimnúť, že Trnavčania hrali výborne na ihriskách súpera, pričom len raz začínali doma. Vyhrali vo Varšave aj v Ľubľane, remizovali v Mostare aj v Belehrade. Naopak, doma vyhrali iba na Mostarom. S tým však prvý zápas doma, kým s ostatnými súpermi až odvetu. Dobrý výsledok na pôde súpera budú potrebovať aj teraz. Minimálne neprehrať.

Naposledy boli Trnavčania v podobnej situácii pred dvomi rokmi, keď Spartak dva razy začínal v domácom prostredí a do odvety si viezol bezgólový výsledok. Proti Sepsi to napokon stačilo a po výsledku 1:1 a penaltovom rozstrele postúpili Trnavčania. Proti Maccabi Tel Aviv to bolo málo a Izraelčania vyhrali doma 1:0.

Napriek tomu, že s remízou 1:1 boli po zápase spokojnejší hráči Dnipra, napríklad stávková kancelária Tipsport favorizuje na postup podľa kurzov stále Trnavu.