21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

Domov / Správy / Jeseň v číslach – najproduktívnejší Štefánik, najvyťaženejší Štetina

Jeseň v číslach – najproduktívnejší Štefánik, najvyťaženejší Štetina

28.11.2022 |

Správy

Výhrou nad Michalovcami zavŕšili futbalisti Spartaka Trnava súťažný rok 2022 a zároveň jesennú časť sezóny. Odohrali v nej štyri zápasy v Európskej konferenčnej lige – dva razy zdolali waleský Newtown, dvakrát nestačili na poľský Rakow Czestochowa a rovnako ako vlani skončili v 3. predkole. V domácom pohári prešli spartakovci postupne cez Boleráz, Trenčianske Stankovce, Sereď a Michalovce až do jarného štvrťfinále, v ktorom ich čaká Komárno.

Fortuna liga mala na programe 18 kôl a Spartak bude so ziskom 34 bodov (10 4 4) a skóre 33:17 zimovať na treťom mieste. Vlani získal o päť bodov viac a zimoval na 2. mieste. Doma zaknihoval 18 bodov (16:8) a je tretí, no vonku získal len dva body menej (17:9) a je najlepším mužstvom na ihriskách súperov.

Čo sa výraznejšie zmenilo oproti rovnakému obdobiu z minulého roka, je nárast strelených aj inkasovaných gólov. Kým minulú jeseň dostal Takáč len 8 gólov (plus 3 kontumačné), túto jeseň ich bolo až 17. Našťastie, lepšia bola aj potencia mužstva, ktoré strelilo 33 gólov. Naprázdno vyšlo iba dva razy, no práve s najväčšími rivalmi – doma so Slovanom (0:0) a v Dunajskej Strede (0:1).

Napriek solídnemu gólovému nástrelu Spartak hľadá vysloveného strelca. Nikto nedal viac ako 4 góly, no štvorgólových strelcov má Michal Gašparík v tíme hneď štyroch. Štefánik, Daniel, Bukata, Savvidis – teda všetko stredopoliari. Útočníci Ristovski a Taiwo skórovali po trikrát. Dva razy sa presadili Yusuf, Oseni a Mikovič. Jeden gól pridali Paur, Kóša a Boateng. V Skalici a v Banskej Bystrici si domáci strelili vlastný gól. Najproduktívnejším hráčom je Samuel Štefánik, ktorý k štyrom gólom pridal rovnaký počet asistencií, po šesť bodov majú Daniel, Bukata a Ristovski.

Všetky ligové zápasy odchytal Dominik Takáč a v siedmich si udržal čisté konto. Lídrom štatistík je aj v najdlhšej sérii bez inkasovaného gólu, keď nedostal gól 413 minút medzi 9. a 14. kolom.

Napriek tomu, že spartakovci dali až päť gólov v prvej štvrťhodine zápasu, tak oveľa lepšie majú druhé polčasy, v ktorých strelili skoro raz toľko gólov – 21 ku 12. Zdá sa, že zaberajú prestávkové dohovory, lebo hneď po obrátke skórovali červeno-čierni desaťkrát, v samom závere zápasu sedemkrát. Najslabšiu koncentráciu majú na konci polčasov, kedy dostali po štyri góly. V tom prvom dovedna 9 gólov, v druhom o jeden menej.

Pozitívnym ukazovateľom sa javí aj snaha vrátiť sa do zápasu napriek zlému priebehu. Doma so Žilinou prehrával Spartak v 53. min 0:2, ale dokázal napokon aspoň vyrovnať. V Ružomberku tiež prehrával dva razy o dva góly, a hoci to na bod napokon nestačilo, herná dominancia bola zreteľná. Remízové zápasy s Liptovským Mikulášom či Skalicou dokázali spartakovci v samom závere zlomiť.

Počas jari čelil Takáč len jednému pokutovému kopu – Polievka z Banskej Bystrice ho prekonal. Rovnako jednu šancu na strelu z bieleho bohu mal aj Spartak, Ristovski však v Zlatých Moravciach prekopol bránku.

Hráči Spartaka nazbierali v 18 zápasov rovnaký počet žltých kariet ako gólov – 33. Najviac dvojica Štetina – Savvidis, ktorí majú pred sebou hrozbu jednozápasovej stopky. Grécky stredopoliar videl aj červenú kartu, keď nedohral zápas v Dunajskej Strede. Druhý vylúčený bol Mikovič, tiež proti Dunajskej Strede, ale doma. Paradoxne, súperi Trnavy dohrali všetky zápasy v plnom počte.

Jediný hráč, ktorý odohral kompletnú minutáž bol brankár Dominik Takáč. Dvojica Štetina – Koštrna nastúpila vo všetkých zápasoch v základnej zostave, jeden zápas kvôli trestu vynechal Savvidis. Dovedna použili tréneri 24 hráčov v poli. Premiérový štart v trnavskom drese si pripísali: Štetina, Daniel, Štefánik, Paur, Taiwo, Oseni a Ali Baba.

Deväť domácich zápasov videlo na Štadióne dovedna 28 342 divákov, čo je priemer 3149 (vlani 2915), z ktorého sa vymyká iba derby. Septembrový bezgólový zápas so Slovanom si prišlo naživo pozrieť 9047 fanúšikov.