Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

15:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

29.06.2024 11:00 , Čatež

NK Bravo

11:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

22.06.2024 17:00 , Ormož

NK Maribor

17:00

FC Spartak Trnava

Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Dorasty sú po jesennej časti v rámci spoločného koeficientu najlepšie na Slovensku

Dorasty sú po jesennej časti v rámci spoločného koeficientu najlepšie na Slovensku

spartak |

21.12.2023 |

Mládež

V lete sa posunulo do Malženíc až 8 končiacich dorastencov z ročníka 2004, pričom hlavne brankár Patrik Vasiľ sa stal pevnou súčasťou základnej zostavy (počas jesennej časti odchytal 1530 minút), k nemu sa pridali početnou minutážou v zápasoch druhej najvyššej ligy aj Sebastián Nagy (1179′), Tomáš Šarmír (1003′), Nicolas Kurej (632′), Oliver Rusnák (591’), Tomáš Juraj Vaško (592′) a Martin Repa (221′). Z aktuálnych dorastencov s rokom narodenia 2005 sa do základnej zostavy Malženíc prebojoval Martin Rýzek (1076′) a štarty si tiež pripísali Marcel Masár (222′) s Marcelom Bilčíkom (71′). Pre talentovaných dorastencov ideálny prechod do seniorského futbalu, pričom v jarnej časti sezóny si druhú najvyššiu seniorskú ligu pravdepodobne vyskúša aj niektorý z najtalentovanejších hráčov U17.

Po vydarenej jesennej časti sme sa porozprávali so všetkými tromi trénermi dorasteneckých kategórií. Ako prvý odpovedal na naše otázky tréner staršieho dorastu – Peter Gaži. Kategória U19 je aktuálne na štvrtom mieste.

Ako by ste stručne zhodnotili jesennú časť?

V letnom období zažila kategória U19 veľkú prestavbu kádra. Z minulosezónnej základnej zostavy zostal len Bilčík a Justh. Rýzek, ktorý mal byť lídrom tímu, odišiel na hosťovanie do Malženíc. Zároveň do tímu pribudlo sedem nových hráčov, nie len z prvoligových klubov. Jesennú časť by som preto rozdelil na dve časti po 7 zápasov. V tej prvej prebiehala adaptácia hráčov na nový systém hry a princípy v oboch fázach hry. Zároveň sme sa snažili nájsť hráčom správne pozície, kde by mohli vyniknúť ich silné stránky. V tejto časti sme získali len 9 bodov. V druhej časti sa nám podarilo zastabilizovať základnú zostavu, náš herný prejav bol výrazne lepší a v zápasoch sme začali dominovať, čo sa prejavilo ďalšími 16-timi získanými bodmi a zatiaľ priebežnou štvrtou pozíciou v tabuľke.

Ktorý zápas by ste počas jesene označili za najlepší a naopak za najhorší??

Za najlepší zápas by som označil stretnutie proti Podbrezovej, ktorá proti nám nastúpila s viacerými reprezentantmi. Počas 90-tich minút sme boli kvalitní v držaní lopty, v zakladaní a vedení útoku. Zároveň sme boli celozápasovo aktívni vo vysokom pressingu. V stretnutí sme zvíťazili 2:1. Z výsledkového hľadiska by som za najhorší označil domáci zápas proti nováčikovi z Prešova, ktorý sme prehrali 0:1. Na druhej strane, herný prejav a počet vyprodukovaných šancí bol na veľmi dobrej úrovni, ale s tým sa nemôžeme uspokojiť.

Čomu všetkému ste sa počas jesene venovali z hľadiska individuálnych a skupinových tréningov a tiež taktiky, resp. systému?

Individuálne sme s hráčmi pracovali najmä v rámci videoanalýz, kde sme hľadali kľúčové detaily na zvýšenie výkonnosti. V skupinových tréningoch sme delili hráčov podľa formácií a snažili sme sa vyberať cvičenia, ktoré sú čo najviac totožné so zápasovými situáciami. Z hľadiska systému sme sa väčší čas venovali postupnému útoku, nakoľko viacero tímov proti nám zvolilo bránenie v strednej zóne. Naopak, bez ohľadu na súpera, ktorému sme čelili, sme v každom stretnutí aplikovali vysoký pressing.

V čom podľa vás nastal najväčší progres u hráčov z hľadiska jednolivcov, resp. celého tímu počas jesene?

