Žilina, 15. kolo, Fortuna liga 2022/2023, sobota 22. 10. o 15:30

Belko – Anang (61. Rusnák), Leitner, Nemčík, Bari – Myslovič, Kopas, Gidi (82. Sauer) – Kaprálik (72. Galčík), Jambor (72. Jibril), Ďuriš

Takáč – Koštrna, Štetina, Čurma, Bolaji – Bukata, Štefánik (17. Azevedo), Savvidis (49. Kóša), Procházka, Mikovič – Taiwo (80. Boateng)

Góly: 48. Ďuriš – 21. Savvidis (Azevedo), 67. Bukata (Štetina)

ŽK: Leitner, Ďuriš – Čurma, Procházka, Bukata

Rozhodoval: Boris Marhefka

Diváci: 2255

Michal Gašparík po minulotýždňovej prehre v Podbrezovej zmenil v Žiline rozostavenie aj zostavu. Na hrot postavil iba Taiwa, do stopérskej dvojice sa k Štetinovi dostal Čurma, Mikovič hral na krídle a na jeho poste nastúpil Bolaji.

V desiatej minúte odcentroval Štefánik z pravej strany, stopéri sa nedohodli, lopta prešla až k Savvidisovi, ktorý si však chcel pozíciu ešte vylepšiť a napokon sa k strele ani nedostal. Do dobrého brejku sa dostával Taiwo so Štefánikom, ale tesne pred ním obrana loptu odvrátila. Štefánik sa pri šprinte zranil a krátko nato musel striedať. Žilinčania podnikali rýchle protiútoky a po jednom z nich sa do zakončenia dostal Ďuriš, no Takáč jeho strelu vykryl. Parádnu individuálnu akciu predviedol v 20. min Bukata, ktorý si naviedol loptu z ľavého krídla až do šestnástky, kde sa uvoľnil, vystrelil, ale trafil Kopasa. Z následného rohu však obrana zblokovala Štetinovu strelu, ale Azevedo ju vrátil centrom pred bránku a Savvidis hlavou prekoval Belka. V 27. min mohol zvýšiť na 2:0 Taiwo, ktorého bomba opečiatkovala brvno, odrazenú loptu sa v akrobatickej pozícii pokúšal vrátiť do siete Azevedo, ale netrafil bránku.

Žilina vstúpila do druhého polčasu výborne a z úvodného tlaku vyťažila vyrovnanie. Procházka aj Mikoič síce v ich postupnom útoku loptu získali, ale hneď ju aj odovzdali a tá sa napokon dostala až v Ďurišovi, ktorý si urobil priestor na strelu a vyrovnal. Krátko nato mohol po protiútoku vrátiť vedenie na stranu Trnavy Bukata, ale jeho prihrávku, ktorá smerovala k tyčke vyškriabal na roh Belko. Problémom sa ukázalo, že Savvidisovo zranenie z prvého polčasu mu nedovolilo pokračovať, a tak musel Gašparík druhýkrát nútene striedať. Žilina po vyrovnaní ožila a zdalo sa, že chce zápas preklopiť na svoju stranu. Spartakovci však postupne otupili jej ostrie a v 67. min sami udreli. Bukata sa šikovne vyhol ofsajdovej pasci, nabehol si na Štetinov dlhý pas a voči-voči Belkovi vypálil prudký projektil k bližšej tyčke, na ktorý nemohol brankár zareagovať – 1:2.

Päť minút pred koncom zápasu hlavný rozhodca prerušil zápas, lebo polovica ihriska bola zahalená do dymu z domáceho sektora. Vo zvyšných minútach zápasu už si Trnava veľmi skúsene vedenie postrážila.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Jaroslav Hynek (Žilina): „V prvom rade by som chcel poďakovať fanúšikom za skvelú kulisu. To futbal potrebuje a sme radi, že sme mohli byť na trakom zápase. Vnímali sme, že to bude náročné, Trnava je skúsený tím a vie hrať aktívne aj z bloku. Nevedeli sme, čo si môžeme dovoliť, akú dynamiku zvoliť. Držali sme loptu, ale neboli sme nebezpeční. Z prvej štandardky sme dostali gól, mohli sme lopotu dať preč, ale dostali sme gól. Trochu to roztočilo to, že sme chceli byť aktívni, ale neboli sme odvážni. Potom tam bolo to brvno a to bolo kľúčové, že sme sa držali v hre. Ku koncu polčasu hráči vypočuli to, čo sme od nich chceli. Mali sme nejaké príležitosti, štandardky, ale odvaha už tam bola. V prestávke sme si povedali, čo by sme chceli a čo treba zlepšiť a to sa nám na začiatku polčasu podarilo. Ešte nezakončil Kaprálik, ale pomerne skoro sme vyrovnali. Prišla však pasáž, keď sme pustili aktivitu a z čista-jasna prišla šanca Trnavy, po ktorej dala na 2:1 a potom už to bolo náročné. Už sa nám to nepodarilo otočiť, hoci nemám hráčom čo vytknúť.“

Michal Gašparík (Trnava): „Pre náš veľmi ťažký zápas, vedeli sme, že Žilina má výsledkovú minikrízu a chceli by to čo najskôr zlomiť. My sme išli do vedenia, a potom bolo zlomové, že sme nedali na 2:0, Taiwo trafil brvno a nedorazili sme do prázdnej brány. Prišli sme postupne o troch hráčov. Žilina roztočila ofenzívnu hru, síce sme ich nepúšťali do vyložených šancí, ale veľmi skoro dali na 1:1. Dôležité bolo, že sme boli efektívni. Prišli sme o Štefánika, Savvidisa, od 55. min mal problémy aj Taiwo, ale mali už len jedno striedanie a museli sme počkať. Nakoniec sme to zvládli a vyhrali sme.“