Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

15:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

29.06.2024 11:00 , Čatež

NK Bravo

11:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

22.06.2024 17:00 , Ormož

NK Maribor

17:00

FC Spartak Trnava

Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Najlepším spartakovcom roka je Kristián Koštrna

Najlepším spartakovcom roka je Kristián Koštrna

spartak |

19.12.2023 |

Správy

V blížiacim sa koncom roka sme hneď po poslednom zápase sezóny vyhlásili výsledky tradičných ankiet v rámci Andela roka. Počas milého podujatia sa na pódiu kina CINEMAX v Trnave vystriedali mnohé futbalové osobnosti, ktorých ako prvý pozdravil spolumajiteľ klub Tomáš Drobný. Poďakoval všetkým na úspešnú reprezentáciu klubu nielen v tomto roku, ale počas celej existencie, ktorá sa prehupla do druhej stovky.

Cenu Anky Belkovej určenú pre najlepšiu futbalistku Spartaka získala Erika Randová. Hráva na pozícii strednej obrankyne, ale v prípade potreby družstva dokáže alternovať aj na kraji obrany. Jej prednosťami sú herná inteligencia a prehľad v hre. Dokáže poľahky vyriešiť zložité situácie v obrannej fáze hry, tak aj v útočnej. Svoje dlhoročné skúsenosti sa snaží predávať aj mladším hráčkam v tíme a jej prínos je preto dosť dôležitý či už na ihrisku, ale aj v kabíne.

„Je to pre mňa veľká česť, prevziať si takúto cenu. Bolo to prvýkrát v živote a bol to príjemný pocit. Nie je to len moja zásluha, keďže je nás tam jedenásť na ihrisku, je to zásluha celého tímu. V Žiline som niečo také nezažila, tu sa futbalom naozaj žije a sme ozajstná červeno-čírna rodzina. Chodím aj na zápasy áčka a je to pre mňa zážitok,“ hovorí sympatická Žilinčanka, ktorá si pre svoju kariéru vybrala práve Spartak.

Najlepším hráčom do 19 rokov, ktorému pripadla Cena Antona Malatinského, sa stal Martin Rýzek. V tomto roku dovŕšil dospelosť, ale od novej sezóny už hráva pravidelne mužský futbal za druholigové Malženice, kde nastupuje v základnej zostave. Tréningový proces absolvuje s A-mužstvom Michala Gašparíka a zrejme sa čoskoro dočká aj svojho debutu v najcennejšom spartakovskom drese. Mladý stopér, ktorý je členom slovenskej reprezentačnej devätnástky, vyniká najmä v hlavičkových súbojoch a hoci má najmä defenzívne úlohy, má veľmi dobrý dribling.

„Prechod k mužom je veľmi náročný, lebo je cítiť, že kým v devätnástke sú chalani v mojom veku, tak v seniorskom futbale sú tie súboje aj tréningy o moc ťažšie,“ povedal osemnásťročný mladík, ktorý už trénuje pod Gašparíkovým vedením a teší sa na svoj debut za spartakovské áčko. „Toto neviem povedať kedy to príde, ja už by som prijal nejaký zápas, ale o tom rozhodne tréner.“

O najkrajšom góle hlasovali fanúšikovia, ktorí sú členmi RODZINY a pomerne jednoznačnej rozhodli, že tým najkrajším gólom boli nožničky Lukáša Štetinu. 32-ročný bývalý reprezentant stále čaká na svoj prvý ligový gól v trnavskom drese, ale v tejto sezóne strelil už tri góly v pohárovej Európe. Ten domáci do siete Lechu Poznaň bol nielen rozhodujúci postupový, ale najmä ukážkový.

Štetina sa umiestnil vysoko aj v ankete o najlepšieho hráča Spartaka, keď skončil na 3. mieste. Pred ním bol na 2. priečke Erik Daniel, ktorého tesne predbehol Kristián Koštrna a získal Cenu Ladislava Kunu. Odchovanec Spartaka oslávil v piatok svoje 30. narodeniny. V tomto kalendárnom roku odohral dovedna 47 zápasov, zväčša na pravej strane obrany, no v prípade potreby dokáže zaskočiť aj na stopérskom poste. Vekom zreje ako víno, je stabilnou súčasťou základnej zostavy Michala Gašparíka a vo viacerých zápasoch viedol mužstvo s kapitánskou páskou. Jeho prednosťou je konštantnosť výkonov a z jeho práce neraz ťažia krídla na jeho strane.