V porovnaní úvodu a záveru jesennej časti bol najväčší rozdiel v sebavedomí hráčov, čo sa začalo prejavovať v konštruktívnom riešení herných situácií pod časovo-priestorovým tlakom. Tak isto ofenzívni hráči začali častejšie vyhľadávať individuálne riešenia. Ako celý tím sme začali pôsobiť viac kompaktnejšie na ihrisku aj mimo neho. Do hry sa nám podarilo preniesť viac emócie.

Čomu sa budete venovať v príprave, resp. v jarnej časti v rámci rozvoja jednotlivcov a tímu?

Mikrocyklus máme v prípravnom a v hlavnom období takmer totožný, čiže vo veciach, ktoré sme si nastavili, pokračujeme aj naďalej. Chceme rôznymi formami a spôsobmi zlepšiť hráča na každej jednej pozícii. Cieľom je, aby hráč bol od leta pripravený do profesionálneho futbalu.

Tabuľku a výsledkový servis si môžete pozrieť na tomto linku.

Z dorasteneckých kategórií sú na tom aktuálne najlepšie hráči do 17 rokov. Tím Patrika Malého je jesenným lídrom. Zo 14-tich zápasoch dokázali spartakovci až trinásťkrát vyhrať. Aj preto majú náskok troch bodov.

Ako by ste stručne zhodnotili jesennú časť?

Celkovo hodnotíme jesennú časť veľmi pozitívne, pretože sme dokázali zvíťaziť v 13-tich zo 14-tich zápasov. Okrem toho sme podávali relatívne stabilné a vyrovnané výkony a i herný prejav spĺňal veľmi dobré parametre. Veľmi kvitujeme, že naši hráči sú cieľavedomí a ich prístup k povinnostiam je na vysokej úrovni. Takisto máme niekoľkých hráčov v reprezentácii priamo či minimálne v širšej nominácii, čo považujeme za dôležité a takisto je to veľmi dobrý ukazovateľ práce našej akadémie.

Ktorý zápas by ste počas jesene označili za najlepší a naopak za najhorší?

Je veľmi ťažké vybrať najlepší zápas, pretože niekoľko z nich malo veľmi vysokú úroveň, či už so Žilinou alebo Slovanom. No z pohľadu mládežníckeho a ofenzívneho poňatia sa mi páčil asi najviac zápas s Podbrezovou, kde padlo až 9 gólov, čo považujem za peknú reklamu mládežníckeho futbalu na Slovensku. Za najhorší asi vyberiem zápas s Dunajskou Stredou, kde nám to jednoducho nevyšlo po viacerých stránkach a zároveň sme si v tomto zápase zaknihovali jedinú prehru v jesennej časti.

Čomu ste sa všetkému venovali z hľadiska individuálnych a skupinových tréningov?

Z hľadiska individuálnych a skupinových tréningov sme sa venovali najmä rozvoju hráčov podľa ich hráčskych funkcií, čomu sme prispôsobovali obsah a ciele tréningových jednotiek či cyklov. Zameriavali sme sa najmä na vytváranie typických herných situácií či už v izolovaných podmienkach alebo priamo v hre, čo využívame častejšie ako formu rozvoja. Z pohľadu taktických prvkov máme svoje princípy, ktorých sa držíme a ktoré chceme neustále zlepšovať.

V čom podľa Vás nastal najväčší progres u hráčov z hľadiska jednotlivcov, či tímu.

Najväčší progres u hráčov vidíme najmä v dynamike a tempe  jednotlivých herných činností a ich prevedení v samotnej hre. Z pohľadu na mužstvo by som povedal, že chlapci dospievajú a celkovo sa herný prejav začína viac podobať seniorskému futbalu v rôznych aspektoch.

Čomu sa budete venovať v príprave, resp. v jarnej časti v rámci rozvoja jednotlivcov a tímu?

V zimnej príprave, ak to tak mám nazvať, budeme pokračovať v tom, čo máme nadstavené a úprimne až tak nerozlišujeme jednotlivé obdobia. Vieme, kde máme nedostatky a tie chceme zlepšovať, aby sme hráčov odovzdali čo najlepšie pripravených do vyššej kategórie, čo je hlavným cieľom U17.

Tabuľku a výsledkový servis si môžete pozrieť na tomto linku.

