Štadión Antona Malatinského, odveta 3. predkola, EKL, 17. 8. 2023 o 20:00

FC Spartak Trnava:

Takáč – Štetina, Gorosito, Kóša (46. Šulek) – Koštrna, Procházka, Zeljkovič, Mikovič – Ofori (79. Azango), Daniel (90.+ Bukata) – Djuričin (79. Ristovski)

Lech:

Bednarek – Pereira (69. Gurgul), Blažič, Milic (46. Dagerstal), Anderson (46. Czerwinski) – Murawski – Hotic (55. Szymczak), Karlstrom (78. Sousa), Marchwinski, Velde – Ishak

Góly: 37. Ofori (Kóša), 50. Daniel (Ofori), 74. Štetina (Koštrna) – 64. Velde (Ishak)

ŽK: Djuričin, Procházka, Štetina, Daniel, Šulek, Mikovič, Gorosito, Koštrna – Murawski, Ishak, Sousa

Rozhodovali: Grado – Devis, Fernándes (Španielsko)

Diváci: 16708

Polčas: 1:0

Prvú šancu zápasu mali hostia, v tretej minúte Ishak predĺžil rohový kop na stopéra Blažiča, ale ten minul. Tlak Lechu pokračoval, Spartak s tromi stopérmi v základe sa ubránil. Na druhej strane ofenzíva andelov udržala dlhší čas loptu pred šestnástkou a Djuričin zakončil mimo bránky.

Lech zahrozil aj v dvanástej minúte, keď center z ľavej strany poslal Velde a obrovitý Ishak hlavičkoval tesne vedľa Takáčovej bránky.

Spartak postupom času preberal iniciatívu a viac sa dostával do útoku. Po parádnej akcii cez pravú stranu, ktorá začala u Štetinu, pokračovala cez Koštrnu a Daniela, až sa lopta dostala k Djuričinovi, ale jeho strela z prvej mierila v 27. minúte mimo.

Inak to však bolo v 37. minúte, keď dlhá lopta z obrany od Kóšu našla pred šestnástkou Oforiho, ktorý si dal záležať a umiestnenou strelou k zadnej tyči prekonal Bednareka – 1:0. Pred koncom prvého polčasu mohol po hlavičke vyrovnať Milič, na šťastie pre Spartak mieril nepresne. Nepochodil ani Marchwinski, jeho strelu z otočky bezpečne chytil Takáč.

Do druhého polčasu nastala zmena v trnavských farbách, Kóšu nahradil Šulek. V tábore hostí striedal Holanďan van den Brom hneď dvakrát, prišli Czerwinski s Dagerstalom, dohrali Andersson a Milič.

Prišla však 50. minúta a Ofori vybojoval na pravom krídle loptu, posunul na nabiehajúceho Daniela, ten nespanikáril, ťažkú prihrávku si spracoval a prekonal Bednareka – 2:0.

Poliaci po inkasovanom góle stratili ľahkosť a istotu v kombinácii, Spartak si hral svoju hru. Na nohy hostí však postavila 64. minúta, keď rozhodca neposúdil zákrok v trnavskej šestnástke ako faul, voľnú loptu vzal Ishak a prihral Veldemu, ktorý technicky prekonal Takáča – 2:1. Verdikty španielskeho arbitra vyvolávali nervózne reakcie, aj preto mala po hodine hry žltú kartu až pätica Trnavčanov.

To, čo prišlo v 74. minúte bude v Trnave veľká legenda. Štetina si vybojoval loptu, rozohral smerom vpred, prihral Koštrnovi, ktorý v sklze centroval do šestnástky a sám Štetina nožničkami prekonal Bednareka na postupových – 3:1.

Záverečné minúty boli boj o každú loptu a treba povedať, že domáci si to umne postrážili aj cez osemminútové nadstavenie. Tam sa síce nejedno srdce trnavského fanúšika na sekundu zastavilo, ale Takáč bravúrne vyrazil istý gól Blažiča. Po fantastickom výkone a výhre 3:1 postúpil Spartak do play-off o postup do skupinovej fázy, kde sa vyzve ukrajinské Dnipro – 1.  Prvý zápas je už v stredu 23. augusta od 18:30 na našom štadióne.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Michal Gašparík (Spartak): „Stále rozmýšľam čo povedať ako prvé. Pred zápasom som povedal, že je tu niečo na tomto štadióne magické, že keď to vypredáme tak môžeme poraziť kohokoľvek. Som strašne šťastný, že sa nám to podarilo, hoci je to iba tretie predkolo, nie sme ani v skupine.  Je to zážitok, keď ľudia fandia a je to silná emócia pre všetkých, najmä keď sme Trnavčan a žijete tu, tak sa z toho veľmi tešíte. Oproti Lechu sme malí, majú kvalitných hráčov, oni sa videli postúpení, ale zvládli sme to. Potrebujete spraviť prvý zápas dobrý výsledok, aby prišli ľudia a vypredali to. Ak by nebol dobrý výsledok, hrali by sme pred 8 až 10 tisíc ľuďmi a to nie je to čo dnes. Užili sme si to, ľudia tiež, myslím, že zaslúžene víťazstvo. S ťažkým súperom potrebujete aj trošičku šťastia. Musíme byť efektívni, oni tu šancu nepremenili, ale z nás bolo cítiť, že chceme vyhrať a to od prvej minúty.  V Poľsku sme sa  bránili,  behali veľa, ale dáta nám ukázali že sme mali najhorší zápas čo sa behania týka. Najmenší objem a najmenšia intenzita. To sme museli do hráčov dostať, že toto nie je slovenská liga, toto je Lech Poznaň, jedno z najkvalitnejších mužstiev a my potrebujeme zvýšiť intenzitu a to bolo vidieť.

John van den Brom (Lech): „Áno, veľmi znepokojujúci výsledok pre nás. Je to ťažké akceptovať, že sme mimo v Európe. Spartaku gratulujem, odviedli dobrú prácu. Pre nás je to niečo čo sme nečakali. Hrali sme ľahko a držali sme loptu. Bolo pre súpera ľahké sa dostať do zápasu. Dostali sme gól, potom druhý a boli sme vonku. Dali sme pekný gól, ale napokon to dopadlo zle. Na druhej strane ideme ďalej, je iba august, celá sezóna pred nami a budeme sa sústrediť na domácu ligu.“