ENEA štadión Poznaň, prvý zápas 3. predkola EKL, 10. 8. 2023 o 20:00

Bednarek – Pereira, Blažič, Milič, Andersson – Murawski – Hotič, Marchwiňski (90. , Karlstrom, Velde (77. Szymczak) – Ishak (87. Sousa)

Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič – Ofori (67. Azango), Procházka, Zeljkovič, Bainovič (78. Bukata), Daniel (90. Gorosito) – Djuričin (67. Ristovski)

Góly: 46. Marchwiňski, 62. Velde – 86. Štetina

ŽK: Andersson – Bainovič, Procházka

Rozhodoval: Attila Karaoglan (Turecko)

Polčas: (0:0)

Prvý polčas zápasu sa niesol v znamení územnej prevahy domácich, ktorých najmä Pereira zásoboval výbornými centrami, no našťastie sa ani jeden neskončil gólom. Spartak hral bez lopty a nedokázal sa na dlhšie usadiť na polovici Lechu. Až v samom závere mal prácu aj brankár Bednarek. V druhej polovici sa domáci dvakrát presadili, ale v samom závere strelil po štandardke dôležitý gól Štetina. Na domácu odvetu by tak mohol výsledok prilákať rekordnú návštevu návštevu, ktorá bude hnať Spartak za postupom.

Prvé ohrozenie bránky zaznamenal Extrnavčan Pereira, ktorý pálil z priameho kopu, ale lopta preletela okolo tyčky. V 13. min už mal Ishak tutovku, keď ho z pravej strany našiel pred bránkou úplne voľného, ale domáci útočník zluftoval loptu. Zakrátko ponúkol Pereira gólový center aj pre Veldeho, ktorý zblízka hlavičkoval na bránku, ale Takáč na dvakrát vytesnil loptu na roh. Trnavský brankár chytil aj hlavičku Murawskeho po rohu, aj Ishaka po centri z ľavej strany.

Prvý pokus Trnavčanov zaznamenal v 40. min Erik Daniel, ktorý si na hranici šestnástky prehodil loptu z pravačky na ľavačku a vystrelil, ale obranca jeho pokus stečoval na roh. Ten zahrali spartakovci nakrátko, lopta sa dostala k Bainovičovi za šestnástku, ktorý vyslal prízemnú strelu, s ktorou mal Bednarek starosti, aby ju vyrazil na roh.

Čo sa domácim nepodarilo do prestávky, vyšlo im hneď po začiatku toho druhého. Pereira ďalším milimetrovým centrom našiel medzi dvoma hráčmi Marchwiňskeho, ktorý zblízka rozjasal štadión.

Druhý gól pridal po hodine hry Velde, ktorý si na hranici šestnástky narazil loptu so strelcom úvodného zásahu a zblízka trafil k vzdialenejšej tyčke.

Až potom viac osmelili aj Trnavčania a skúšali lepšie kombinovať. Dobre zapadli streidajúci Azango s Ristovskim. V 74. min vybojoval Azango priamy kop, ktorý spoza šestnástky zakončoval Bainovič, ale tentoraz prekopol bránku.

Až v samom závere boli spartakovci odmenení za zvýšenú aktivitu. Procházka rozohrával priamy kop, Kóša ho hlavou predĺžil, lopta sa odrazila k Štetinovi, ktorý z otočky napálil loptu nekompromisne do siete. Ristovski vybojoval aj ďalší priamy kop pred bránkou, ktorý Bukata rozohral nakrátko na Procházku, ten znova našiel Štetinu pred bránkou, ale tentoraz Bednarek na čiare zachránil.

POVEDALI PO ZÁPASE:

John van der Brom (Lech): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Všetci hráči hrali zodpovedne, aktívne a Spartaku sme nedovolili žiadnu šancu. V druhom polčase sme dve naše premenili. Mali sme 75 percentné držanie lopty a musím mojich hráčov pochváliť. Napokon sme inkasovali v samom závere, ale to nič nemení na fakte, že sme dnes odohrali výborný zápas. Možno v samom závere klesla trocha pozornosť a zaplatili sme gólom. 2:0 by bolo lepšie ako 2:1, ale máme voľný víkend, môžeme sa pripraviť a teším sa budúci týždeň na odvetu. Keď budeme hrať tak ako dnes, tak to vidím pozitívne.“

Michal Gašparík (Trnava): „Vedeli sme, že Lech začne aktívne, bude hrať nátlakovo. Nedokázali sme sa pri našich ziskoch dlhšie udržať na lopte, lebo Lech mal vysoké postavenie a robilo nám to veľké problémy. Boli sme dlhé pasáže bez lopty. Prvý polčas sme ustáli, čo tu nie je ľahké, ale nemalo by sa stať to, čo sa stalo v prvej minúte toho druhého. Bol to nešťastný moment, keď sa tam dvaja hráči nedohodli s odkopom a dostali sme po centri prvý gól. Následne Lech ožil, dostal sa na koňa a po peknej narážačke zvýšili na 2:0. Pomohli nám striedajúci hráči, dostali sme späť do zápasu a znížili sme po štandardke a možno pri troche šťastia sme po ďalšej mohli aj vyrovnať. To, čo sme chceli pred zápasom, aby to bolo otvorené pred odvetou, sa nám splnilo a Lech to nebude mať u nás ľahké.“