Na popredných priečkach bude zimovať aj najmladší dorast vedený Adamom Chorvathom. Šestnástka nešťastne vôbec prvýkrát v sezóne prehrala až v poslednom kole jesene, čo znamenalo ich prepad na tretiu priečku.

Ako by ste stručne zhodnotili jesennú časť?

Jesennú časť sezóny môžeme hodnotiť do veľkej miery pozitívne. Chalani zvládli prechod do dorastu veľmi dobre. Zvolili sme vhodný herný systém, v ktorom môžu rozvíjať svoje silné stránky, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Prvou polovicou súťaže sme dokázali prejsť ako jediní bez prehry. Celkovo sme však dokázali byť dominantným mužstvom vo väčšine zápasov a aj v zápasoch, ktoré sme výsledkovo nezvládli sme neboli horším tímom. Tešiť nás môže vysoký počet strelených gólov a tiež charakter, ako sme sa dokázali presadzovať, rovnako to, že sú rozdelené medzi viacerých hráčov, ktorí dokážu byť rozdieloví. Naopak mrzí nás spôsob, akým sme dostali väčšinu gólov, pretože gólov, ktoré si súper vypracoval svojou kvalitou z hry, bolo minimum.

Ktorý zápas by ste počas jesene označili za najlepší a naopak za najhorší?

Tých naozaj kvalitných zápasov bolo niekoľko, no z hľadiska vytvorených šancí aj kvality súpera bol najlepší asi zápas s najväčším konkurentom z Dunajskej Stredy. To bol zápas, kde sme dali 4 góly a mohli sme vyhrať oveľa vyšším rozdielom. Tam sa ukázala vysoká individuálna kvalita hráčov, aj taktická vyspelosť celého tímu. Nedá sa povedať, že niektorý zo zápasov bol vyslovene najhorší, skôr naša výkonnosť v jednotlivých polčasoch nebola konštantná a v niektorých zápasoch sme podali diametrálne odlišné výkony v prvom a v druhom polčase.

Čomu ste sa všetkému počas jesene venovali z hľadiska individuálnych a skupinových tréningov a tiež taktiky, resp. systému?

Pri plánovaní a realizácii tréningov stále vychádzame z analýz vrcholových hráčov, teda snažíme sa im čo najviac priblížiť, aké zručnosti majú hráči na ich hráčskych funkciách a akú úroveň potrebujú dosiahnuť, aby dokázali efektívne riešiť typické situácie, pretože tie sú rovnaké na všetkých úrovniach. V rámci systémových vecí sú chalani na vysokej úrovni, veľmi dobre a rýchlo prijímajú taktické informácie, čo je aj výsledkom zlepšenej práce v tejto oblasti už v žiakoch, princípov ktoré sme si spoločne zadefinovali.

V čom podľa vás nastal najväčší progres u hráčov z hľadiska jednotlivcov, resp. celého tímu počas jesene?

Výsledky sú jedna vec, ale nie je to náš hlavný cieľ. Najviac ma teší záujem hráčov pracovať na svojich individuálnych zručnostiach navyše aj mimo samotných tréningov, a teda z hľadiska jednotlivcov je evidentný progres v kvalite herných činností, čo sa ukázalo aj v závere sezóny, kde sme dokázali strieľať góly, aké sme ešte na začiatku sezóny nedávali. Z hľadiska tímu vidím progres najmä v kvalite rozhodovania sa a kontrolovania hry na lopte, avšak tu ešte ani zďaleka nie sme na úrovni, akú si predstavujem.

Čomu sa budete venovať v príprave, resp. jarnej časti v rámci rozvoja jednotlivcov a tímu?

Budeme pokračovať najmä v zlepšovaní individualít vo všetkých aspektoch. Máme technicky aj kondične najlepších hráčov v lige, no potrebujeme výrazne zlepšiť individuálnu defenzívu hráčov. V rámci tímu je veľa detailov hry, v útočnej aj obrannej fáze, ktorým sa budeme venovať. Cieľom nebude sa pripraviť len na ligu ale aj počas súťaže pripraviť hráčov na špičkový medzinárodný turnaj v Holandsku v závere sezóny, aby sme tam dosiahli čo možno najvyššiu úroveň výkonnosti.

Tabuľku a výsledkový servis si môžete pozrieť na tomto linku.

Tagy:
21.12.2023
21.12.2023