Domov / Správy / Fantázia! Spartak zdolal Slovan a vyhral domáci pohár!

Fantázia! Spartak zdolal Slovan a vyhral domáci pohár!

Štadión Antona Malatinského, Slovnaft cup, finále, 1. 5. 2023 o 15:00

FC Spartak:

Vantruba – Koštrna, Štetina, Kóša (72. Ristovski), Twardzik – Savvidis – Ofori (116. Iván), Procházka (80. Azevedo), Bukata (80. Paur), Daniel (106. Bolaji) – Taiwo (120.+ Štefánik)

ŠK Slovan:

Trnovský – Medveděv (115. Lichý), Kašia, De Marco, Pauschek (115. Lovat) – Kucka, Kankava, Čakvetadze (84. Abubakari) – Green (84. Agbo), Čavrič (99. Barseghjan), Zuberu (66. Zmrhal)

Góly: 57. Green – 86. Taiwo (Azevedo), 111. Paur (Savvidis), 120.+ Twardzik (z pen)

ŽK: Taiwo, Ristovski, Ofori, Paur – Medveděv, Green

Rozhodovali: Očenáš – Hancko, Jekkel

Diváci: 15427

Polčas: (0:0)

Na finále národného pohára s odvekým rivalom a pred vypredaným trnavským štadiónom zvolil tréner Gašparík osvedčenú zostavu. Vantruba v bránke, pred ním kvarteto obrancov, defenzívny štít Savvidis a o ofenzívu sa starali štyria záložníci a na hrote operoval Taiwo. Slovan nastúpil bez zraneného špílmachra Weissa.

Úvodnú strelu na bránku Slovana zariadil v šiestej minúte Daniel, Trnovský síce mierne zaváhal, ale napokon loptu skrotil.

V 24. minúte bol Spartak blízko úvodnému gólu, Taiwo agresívne sledoval loptu až pred bránku, kde ju Trnovský vyrazil pred Oforiho a jeho strelu smerujúcu do siete v poslednej chvíli vykopol De Marco z bránkovej čiary. Gól visel vo vzduchu a pred bránkou Slovana aj 38. minúte, keď Bukata prešiel cez šestnástku a lopta sa po odraze dostala pred Procházku, ale Kašia v poslednej chvíli zachránil Slovan.

Z priameho kopu mieril Štetina presne do stredu bránku Slovana, ale oveľa nebezpečnejšia situácia prišla pred koncom polčasu, keď Ofori po súboji prenikol do šestnástky a iba vďaka zákroku Trnovského neskóroval. Lopta sa odrazila ešte k Danielovi, jeho pokus zo záklonu už mieril mimo bránky.

Slovan kontroval šancou Kucku, ale jeho prudká strela z vnútra šestnástky smerovala mimo a uzavrela prvý polčas, v ktorom boli lepší trnavskí hráči a mali viacero gólových šancí.

Po zmene strán pokračovali obe mužstvá bez jediného striedania. Úvodný gól stretnutia prišiel v 57. minúte, keď dlhá lopta za obranu našla Greena jeho prudká strela skončila za Vantrubom – 0:1. Vantruba mal prácu aj krátko po hodine hry, keď vyrazil na rohový kop strelu Medveděva. Reakcia trénera Gašparíka prišla krátko po inkasovanom góle, namiesto stopéra Kóšu prišiel útočník Ristovski.

V 80. minúte si oba hráčske tábory vymenili pár slov pri vzájomnej strkanici a po žltej karte na oboch stranách sa hralo ďalej. Do hry už prišli aj Paur s Azevedom, dohrali Bukata a Procházka. V 82. minúte mohol vyrovnať Ristovski, ale tutovku nevyužil a po odrazenej lopte trafil iba brankára Slovana.

Spartak vyrovnal v 86. minúte, keď center Azeveda z pravej strany našiel pripraveného Taiwa a ten na radosť takmer všetkých divákov na štadióne Antona Malatinského vyrovnal– 1:1.

Keď Ristovski v nadstavenom čase minul prudkou hlavičkou bránku Slovana a Paur netrafil svoj cieľ po trnavskom obliehaní súperovej šestnástky, išlo sa, podobne ako minulý rok, do predĺženia.

V prvej časti predĺženia mal gól na nohe Kankava, ale svoj pokus namieril tesne vedľa bránky Vantrubu. Nebezpečná bola aj hlavička striedajúceho Barseghjana po nedorozumení obrany s trnavským gólmanom. Po krátkej prestávke zápas pokračoval druhým predĺžením, Daniela v trnavskom drese nahradil Bolaji.

V 111. minúte dostal Savvidis príliš veľa času na center z pravej strany a našiel na zadnej tyči hlavu Paura, ktorý nedal Trnovskému šancu a skóre sa razom otočilo – 2:1. VAR v nadstavenom čase upozornil rozhodcu na predchádzajúci faul na Taiwa v šestnástke a bola z toho penalta, ktorú Twardzik so šťastím premenil – 3:1.

Spartak Trnava dokázal nepriaznivý stav napokon otočiť a obhájil triumf z minulého ročníka Slovnaft Cupu a aj pre sezónu 2022/2023 sa stal jeho víťazom.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Michal Gašparík (Spartak): „Je to tak, ako sme si to všetci vysnívali. Aj to finále sme si vysnívali, aj sme sa doňho dostali. Možno trocha iný priebeh by som si prial. Bolo to fantastické finále, obidve mužstvá mali šance, nebola to iba taká taktická hra v strede poľa. Bolo to s happy endom, s vyvrcholením.

Vladimír Weiss st. (Slovan): „Blahoželám Trnave k víťazstvu. Pre nás to bola trpká prehra. Päť minút do konca sme mali pohár vo svojich rukách, ale futbal sa hrá 90 minút. Urobili sme jednu pozičnú chybu pri centri, Trnava vyrovnala. Takisto druhý gól po našej veľkej individuálnej pozičnej chybe z autu, penalta už bola navyše. Nešťastný zápas, v ktorom sme bojovali, ale dve chyby nás stáli výsledok.“