Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

16:00

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / Spartakovci siahali na remízu, fanúšikovia jasne vyhrali

Spartakovci siahali na remízu, fanúšikovia jasne vyhrali

spartak |

06.10.2023 |

Správy

Spartaku sa včera nepodarilo zastaviť impozantnú 14-zápasovú víťaznú sériu Fenerbahce Istanbul v tejto sezóne. Veľkému favoritovi na víťazstvo v skupine H podľahol tesne 1:2, no hráči v červeno-čiernych dresoch sa za svoj výkon rozhodne hanbiť nemusia. Ocenili to po poslednom hvizde aj diváci na vypredanom Štadióne Antona Malatinského, ktorí ich vytlieskali a naopak, futbalisti nezabudli poďakovať fanúšikom.

Včerajší zápas bol vypredaný do posledného miesta. Viac divákov v Trnave bude asi ťažko niekedy. Buď budú musieť byť uvoľnené sektory kvôli bezpečnosti alebo nebude zaplnený sektor hostí.

Atraktívny súper vždy priláka na štadióny množstvo divákov, ale do Trnavy chodia najmä fanúšikovia. Nesedia potichu a nestačí im, že vidia napríklad Ronalda naživo a občas zatlieskajú ako na zápasoch reprezentácie. Od prvého okamihu vedia, že ich úlohou je spartakovcov rozbehnúť a hnať ich dopredu do posledného hvizdu.

Tradičným spúšťačom je trnavský kotel na severnej tribúne. Pôsobivé choreo, ktoré opäť obletí futbalový mediálny svet, potom sa z tohto miesta ako z motora rozlievala energia na okolité tribúny a odtiaľ na hraciu plochu.

Keď si hráči Fenerbahce mysleli, že za stavu 2:0 päť minút pred koncom je v Trnave po zápase, tak boli vyvedení z omylu. Namiesto odovzdaného súpera našli aktívny pressing až pred šestnástkou ešte v 89. minúte. Jakub Paur vypichol loptu pre Oforiho, ktorý znížil a mohol sa začať hrať vabank. Spartak vsadil všetko na jednu kartu. Mal šťastie, že hostia si dva razy nepostrážili ofsajdové postavenie a mohol udrieť v poslednej sekundu zápasu, keď sa hrala 99. minúta. Center Zeljkoviča našiel hlavu Ristovskeho, ale vo výbornej pozícii netrafil zblízka bránku. Škoda… Bola by to pomyselná čerešnička na inak skvelom futbalovom predstavení.

„Veril som, že v závere ešte jedna šanca príde. Ľudia sa tešili z ich neuznaného gólu a vedel som, že príde ešte tlak. Bol tam Kubo Paur, Ristovski, nakoniec aj prišla, ale neviem či je ten Risto už zakliaty. Musím pochváliť divákov. Bol to perfektný zápas, obrovská energia na štadióne. Turci majú doma fantastickú atmosféru, ale musela sa im páčiť aj tu. Ja sa sústredím na zápas, okolie príliš nevnímam, ale keď sa diváci chytia za ramená a celý štadión sa hýbe, ako sa tešili pri góle, keď sme znížili na 1:2, tak takto to má vyzerať. Je to perfektné a toto nás baví. My, aj diváci si potom užijú zápas. Som rád, že aspoň jeden gól sme dali, že sme im mohli ponúknuť eufóriu po góle,“ vyzdvihol tréner Michal Gašparík atmosféru na štadióne, ktorá výrazne pomohla jeho zverencom siahnuť si na dno svojich síl.

Keď Ristovski naskakoval v samom závere na Zeljkovičom center, bol kapitán Martin Mikovič už na striedačke. Loptu už videl v sieti. „Pri tej hlavičke už som bežal na ihrisko, no nakoniec nešla do sita. Možno by to rozhodca nakoniec neuznal kvôli faulu, ale my by sme sa tešili, bola by to eufória, možno by padol štadión. Ktovie čo by nastalo..? Aspoň bod s pomocou publika by sme si možno zaslúžili.“

Trnavčania pomerne dlho odolávali tlaku hostí, ktorí počas prvej hodiny hry márne hľadali cestu pred Takáčovu bránku. Až trojité striedanie a príchod Szymanszkeho a najmä bývalého hráča Manchestru United Freda zlomil zápas, lebo Batshuayi sa dovtedy presadzoval len ťažko. Joshua King ukázal pri úvodnom góle svoju silu pri driblingu, no mal aj kus šťastia, lebo najskôr Zeljkovič a potom aj Bernát mu takmer loptu zobrali. Ustál súboje s oboma a po narážačke trafil presne.   

„Hráči Fenerbahce sú extra trieda, o tom sa nemusíme baviť. Na Freda som pozeral v televízii a zrazu behal vedľa mňa,“ poznamenal s úsmevom Mikovič.

Ktovie, či by napokon tréner hostí vytiahol aj najväčší tromf v podobe najlepšieho strelca mužstva Džeka, ak by sa po šanciach Spartaka padol gól na opačnej strane skôr. Najlepší strelec Spartaka Michal Ďuriš bojoval na hrote a napádal rozohrávku koľko vládal. Hoci aj jemu sa výkon mužstva páčil, nechcel sa uspokojiť len dobrým dojmom z predvedenej hry.

 „Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo sme z toho zápasu mohli vyťažiť aj viac. Hlavne v druhom polčase, keď sme sa už začali nadychovať a začali sme si vytvárať pološance a šance, tak sme dostali ten gól. Stálo nás to veľa síl a nemáme z toho nič. Výkon je fajn, ale do sveta ide výsledok a body, a tie, bohužiaľ, nemáme. Ja som zažil prvýkrát vypredaný trnavský štadión, je to úplne iný zápas, keď je štadión plný a atmosféra bola neskutočná.“

Ako to vyzerá počas zápasov v Trnave so silnými mužstvami si už mohli na vlastnej koži vyskúšať tisícky fanúšikov. Oni sú neraz tými, kto určuje úroveň zápasu a s nimi za chrbtom sa hrá ľahšie. Proti Fenerbahce to nevyšlo, no aj tento zápas ukázal, že na takomto zaplnenom Štadióne Antona Malatinského sa nebude vyhrávať ľahko. Presvedčiť sa o tom budú môcť už najbližšie v lige najskôr Slovan (22.10. o 17:30) a potom aj EKL aj Nordsjealland (26. 10. o 21. h).

06.10.2023
06.10.2023