Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Gašparík: „…ani nám nepodal ruku pri rozlúčke“

Gašparík: „…ani nám nepodal ruku pri rozlúčke“

spartak |

02.06.2023 |

Správy

Po týždni prinášame druhú časť rozhovoru s hlavným trénerom Michalom Gašparíkom, ktorý hodnotil uplynulú sezónu.

Okre iného sa dočítate:

  • ako vidí prínos Taiwa pre mužstvo
  • ako sa rozlúčil so Savvidisom
  • aké má ambície pred pohárovou Európou

Po dva a pol roku pri mužstve už asi máte pevné automatizmy v spôsobe hry. Čo bude ďalším krokom vo vývoji herného systému – mať pripravených viacero variant alebo skôr zdokonaľovanie toho súčasného?

Sú dva spôsoby. Top tréneri na svete hrajú len jeden systém a do toho si skladajú lepších a typologicky vhodných hráčov a futbal je postavený na jasných automatizmoch, princípoch a hráčskej kvalite. Alebo sú tréneri, ktorí menia herné systémy a možno niekedy nie sú tak čitateľní, ale ani toľko automatizmov nemajú a veľakrát im to neprináša úspech. Ja sa snažím učiť od najlepších a razím cestu, že je lepšie vedieť, čo chcete hrať a mužstvo vhodne dopĺňať, lebo máte presne zadefinované, čo do toho mužstva potrebujete. V danom systéme potom nastávajú rôzne modifikácie na základe taktickej prípravy na daného súpera – ako systémovo budeme brániť v defenzíve, ako systémovo chceme súpera prekonať v ofenzíve. Ale základom sú už spomínané automatizmy a proaktivita hráčov, lebo to už vedia. Ak toto máte jasne nastavené, potom je to už len o vhodnom doplnení kádra.

Spartak strelecky ťahal najmä na jar Abdulrahman Taiwo. Jeho forma gradovala k záveru ligy. Kým na jeseň naskakoval po svojom príchode aj z krídla, na jar ukázal, že najlepší je na hrote útoku. Jeho čísla sú porovnateľné s najlepším strelcom ligy Krstovičom. Ak by tu ostal, bola by to asi najvýraznejšia posila…

My sme od začiatku vedeli, kde je jeho miesto, ale snažili sme sa vyskladať zostavu tak, aby sme tam dostali obidvoch útočníkov a nebolo to na úkor zmeny systému, v ktorom sa hráči najlepšie cítia a rozumejú mu. Taiwo dal aj tak dokopy s pohárom okolo 20 gólov. Mám pocit, že lepšie strelecky disponovaný útočník tu veľmi dlho nebol.

V Trnave sa mu skončilo hosťovanie, a hoci klub rokuje o jeho zotrvaní, má svoje limity. Aký máš v tomto prípade plán B?

Nechcem plán B, ale chcem Taiwa.😊 On ukázal, že je strelec, ale on nám ukázal, aj aký to je profesionál a aj človek. On dokázal v kabíne ovplyvniť svojou pracovitosťou a tým, že stále robil niečo navyše, aj iných hráčov. Keď sme sa bavili s ním o futbale, alebo dôvodoch prehry, tak mal vždy výborný pohľad na danú problematiku. Za normálnych okolností by bol kráľom strelcov v lige Taiwo, ale stále som ho brzdil, striedal a zo začiatku aj dával na alternatívny post. Viem, že tu chce zostať, ale všetko je o peniazoch. Iné mená sú tiež v hre, ale s hrotovým útočníkom to nikdy nie je ľahké a hlavne ani lacné.

  

Podľa všetkého končí Savvidis. Práve stred poľa bol silná formácia, ktorá nám vyhrávala zápasy. Máš vytipovaných hráčov, ktorí by ho mali nahradiť? Či už noví alebo zo súčasného mužstva.

Ak by to vyšlo, tak vieme priniesť ešte lepšieho ako bol Savvidis a bude typologicky veľmi podobný. Či sa to podarí je otázne, ale vyskautované máme dve mená. Na Savvim ma mrzí len jedna vec, a to že sa vykašlal na mužstvo dve kolá pred koncom a výhrou v pohári to celé pre neho skončilo. Pred zápasom v Podbrezovej v noci písal, že ochorel. Pred Žilinou zase deň pred zápasom napriek zákazu si nechal vytrhnúť dva zuby s odôvodnením, že veď on si nebude kaziť dovolenku. Vtedy nám bolo jasné, že už tu pokračovať nebude. Realizačnému tímu dokonca ani nepodal ruku pri rozlúčke, a to mal u nás vždy otvorené dvere a mal najviac ústupkov spomedzi všetkých hráčov… len kvôli tomu, že bol urazený, že sme trvali na tom, aby išiel na zápas ako každý iný hráč v mužstve…

Podarilo sa dostať Malženice do 2. ligy, čo môže byť v budúcej sezóne výrazná pomoc pre mladých alebo nových hráčov, aby sa rozohrali a etablovali. V čom všetkom to vidíš ako prínos, mať takéto záložné mužstvo v pomerne kvalitnej súťaži?

Môžu dostať väčší priestor naši odchovanci, aby ukázali čo v nich je a umožnilo im to prechod do seniorského futbalu. Je tam priestor aj pre tzv. „projektových hráčov“ teda hráčov s výhľadom pre A tím. Zároveň na týždennej báze môžu mať naši hráči z lavičky pravidelné zápasové vyťaženie.

Víťazstvom v Slovenskom pohári ste znova preskočili prvé predkolo Konferenčnej ligy. Veľa záleží od žrebu, no v 2. a zrejme aj v 3. predkole bude Spartak nasadený. Vlani ste mali smolu na Rakow, ktorý napokon dominoval v poľskej lige, aké sú ciele alebo očakávania od vystúpenia v európskych pohároch teraz?

Áno, áno, ukázalo sa, že Rakow bol podceňovaný našimi fanúšikmi a aj niektorými novinármi. Ťažko si môžu dávať slovenské tímy nejaké ciele v európskych pohároch. Výnimkou je len Slovan. Tie očakávania by mohli byť také, že by sme sa mohli dostať do play off, a tým prekonať posledné dva ročníky, kde sme skončili v 3. predkole. Uvidíme čo prinesie žreb.

Slovenským zástupcov vyšila v ústrety aj ÚLK, ktorá posunula štart ligy. Vy máte letnú prípravu naplánovanú s kvalitnými a silnými súpermi. Sú to všetko atribúty, ktoré smerujú k dlhšiemu zotrvaniu v európskom pohári?

Hlavným atribútom je, koho vám pridelí žreb. Môžete mať dokonalú prípravu, ale súper bude mať diametrálne lepší káder a vaše šance sa automaticky zmenšujú. Naša príprava je výborná. Máme vytvorené kvalitné podmienky tak, aby sme sa dobre pripravili. či už na poháre, alebo aj ligu. Máme súperov, kvalitatívne podobných, ako môžeme mať neskôr v konferenčnej lige.

02.06.2023
02.06.2023