Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / BIRMINGHAMSKÉ TRIBÚNY MAJÚ NEFUTBALOVÉ MENÁ

BIRMINGHAMSKÉ TRIBÚNY MAJÚ NEFUTBALOVÉ MENÁ

Richard Weinfortner |

25.06.2024 |

Správy

Pomenovať štadión po trénerovi alebo hráčovi vie byť pomerne citlivá vec, keďže tým klub „povýši“ jednu zo svojich legiend nad ostatné. Real Madrid, Ajax Amsterdam, SSC Neapol, Boca Juniors, Anderlecht Brusel alebo maďarský národný tím k takémuto kroku pristúpili, podobne ako FC Spartak Trnava.

Prečo práve Anton Malatinský je otázkou, ktorú si zrejme žiaden verný spartakovec nikdy nepoloží. Trnavčan 20. storočia, bývalý legendárny stredopoliar a česko-slovenský reprezentant mal k trénovaniu blízko už počas aktívnej hráčskej kariéry a v našom klube sa podpísal pod tri majstrovské tituly. Pod jeho rukami dozreli ďalší veľkí hráči ako Karol Dobiáš, Ladislav Kuna, Jozef Adamec, Dušan Keketi, Dušan Kabát alebo Vladimír Hagara, čo sú ďalšie meradlá veľkých koučov. Štadión v Trnave nesie jeho meno od januára 1998.

Aj Anton Malatinský mal možnosť ako manažér skonfrontovať sa s anglickým klubom, a to s Derby County v sezóne 1972/73 s víťazstvom v prvom štvrťfinálovom zápase Pohára UEFA, no následnou prehrou a vypadnutím v odvete.

Týmto sílenejším mostíkom sa môžeme dostať ku Veľkej Británii. V tamojšom futbale nie je až také bežné, že by štadión niesol meno konkrétnej individuality a skôr to býva vizitkou klubov z nižších líg. Častejšie nesú mená velikánov jednotlivé tribúny a nemusia to byť len futbalisti.

Týmto sme si pripravili pôdu pre pár slov o Villa Parku. Dve zo štyroch jeho tribún majú geografické meno a dve sú pomenované po konkrétnom človeku, nefutbalistovi. Nie je to tým, že by nebolo po kom, skôr je ich možno priveľa. Ostrostrelec zo zlatej éry klubu Peter Withe, írsky pilier zadných radov Paul McGrath a spoľahlivý zakončovateľ Dwight Yorke (obaja si hviezdnu auru dobudovali v Manchestri United), srdciar zo 60. a 70. rokov Chris Aitken, líder európskych šampiónov Dennis Mortimer, preslávený manažér Ron Saunders, jemnotechnik Gordon ‚Sid‘ Cowans a úspešný hráč-manažér Brian Little. Toľko tribún štadión nemá.

Južná tribúna „Holte End“ odkazuje na Thomasa Holteho a futbalové kroniky by ste listovali márne. Anglický feudál zo 17. storočia dal postaviť jakobínsky dom Aston Hall a práve na mieste jeho bývalých záhrad sa dnes nachádza futbalový stánok. Na východnej strane sa nachádza „Doug Ellis Stand“. Ten bol úspešným obchodníkom a podnikateľom, hoci už s napojením na futbal. Na prelome 60. a 70. rokov bol Doug Ellis prezidentom a väčšinovým vlastníkom Aston Villy a v roku 1982 sa do funkcie vrátil. Paradoxom je, že v čase jeho neprítomnosti dosiahlo mužstvo svoje najväčšie úspechy a on sa ako funkcionár angažoval v nenávidenom Wolverhamptone. Zachránil ho od bankrotu. Ak by sme stručne opísali jeho druhé funkčné obdobie, čerství víťazi Európskeho pohára majstrov o päť rokov vypadli do druhej ligy a Ellis mal aktivity aj v konkurenčnom birminghamskom City. Verejnosť ho poznala ako „zabijaka Douga“, pretože na svoju dobu mal s manažérmi extrémne krátku trpezlivosť a vymenil ich trinásť. Ako prvý riaditeľ anglického futbalového klubu odklepol plat samému sebe. Pod vplyvom choroby na začiatku tohto milénia svoje pôsobenie v klube ukončil a predal ho americkému miliardárovi Randymu Lernerovi. S odstupom času však desiatky rokov trávených na čele AVFC kompetentní ocenili a po bývalom prezidentovi klubu pomenovali časť svojho svätostánku.

VEDELI STE? ŽEštadión Villa Park s kapacitou 42 640 miest patrí medzi desať najväčších futbalových stánkov v Anglicku? Zmestí sa naň viac fanúšikov ako na Stamford Bridge alebo Goodison Park.

TOP: Nielen Holte End, Doug Ellis Stand, Trinity Road Stand a North Stand sú známe výbornou zápasovou atmosférou. Podobne sú na tom aj naše sektory, o čom anglické mužstvo v júli bez pochýb presvedčíme. Buď toho súčasťou a nenechaj si ujsť vstupenku a buď súčasťou zápasu FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00.

25.06.2024
25.06.2024