20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

Domov / Správy / Sezóna v číslach: viac inkasovaných gólov, ale aj strelených

Sezóna v číslach: viac inkasovaných gólov, ale aj strelených

23.05.2023 |

Správy

Spartak v najdôležitejších ukazovateľoch obhájil vlaňajšie pozície. V Európskej konferenčnej lige postúpil do 3. predkola, dokázal obhájiť prvenstvo v Slovenskom pohári a obsadil 3. priečku v domácej súťaži. Druhé víťazstvo v rade vo finálovom zápase nad Slovanom je isto výborný výsledok, veď každá trofej a ráta. V lige získali spartakovci o 8 bodov menej ako vlani, čo však nič nemenilo na konečnom umiestnení – tretíkrát tretie miesto v konečnej tabuľke.

Kým vlani bol Spartak lepším na ihriskách súperov, tento rok sa situácia vrátila do zabehnutých koľají. Doma získal 29 bodov, o šesť viac ako vonku. Stále platí, že lepšie polčasy majú Trnavčania tie druhé, v ktorých strelili o 9 gólov viac. Pritom v rámci ligy dali v prvej štyridsaťpäťminútovke viac gólov len Žilinčania. Najúdernejšou je úvodná štvrťhodina po prestávke a záverečná pasáž zápasu. V oboch strelili po 12 gólov. Po prestávke však aj najčastejšie inkasovali – do 60. minúty dovedna 10-krát.

Markantný rozdiel oproti minulej sezóne je vidno v celkovom skóre. Trnavčania nastrieľali o 19 gólov viac, no o 21 viac aj dostali. So Žilinou a Slovanom vyslal Spartak najviac striel na súperovu bránku – všetci po 172.

O góly v súperovej sieti sa najviac staral útočník Abdulrahman Taiwo, ktorý ich strelil 14, pričom až 11 z nich strelil na jar a bol najlepším jarným strelcom ligy. Ďalší v poradí je päťgólový Štefánik, po štyri góly strelili Daniel, Savvidis a Bukata. Štefánik pridal 6 gólových asistencií a v tejto štatistike bol druhý najlepší v lige.

V trnavskej bránke sa vystriedali traja gólmani. Začal Dominik Takáč, po ňom Martin Vantruba a posledný ligový zápas, v ktorom Spartak zdolal Žilinu 4:2 odchytal Dobrivoj Rusov. Takáč vychytal 7 zápasov s nulou a má na svojom konte aj najdlhšiu sériu bez gólu v lige – 413 minút. Podieľal sa na zisku 40 bodov, čo značí priemer 1,7 bodu na zápas. Vantruba v 8 zápasoch prispel k 9 bodom.

Okrem trojice brankárov dostalo v zápasoch šancu 23 hráčov. Nikto neodohral všetkých 32 stretnutí, najvyťaženejším bol obranca Kristián Koštrna, ktorý vynechal iba jeden zápas. S 2664 odohratými minútami je celkom 4. v lige. Lukáš Štetina, ktorý chýbal dva razy a odohral 2557 minút.

Premiérové štarty si v tejto sezóne pripísali v trnavskom drese – Štefánik, Štetina, Daniel, Paur, Taiwo, Oseni, Ofori a Vaško.

V sezóne čelil penaltám dva razy Takáč – prekonal ho Banskobystričan Polievka, aj Barseghyan a Vantruba, ktorému dal gól Čavrič zo Slovana. Spartak dostal možnosť zahrávať pokutový kop trikrát a všetky na ihriskách súperov. Ristovski v Zlatých Moravciach a Koštrna v Banskej Bystrici sa pošmykli a prekopli bránku. Jedinú úspešnú penaltu má na svojom konte Koštrna, ktorý rozhodol zápas v Poprade proti Liptovskému Mikulášu. Kým vlani zahodili Trnavčania z ôsmich penált štyri, tentoraz síce len dve, ale z troch pokusov, čo je percentuálne znova slabá bilancia.

Celkovo nazbierali trnavskí futbalisti 58 žltých kariet – o 3 menej ako vlani a v tejto štatistike sú lepšie len tri mužstvá. Najviac ich mali na svojom konte Jakub Paur a Lukáš Štetina, ktorí boli napomínaní sedemkrát. Vylúčených sme mali troch hráčov – doma proti Dunajskej Strede nedohral Mikovič, v Dunajskej Strede Savvidis a na Slovane Koštrna. Celkovo bol Spartak druhým najslušnejším mužstvom v lige s 354 faulami, čo je výrazný posun oproti minulej sezóne.

Po dlhšom období mohli všetky zápasy Spartaka navštíviť aj diváci a dovedna ich bolo v 16 zápasov 55731, čo je priemer na jeden zápas 3483. Najnavštevovanejšie zápasy boli ako obyčajne so Slovanom – v základnej časti prišlo 9041 a v nadstavbe 9677 návštevníkov. Päťciferná návšteva teda aj tentoraz v lige odolala.