„Veľmi si toto ocenenie vážim, no viac ako individuálne trofeje ma tešia kolektívne úspechy. Tento rok bol výnimočný a asi najlepší v mojej kariére, ktorá sa už postupne preklápa, no chcel by som ešte podobné úspechy zažiť a som plný odhodlania,“ povedal po prevzatí trofeje, keď si na slávnosť odbehol z oslavy svojej tridsiatky, ktorú dovŕšil v piatok.

Keďže Spartak oslávil v tomto roku sté výročie od svojho vzniku, uviedol pri tejto príležitosti hneď šesticu hráčov zo slávnej éry na prelome 60. a 70. rokov do Siene slávy.

K hráčom ako Jozef Adamec, Ladislav Kuna, Anton Malatinský, Stanislav Jarábek, Imrich Stacho a Valerián Švec pribudli od včerajšieho dňa aj legendy Karol Dobiaš, Alojz Fandel, Kamil Majerník, Stanislav Martinkovič, Dušan Keketi a Josef Geryk in memoriam.

„Bol som milo prekvapený a veľmi si to ocenenie vážim. V dokrútke som sa videl prvýkrát ako som strieľal, behal, kombinoval. Hráčom by som zaželal, aby dosiahli ešte väčšie úspechy v ďalšom roku. Odkázal by som im, aby na sebe pracovali a aby boli hrdí na to, že môžu reprezentovať Spartak Trnava, čo je vynikajúca značka a aby si vážili to, že v ňom môžu hrať pred takým obecenstvom, aký Spartak má,“ povedal jeden z novouvedených členov Siene slávy Alojz Fandel.

Všetci šiesti mali z archívnych záberov zo svojej kariéry pripravený filmový medailón. Niektoré zábery videli možno po prvýkrát, iné po mnohých rokoch a spoločne si zaspomínali. Všetky archívne filmové dokumenty budú súčasťou Siene slávy na trnavskom štadióne Antona Malatinského, ktorá bude otvorená počas zimnej prestávky a sprístupnená verejnosti.  

Na slávnostnom galavečere sa zišli viaceré osobnosti, ktoré sú späté s trnavským futbalom. Okrem legiend a aktívnych hráčov, prišli aj bývalí funkcionári, futbalisti, či tréneri. Nechýbali Juraj Jarábek, Ladislav Jurkemik, Jozef Šuran, Vladimír Ekhart či Karol Pecze. „Opäť som ožil. Akonáhle človek vstúpi do tohto prostredia, tie spomienky sa veľmi rýchlo vrátia. To obdobie som prežíval nielen ja, ale celá Trnava a plný štadión,“ zaspomínal tréner Spartaka z úspešného obdobia v 90. rokoch.

Jedným z hlavných iniciátorov celej myšlienky je súčasný prezident Peter Macho, ktorý miluje spartakovskú históriu a veľmi sa tešil, že sa mu podarilo na jedno miesto dostať viaceré futbalové osobnosti. „Myslím, že tento večer sa vydaril. V klube sme si spomenuli na bývalé legendy Spartaka, ktoré boli právom uvedené do Siene slávy. Chcel by som všetkým poďakovať a myslím, že sme všetci zažili nezabudnuteľný večer.“

Na podujatí v kinosále CINEMAX nechýbal ani Martin Škrtel. „Tento rok bol špeciálny. Bola storočnica, klubu sa podarilo obhájiť víťazstvo v pohári a postúpiť do Európy, čo sa nedeje každú sezónu. Z tohto pohľadu môžeme rok hodnotiť ako úspešný. V lige by sme si to predstavovali možno trocha lepšie, ale nezakrýva to úspechy, ktoré klub a mužstvo dosiahli.“

Práve on presvedčil Michala Ďuriša, aby pomohol Spartaku v jesennej časti počas nabitého programu v lige aj v Konferenčnej lige. „O Michalov príchod som sa pokúšal dlhšie, už vtedy, keď som ja išiel do Trnavy, že by bolo fajn, keby sme si ešte spolu zahrali. Vtedy sa to nepodarilo, ale som rád, že tento rok sme ho presvedčili. Za klub, za mužstvo aj za mňa mu patrí veľké poďakovanie. Možno je niekým podceňovaný, neverili, či bude pre klub v takomto veku osožný. Ukázal, že bol jedným z ťahúňov, ukázal nielen futbalové, ale aj ľudské kvality a presvedčil, že je to veľký hráč.“

Rok 2023 je z pohľadu Spartaka definitívne uzatvorený a pred nami všetkými sú výzvy toho nasledujúceho. Spartak rozhodne nechce nastavenú latku podliezať.

19.12.2023
19.12.2023