Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / NAJSLÁVNEJŠIE ZÁPASY VILLANS

NAJSLÁVNEJŠIE ZÁPASY VILLANS

Richard Weinfortner |

21.06.2024 |

Správy

Vybrať najslávnejší zápas v klubovej histórii akéhokoľvek mužstva, je poriadna výzva. Tie najslávnejšie značky totiž majú za sebou desiatky slávnych konfrontácií a platí to aj o našom júlovom súperovi z Veľkej Británie. Prijmite naše pozvanie do klubovej kroniky Aston Villy.

Druhé double v histórii anglického futbalu
Finále FA Cupu 1897: Aston Villa – Everton 3:2

V sezóne 1896/97 sa Aston Villa stala len druhým anglickým klubom, ktorý v jednom roku vyhral ligu aj FA Cup. Pod taktovkou Škóta Georga Ramsayho prehrala iba štyri z tridsiatich ligových zápasov a ďalších päť triumfov pribudlo v FA Cupe. Osobitnú zmienku si zaslúži tretie kolo proti Prestonu, ktoré sa rozhodlo na tretí pokus. V prípade remízy sa totiž hral opakovaný zápas a predĺženie nepripadalo do úvahy ani v ňom. Po výsledkoch 1:1 a 0:0 sa tak mužstvá stretli opäť a Villans vyhrali 3:2. Vo finále birminghamský tím vyhral nad Evertonom 3:2. Bol to tretí FA Cup v klubovej vitríne a v tom čase gólovo druhé najbohatšie finále pohára. Dovtedy padlo viac gólov len medzi Blackburnom a Sheffieldom Wednesday (6:1).

Finálový skalp Busby Babes
Finále FA Cupu 1956/57: Aston Villa – Manchester United 2:1

Éra Manchestru United pod taktovkou manažéra Matta Busbyho patrí medzi najslávnejšie kapitoly v histórii „červených diablov“ a vyfúknuť im v akomkoľvek priamom súboji trofej, bola veľká vec. V sezóne 1956/57 sa stali majstrami Anglicka, hrali semifinále Pohára európskych majstrov a finále FA Cupu. V poslednom spomenutom im čelila práve Aston Villa, čakajúca 37 rokov na trofej. Keďže je stretnutie v tomto článku, tušíte, ako dopadlo. Naplnený starý štadión Wembley sledoval veľké prekvapenie, ktorého hrdinom bol dvojgólový Peter McParland. Reprezentant Severného Írska, ktorý na MS 1958 zostrelil Československo, zariadil triumf 2:1. Zostava na čele so Sirom Bobbym Charltonom zišla z trávnika ako zdolaná. Šlo o posledné finále „Busby Babes“ pred mníchovskou tragédiou a pádom lietadla.

Rotterdamský obrat proti Barcelone
Superpohár UEFA 1982/83: FC Barcelona – Aston Villa 1:0 a 0:3

Mladšia generácia fanúšikov by vedela porozprávať o barcelonských kolapsoch proti AS Rím a Liverpoolu. Pamätníci by vedeli pridať aj jeden obrat Aston Villy. Európsky Superpohár sa v minulosti hral na dvojzápasy s jednou bitkou na každom štadióne. Barca šla do akcie ako víťaz „menšieho“ PVP proti víťazovi v predchodcu Ligy majstrov. Doma však vyhrala 1:0. Verejná mienka bola nastavená tak, že zostava s Berndom Schusterom, Victorom Muñozom, Juliom Albertom alebo Josém Ramónom Alexankom to už vonku nepokazí. Desať minút pred koncom stále platil výsledok z Katalánska, no potom sa presadil Gary Shaw a šlo sa do predĺženia. V ňom boli na koni domáci, hnaní vpred 31-tisícovou kulisou. Tá jasala v extratime dvakrát. Triumf 3:0 dal The Villans do rúk jediný UEFA Superpohár v histórii.

