01.05.2024 15:00 , Košická Futbalová Aréna

21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

Domov / Správy / Domácim sa zdržiavanie vypomstilo, rozhodli striedania

Domácim sa zdržiavanie vypomstilo, rozhodli striedania

04.02.2024 |

Rozhovory

Ostrý jarný štart čakal spartakovcov na východe krajiny v Košiciach, kde sa konala dohrávka osemfinále Slovnaft cupu. Domáci boli zdravo nabudení, lebo hoci v lige s Trnavou dva razy prehrali a v tabuľke ich delí bodová priepasť, veľmi chceli zopakovať husársky kúsok Spartaka, ktorý v minulom roku postúpil do domáceho finále. Rozhodujúci zápas tohto ročníka Slovenského pohára sa bude hrať v máji v Košickej futbalovej aréne, no po včerajšku je jasné, že žlto-modrí výhodu domáceho prostredia nevyužijú.

Pritom Košice sa veľmi ľahko dostali na koňa, keď v úvode zápasu mal pri Faškovom brejku tri nešťastné dotyky s loptou stopér Ɖurič. Faška najskôr nezastavil pri preberaní lopty, potom zbytočne volil pätičku v situácii, keď nebol pod tlakom, čím len pripravil loptu do palebnej pozície Košičanom a napokon ešte smolne hlavou tečoval loptu pred Takáčom.

Trnavčania sa oklepali rýchlo, keď hneď vyrovnal po individuálnej akcii Ofori, a zdalo sa, že preberajú zápas do svojich rúk. Prišlo však ďalšie zaváhanie, ľahká strata, dekoncentrácia a Golikov dal zblízka druhý gól. Takáč si na loptu siahol, ale nezabránil jej preniknúť za čiaru. Z jeho pohľadu to bol nešťastný zápas, lebo dostal dva góly, ktorým sa ťažko dalo zabrániť a okrem toho nemal poriadnu prácu.

„Sú aj také zápasy, že to nie je brankárov deň. Boli to neriešiteľné situácie. Pri tej prvej strele som sa presúval, letela z môjho pohľadu doľava a nakoniec zapadla k pravej tyčke. Pri druhom góle som sa jej aj dotkol, ale taký zákon schválnosti, že aj tak to tam padlo. V druhom polčase už sme sa hrali dobre a žiadna situácie tam neboli. Priznám sa, že keď sme vyrovnali na 2:2, tak som sa tešil, ale ešte som neoslavoval. Prepol som na penalty a celkom som sa na ne tešil. Celý polčas sme ich tlačili a keď sme vyrovnali, tak som mal pocit, že máme to vo svojich rukách a zasa môžem aj ja niečo pomôcť,“ povedal Domink Takáč, ktorý v tejto sezóne nastúpil v domácom pohári po prvýkrát.

Domácim naozaj prvý polčas vyšiel a ak by ešte premenil Gallovič svoju strelu do tyče na gól, tak by sa dalo povedať, že Košičania vyťažili v prvej polovici z minima maximum. So Spartakom však napokon vypadli po prehre 2:3, hoci ešte päť minút pred koncom viedli. Dostať dva góly v samom závere je kruté a opticky oveľa bolestivejšie, ale treba uznať, že minimálne vyrovnanie viselo na vlásku od začiatku druhého polčasu a od 70. minúty to vyzeralo ako na hádzanárskom zápase pri presilovke.

Áno, sú zápasy, kde sa dá aj takýto tlak ustáť, ale Spartak po prestriedaní ešte zvýšil obrátky, kým domáci nemali priestor na oddych a postupne kondične odchádzali. Do šestnástky lietali centre z oboch strán a bolo otázkou času, kedy jeden z nich nájde pripraveného hráča v červeno-čiernom drese. Napokon to bol netradičný strelec Šulek, ktorý šikovne prehodil Pereiru chrbtom k bránke.

„Intuitívne som išiel na prvú tyč, zrovna ma trafila, ja som to predĺžil a pekný gól z toho. Futbal sa hrá, dokiaľ rozhodca nezapíska a vidíte, dva góly sme dali na konci, takže sa vyplatilo bojovať. V tíme máme veľmi veľa kvalitných hráčov, ktorí vedia hrať futbal a zvládať takéto situácie, čo sa ukázalo. V kabíne sme si hovorili, že bolo by pekné vyhrať to trikrát po sebe,“ hovoril po zápase strelec vyrovnávajúceho gólu. Šulek v prestávke vymenil Ɖuriča, na stopérsky post sa zasunul Koštrna a v druhej polovici výrazne ožila pravá strana. Šulek neúnavne pomáhal ofenzíve a zaslúženou odmenou mu bol dôležitý premiérový gól za Trnavu do siete košického brankára.

Mimochodom, Pereira si vypil svoj kalich horkosti do dna v nadstavenom čase, keď inkasoval z hlavy Bainoviča. Bola to zrejme karma za detinské zdržiavanie už od polovice druhého polčasu. Rozhodca Očenáš mu v nejednom prípade toleroval nešportové správanie a minútky napokon potrebovali v závere domáci, lebo v samom závere po Danielovom presnom centri rozhodol zápas Filip Bainovič. „Nejaký zápas musia rozhodnúť aj hráči z lavičky, dnes sa to podarilo mne a sme veľmi šťastní. Nahrával som na vyrovnávajúci gól, rozhodujúci som strelil. Už sa mi to v tejto sezóne podarilo a je to veľmi pekný pocit, keď rozhodnem zápas. Už som musel konečne dať nejaký zvnútra šestnástky, lebo som doteraz dával góly len spoza nej, tak sa to teraz podarilo. V Košiciach sa nám darí, je tu dobré ihrisko, pekný štadión, dobrá atmosféra, páči sa nám tu,“ povedal šťastný strelec, ktorý skóroval v Košiciach aj v lige pri víťazstve 2:0.

Spartak si tak vybojoval miestenku medzi poslednou osmičkou a žreb rozhodol, že opäť pocestuje na východ, tentoraz do Michaloviec v poslednú februárovú stredu.