Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / ASTON VILLA – NEDOCENENÝ KLENOT

ASTON VILLA – NEDOCENENÝ KLENOT

Richard Weinfortner |

18.06.2024 |

Správy

Keď sa debatuje o najslávnejších a najúspešnejších anglických kluboch, prirodzene sa skloňuje najmä Manchester United, Liverpool či Arsenal. V ďalšom slede potom zaznieva Chelsea, Tottenham, Manchester City alebo Everton, no v jednom dychu s nimi musí zaznieť aj birminghamský celok s levom vo svojom embléme.

Keďže je Aston Villa FC naším očakávaným letným súperom, patrí sa zverejniť o nej pár pochvalných slov. V jej prípade to navyše absolútne nie je nasilu. Pred druhou svetovou vojnou to bol najúspešnejší klub v krajine a v súčasnosti má vo vitríne dvadsať veľkých anglických trofejí (7 ligových titulov, 7 triumfov v FA Cupe, 5 víťazstiev v Ligovom pohári a 1 anglický superpohár). Viac ako Tottenham, Everton či Newcastle, na počutie veľké značky. V rámci domácich pohárových súťaží je to piaty respektíve siedmy najúspešnejší celok v Anglicku a zároveň to boli práve The Villans, ktorí sa len ako druhí v histórii tešili zo zisku double. Bolo to ešte v 19. storočí.

S rokom vzniku 1874 zároveň Aston Villa patrí medzi najstaršie kluby na ostrovoch. Zo súčasnej Premier League je staršieho dátumu výroby len Nottingham Forest.

Aby to nebolo len o tom, že pred 150 rokmi položila partia nadšencov základný stavebný kameň v Birminghame skôr ako v okolitých mestách, Aston Villa sedemkrát vyhrala anglickú ligu. Opäť by sme mohli menovať veľkokluby a súčasných ašpirantov na titul, ktorí majú úspechov tohto druhu menej. Pravdou však je, že na trón sa nedostala už vyše štyri desaťročia. Čakala pritom aj dlhšie. Keď krátko pred prvou svetovou vojnou za sebou v tabuľke udržala Liverpool na päťbodový rozdiel, nik nemohol tušiť, že ďalšie prvenstvo nepríde 71 rokov. Manažér Ron Saunders počas 42 ligových kôl využil iba štrnásť futbalistov, z toho siedmi nikdy v zostave nechýbali.

Chcete byť proti nám?“ je jedným z najslávnejších sloganov, ktoré sa nesú Villa Parkom. Autorom citátu je manažér Ron Saunders, ktorý dosiaľ ako posledný doviedol tento klub na absolútny vrchol anglického futbalu.

Práve na legendárny ročník 1980/81 nadväzuje jediný triumf v Európskom pohári, kam sa dostali ako majster Anglicka. Na svojej ceste zdolali islandský Valur, východonemecké Dynamo Berlín, Dynamo Kyjev, Anderlecht Brusel a Bayern Mníchov. Za Bavorov vo finále nastúpil napríklad Karl-Heinz Rummenigge, ale jediný zápasový gól strelil anglický útočník Peter Withe, v tom čase najväčšia ofenzívna hviezda anglického šampióna. AVFC sa pravidelne predvádzajú v pohárovej Európe aj v súčasnosti. Nechýbalo veľa a figurovali by aj v zozname šampiónov novodobej Premier League. V sezóne 1992/93 skončili na konečnom druhom mieste.

VEDELI STE? ŽE … Aston Villa v sezóne 1930/31 nastrieľala 128 gólov? Je to dosiaľ neprekonaný rekord najvyššej anglickej súťaže?

TOP: FC Spartak Trnava si vo svojej bohatej histórii zahral s mnohými skutočnými historickými gigantmi. To však nič nemení na tom, že Aston Villa do tohto zoznamu s Ajaxom, AS Rím, Laziom, Fenerbahce alebo Anderlechtom patrí. Preto neváhaj a pomôž vytvoriť epickú kulisu na špeciálnom zápase FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00.

18.06.2024
18.06.2024