28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

25.07.2024 21:00 , Stadion Asim Ferhatović Hase

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

Aston Villa

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

Domov / Správy / Najvyťaženejší Ofori, najproduktívnejší Azango, tri góly mesiaca

Najvyťaženejší Ofori, najproduktívnejší Azango, tri góly mesiaca

02.01.2024 |

Správy

Spartak mal nesmierne nabitú jeseň, v ktorej odohral počas piatich mesiacov dovedna 33 súťažných zápasov – 18 v lige, 3 v domácom pohári a 12 v Európskej konferenčnej lige. My sa už tradične pozrieme trocha detailnejšie na domácu súťaž.

V lige nazbierali spartakovci v 18 zápasoch 36 bodov, čo dáva priemer presne dva body na zápas. Ešte o dva body viac získali Žilinčania a prvý je Slovan s deväťbodovým náskokom pred Trnavou.

Aj vlani bol Spartak tretí, no mal o 2 body menej. Paradoxne, inkasovali sme rovnaký počet gólov (17), no na vyšší bodový zisk stačilo o 5 gólov menej (28). Viac sa darilo spartakovcom na ihriskách súperov, kde získali 20 bodov (15:9) a doma 16 (13:8).

Trnava je lige na čele dvoch nie príliš lichotivých štatistík – ofenzívni hráči boli najčastejšie v ofsajdovom  postavení (53) a boli aj najčastejšie faulujúcim mužstvom – spolu so Skalicou 252 zákrokov. Rozhodne to však neboli zákerné zákroky, lebo futbalisti Spartaka videli iba 35 žltých kariet, čo je o 2 viac ako vlani na jeseň. Jediným vylúčeným bol hneď v 2. kole po dvoch žltých kartách Zeljkovič. Súperi Trnavy dohrali vo všetkých zápasoch v plnom počte.

Navlas rovnako ako vlani, aj počas tejto jesene Spartak kopal aj čelil jednej penalte. Opäť stál proti Takáčovi Banskobystričan, no Polievka naňho na Štiavničkách nevyzrel. Djuričin svoju šancu v Zlatých Moravciach premenil.

Jediným hráčom, ktorý zasiahol do všetkých ligových zápasov bol krídelník Kelvin Ofori, trojica Azango, Koštrna a Takáč chýbali v dvoch zápasoch. Čo do počtu minút bol však najvyťaženejším hráčom Adrian Zeljkovič, ktorý nastúpil v 15 zápasoch, no väčšinu bez striedania a odohral 1266 minút. Podobne na tom bol aj Štetina, ktorý pri rovnakom počte zápasov odohral o 53 minút menej. Dovedna zasiahlo aspoň do dvoch zápasov 25 hráčov. Premiéru v trnavskom drese absolvovali Azango, Zeljkovič, Ďuriš, Šulek, Bainovič, Bernát, Kompan Breznik, Djuričin, Đurič a Gorosito.

Najlepším strelcom tímu boli podľa oficiálnych štatistík s piatimi gólmi Azango s Ďurišom, hoci nevedno prečo bol úvodný Azangov gól v Trenčíne pri výhre 3:2 napokon pripísaný Bondarenkovi ako vlastný. Azango pridal aj rovnaký počet gólových prihrávok, o jednu menej majú Ďuriš s Danielom.

Zaujímavosťou je fakt, že hneď traja hráči Spartaka vyhrali počas jesene anketu o Gól mesiaca. Bainovič svojimi ďalekonosnými strelami ovládol anketu v septembri a novembri, Zeljkovičova hlavička do siete skalického gólmana bola najkrajšia v decembri.

V globále možno pri pohľade na čas, kedy padajú góly, povedať, že z pohľadu defenzívy má Spartak silné úvody zápasov. V prvej polhodine inkasoval iba jedinýkrát. Potom v každej nasledujúcej štvrťhodine zhodne dostal po 4 góly. Z pohľadu ofenzívy je najsilnejším úsekom začiatok druhého polčasu, kedy Spartak skóroval až deväťkrát, teda skoro každý tretí gól dal od prestávky do 60. minúty.

Celkovo navštívilo domáce zápasy Spartaka počas ligovej jesene 35 860 divákov, čo je priemer takmer 4 tisíc (3984). Ten však výrazne dvíha zatiaľ najvyššia návšteva sezóny z derby, ktoré v Trnave videlo 12 528 fanúšikov. Každopádne, oproti minulej jesene je to o viac ako 7 tisíc ľudí viac, čo je potešiteľný fakt.