Nakopnutie sa do Pohára UEFA
Pohár UEFA 1977/78: Aston Villa – Fenerbahce 4:0 a 2:0

UEFA Cup je európskou pohárovou súťažou, v ktorej Aston Villa toho vo svojej histórii odohrala najviac. Najvýraznejšiu stopu zanechala v ročníku 1977/78. Osem rokov kotvila v dolnej polovici tabuľky anglickej ligy, až prišiel blesk z jasného neba v podobe štvrtého miesta a s ním medzinárodné účinkovanie. Anglickému zástupcovi bol hneď v prvom kole vyžrebovaný turecký velikán Fenerbahce Istanbul. V súčasnosti deväťnásťnásobný šampión sa už v tomto období blížil ku dvojcifernému počtu domácich titulov, no vo Villa Parku totálne vybuchol. K videniu bolo domáce víťazstvo 4:0 a istanbulská odveta sa stala už len formalitkou s anglickým víťazstvom 2:0. „Levi“ z Birminghamu si tento duel pamätajú ako jeden z najlepších v klubovej v histórii aj s ohľadom na kontext. Bez väčších problémov následne postúpili cez Górnik Zabrže aj Athletic Bilbao a dostali sa medzi osmičku najlepších. Tam podľahli slávnej Barcelone v súčte skóre 3:4. Aj tieto skúsenosti Ville veľmi pomohli k tomu, aby o štyri roky opanovala európsky klubový futbal.

Kuriózne zlomené prekliatie v Community Shield:
Community Shield 1981/82: Aston Villa – Tottenham 2:2

Trošku predbehneme, ale AVFC nie je úplne „superpohárovým“ tímom. Je držiteľom jediného európskeho a úspešnosť v tých domácich je veľmi zlá. Zahrala si ho štyrikrát a iba jediný raz boli na konci zápasu oslavy. Horšiu bilanciu má v FA Community Shield len Newcastle United. Po troch neúspechoch prišla šanca v auguste 1981 a súperom zverencov Rona Saundersa, najslávnejšieho kouča v klubovej histórii, bol Tottenham Hotsupr. Výsledkom bola remíza 2:2 a to v tejto ére stačilo na rozhodnutie. Trofej sa dostala obom klubom na šesť mesiacov a anglický superpohár tak mal dvoch víťazov. To sa v histórii stalo jedenásťkrát. Až v roku 1975 sa premiérovo po nerozhodnom výsledku pokračovalo penaltovým rozstrelom.

Jediný triumf v Pohári európskych majstrov
Finále Pohára európskych majstrov 1981/82: Bayern – Aston Villa 0:1

Prvý sa vždy pamätá, obzvlášť keď je jediný. Dosiaľ naposledy sa stal tento klub majstrom Anglicka v roku 1981 a s tým súviseli aj povinnosti v najprestížnejšej súťaži Európy. Víťazstvo nad majstrom Islandu, Východného Nemecka, Sovietskeho zväzu aj Belgicka znamenalo postup do finále. Na rotterdamskom štadióne De Kuip padol jediný gól a zapisovalo sa meno nového víťaza tejto súťaže. V 67. minúte sa stal nezmazateľným hrdinom klubu útočník Peter Withe, ktorý strelil za Aston Villu 86 gólov, no ten proti Bayernu je určite najpamätnejším. Pre porovnanie, pre Britov to je jediné finále medzinárodnej súťaže v histórii, pre zdolaných Bavorov jedno z dvanástich.

VEDELI STE? ŽEBayern Mníchov prehral vo finále Ligy majstrov alebo Pohára európskych majstrov päťkrát, z toho v troch prípadoch s anglickým súperom? Okrem Aston Villy to bol aj Manchester United a Chelsea FC.

TOP: Anglický tím v špeciálnom zápase FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00 tento zoznam svojich najväčších vystúpení nerozšíri, ale účastník Champions League si zvyká na svoju veľkú pozíciu klubu, ktorý láka. Inak tomu nebude ani v malom Ríme a vy máte stále možnosť ukoristiť svoju vstupenku.

21.06.2024
21.06.2024