Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / ASTON VILLE FANDIA HERCI, SPEVÁCI AJ ČARODEJNÍCI

ASTON VILLE FANDIA HERCI, SPEVÁCI AJ ČARODEJNÍCI

Richard Weinfortner |

28.06.2024 |

Správy

Veľkoklub sa pozná aj podľa toho, že sa k jeho podpore hlásia veľké osobnosti verejného života, kultúry, umenia či dokonca politiky. O výsledok zápasu na štadióne Antona Malatinského v Trnave sa preto budú zaujímať aj veľmi slávni ľudia.

Samotný klubový web Villy má sekciu venovanú slávnym fanúšikom, na ktorej sa ako prvá vyníma herecká legenda Tom Hanks. Nie je ničím raritným stretnúť vo Villa Parku držiteľa dvoch Oscarov a štyroch Zlatých glóbusov a je vysoko pravdepodobné, že filmový Forrest Gump, stroskotanec Chuck, kapitán John H. Miller alebo väzenský dozorca Paul Edgecomb rozdal na štadióne viac fotiek ako súčasné opory futbalového mužstva.

Bez potreby priorizovať týchto ľudí môžeme menoslov rozširovať. Svoju priazeň k týmto klubovým farbám neskrýva princ William, ktorý si svoju futbalovú lásku našiel zhruba pred dvadsiatimi rokmi, teda v rovnakom období, ako spoznal Catherine Middletonovú. Pohotové objektívy fotografov zachytili aj Davida Camerona. V prípade bývalého britského premiéra to bolo párkrát v sprievode strýka a bývalého prezidenta klubu Sira Williama Dugdala.

Všetci moji priatelia fandili Chelsea alebo Manchestru United, ale mne sa nechcelo s nimi plávať po prúde. Chcel som fandiť klubu, ktorý sa nachádza uprostred tabuľky a viete si s ním užiť oveľa viac emócií pri jazdách ako na horskej dráhe,“ princ William.

Kým predošlí páni pôsobia na tribúne elegantnejším dojmom, trochu extravagancie vie do čestnej lóže vniesť kontroverzná postava hudobného priemyslu ako Ozzy Osbourne. Frontman skupiny Black Sabbath je rodákom z Birminghamu a tak nie je veľko záhadou, ako sa dostal na zápas najslávnejšieho športového klubu v meste. Hit „Paranoid“ je súčasťou playlistu v bežný zápasový deň a medzi divákmi si ho užívajú aj ďalší členovia skupiny Tony Iommi a Geezer Butler. Začiatkom tohto roka Osbourne oznámil, že práve vo Villa Parku by rád mal v dohľadnej dobe svoj posledný a rozlúčkový koncert, no nateraz má ešte Black Sabbath naplánované svetové turné na roky 2024 a 2025.

Keď som bol mladší, po každom zápase som vybehol na hraciu plochu. Vždy som urobil to isté – pribehol som k Petrovi McParlandovi a potľapkal ho po chrbte. Strelil dva góly vo finále FA Cupu. Pozeral som ten zápas na prvom televízore, ktorý otec priniesol domov. Villa bola v tom čase najväčším klubom sveta,“ Geezer Butler.

Keď sa skanduje „Duran Duran“, treba za tým hľadať skôr meno kolumbijského útočníka Jhona Durána. Nie však zákonite. U dvojice členov tejto skupiny Simona Le Bona a Simona Taylora by ste taktiež našli niekoľko fanúšikovských predmetov.

Celkom kurióznym fanúšikom zo športového sveta je bývalý futbalový rozhodca Andre Marinner, ktorý celú kariéru pískal s nálepkou fanúšika Aston Villy a oprávnenou. Jeho obe deti sú permanentkármi a on sám rád zavítal na zápas obľúbeného klubu, pokiaľ práve nepískal jeho ligovému konkurentovi. Z bojových športov sa ku „levom“ hlási bývalý WWE wrestler Dolph Ziggler, dnes známy ako stand-up komik pod svojím občianskym menom Nicholas Nemeth. Sám tvrdí, že ho k fandeniu priviedli dokonalé vlasy Jacka Grealisha, na ktorých si sám zakladá. Patrí sem aj Dan Bailey, bývalý kicker Minnesoty v NFL a kamarát Garetha Barryho so štyrmi stovkami štartov za AVFC.

Tom Hanks nie je jediným hercom, ktorého vídať vo Villa Parku a teraz nemáme na mysli bezdôvodne padajúcich futbalistov v šestnástkach. Z času na čas sa sem chodí vykričať aj Arthur Darvill, ktorého Briti poznajú zo seriálu „Doctor Who“ respektíve „Boj s časom“, alebo David Bradley. Toho poznajú fanúšikovia Harryho Pottera ako Argusa Filcha. Z čarodejníckeho sveta v tom nie je sám. Na birminghamský futbal zvykne zavítať aj Oliver Phelps (George Weasley), Mark Williams (Arthur Weasley) či Brendan Gleeson (Divooký Moody).

Je to dlhý zoznam, vieme. I tak ešte prihodíme dve mená. Ak ste fanúšikom knižných trilerov, možno ste už držali v rukách dielo Leeho Childa, ktorý sa síce narodil v Coventry, no študoval v druhom najväčšom meste Anglicka až tu si vybudoval vzťah k najpopulárnejšiemu športu sveta. Jeho najznámejšou knihou je Jack Reacher, ktorá dostala aj filmovú adaptáciu. Svojský štýl umenia do klubu vnášal aj uznávaný rastafariánsky básnik Benjamin Zephaniah. Objavil sa aj v slávnom birminghamskom seriáli Peaky Blinders ako Jeremiah.

VEDELI STE? ŽEklubové farby Aston Villy odkazujú na historicky silný škótsky vplyv v klube? Bordovo-gaštanová pripomína Heart of Midlothian FC a modrá odkazuje na Glasgow Rangers. Villa bola prvá, ktorá začala používať túto dnes už slávnu kombináciu, ktorou sa neskôr inšpiroval West Ham, Burnley aj Trabzonspor.

TOP: Atraktívny prípravný zápas FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00 bude bez Hanksa či Osbourna, ale môže byť s tebou. Stále sú k dispozícii vstupenky na meranie síl so súperom, na akého slovenské mužstvá narážajú raz za veľmi dlhé obdobie.

Foto: AVFC

28.06.2024
28.06.2024