Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / FANKLUBY, KTORÉ SPÁJA NIELEN NEVRAŽIVOSŤ VOČI BIELO-MODRÝM

FANKLUBY, KTORÉ SPÁJA NIELEN NEVRAŽIVOSŤ VOČI BIELO-MODRÝM

Richard Weinfortner |

30.06.2024 |

Správy

Keď literatúra alebo kinematografia spomína birminghamských ultras, myslí skôr na Zulu Warriors z modrej časti mesta. Villa Youth, Steamers, Villa Hardcore alebo C-Crew má taktiež svoje temné príbehy, ale táto éra fandenia v Británii je minulosťou. V súvislosti s blížiacim sa prípravným zápasom so zverencami Unaia Emeryho si priblížime ich fanúšikovskú komunitu.

„Chcem, aby každý jeden fanúšik bol hrdý na našu právu a na to, čo predvádzame na ihrisku,“ tréner Unai Emery.

Dva birminghamské štadióny sú od seba vzdialené len zhruba šesť kilometrov, takže v tomto prípade nemožno hovoriť o nejakom geografickom rozlíšení na západných a východných alebo severných a južných Birminghamčanoch. V anglických končinách je táto rivalita známa ako „Derby druhého mesta“ s odkazom na to, že ide o druhé najväčšie mesto Británie. Ich prvý vzájomný zápas sa hral v roku 1879, čiže takmer o štyri desaťročia skôr ako prvá súťažná trnavsko-bratislavská konfrontácia.

V 70. a 80. rokoch väčšia pravidelnosť zápasov Birminghamu City s Aston Villou viedla ku vyhroteniu rivality a tá sa dostala aj do filmov a seriálov. Okrem tradičného kinematografického spracovania témy hooligans boli bitky fanúšikov City a AV aj témou epizódy obľúbeného britského seriálu Policajná akadémia. V roku 2002 sa hralo derby po pätnástich rokoch. Aston Villa dvakrát prehrala a „pamätnými momentami“ týchto duelov sú aj chyby brankára Petra Enckelmana a bizarný vlastný gól z vhadzovania Olofa Melberga. Za zmienku určite stojí aj nateraz posledné ligové derby, ktorým bol boj postup do Premier League v sezóne 2018/19. V marcovom meraní síl fanúšikovia hosťujúceho City napadli hráčov súpera, čo si odniesol najmä Jack Grealish, ktorý odzadu utŕžil úder do hlavy od fanúšika modrých. V dueli sa pokračovalo a práve Grealish strelil víťazný gól pri výsledku 1:0. Jeho tím postúpil do najvyššej súťaže, kde hral rival naposledy v roku 2011.

„Villa má neskutočnú podporu. Ak na šnúru na bielizeň zavesíte jedenásť dresov Aston Villy, päťtisíc fanúšikov sa otočí a bude na ne hrdo hľadieť,“ bývalý škótsky záložník a manažér Tommy Docherty.

Najjužnejší bod mesta je od toho najsevernejšieho vzdialený cez 50 kilometrov, čo je vzdialenosť, ktorú musia hostia precestovať pri derby čierno-červených s belasými. Čo si anglický aj trnavský fanúšikovský tábor pamätá, je dlhočízne čakanie na titul. Také veci neobchádzajú ani najväčšie kluby. Desaťročia sa načakalo Porto, Feyenoord Marseille, Liverpool, Manchester United aj AC Miláno. Fanúšikovia Trnavy sa načakali 45 rokov, Aston Villa mala dokonca medzi svojimi dvomi najaktuálnejšími triumfmi rozostup 71 rokov. Aj aktuálne čakanie je vyše štyridsaťročné.

Priaznivci bordovo-modrých sa sami označujú ako Villans alebo Holte Enders podľa tribúny, na ktorej sídlia. Po rozpustení obávaných fanúšikovských partií v Anglicku fanklub sformoval občianske združenie „My Old Man Said“, ktoré sa napríklad iniciovalo pri dohodnutí charitatívneho rozlúčkového zápasu pre bývalého kapitána Stilyana Petrova proti Celticu, pripravuje vlajky, choreá a pochody, ale aj komunikuje nespokojnosť fanúšikov s cenami vstupného. Vedie aj blog s týmto názvom, ktorý si vypracoval povesť názorovo veľmi zaujímavého a čítaného webu. O podporu zo zahraničia ich dopĺňa Lions Club, združujúci fankluby Aston Villy zo Spojených štátov, Francúzska, Bulharska, Japonska, Filipín, Juhoafrickej republiky, Ghany, Iraku, Bahrainu alebo aj Českej republiky, sídliaci v Prahe.

VEDELI STE, ŽEže birminghamské mestské derby sa nehralo už päť rokov?

TOP: História a tradícia sú bez pochýb definujúcim prvkom oboch klubov, ktoré sa na konci júla stretnú v prípravnom zápase. My máme radosť z vysokého záujmu o vstupenky, no pár kusov na duel FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00 stále môžete získať.

30.06.2024
30.06.2024