Niké liga

22.02.2025 15:30 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

15:30

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

15.02.2025 15:30 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

15:30

FC DAC 1904 Dunajská Streda

Niké liga

08.02.2025 15:30 , Štadión SNP

MFK Dukla Banská Bystrica

15:30

FC Spartak Trnava

Niké liga

14.12.2024 15:30 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

FC Košice

Niké liga

07.12.2024 15:30 , Štadión Pod Čebraťom

MFK Ružomberok

0 : 2

FC Spartak Trnava

Niké liga

30.11.2024 15:30 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

2 : 0

MFK Skalica

Domov / Správy / Psychologická príprava mládeže FCST

Psychologická príprava mládeže FCST

Pavol Popovec |

02.01.2025 |

Mládež

Do nového roka vstupujeme článkom na veľmi dôležitú tému, ktorou je psychologická príprava mládeže v našom klube. Témy ako šikana, klubová kultúra, správanie na tréningoch, zápasoch alebo mimo trávnika sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja mladých ľudí a športovcov. V našom klube kladieme dôraz na danú problematiku a záleží nám na tom, aby sme budúcim profesionálnym športovcom poskytli čo najkvalitnejšie vstupy na ihrisku ale aj mimo neho.

Prečítajte si text z pera športového psychológa Ivana Čuláka MSc.


V roku 2023 sme spracovali program Psychologickej prípravy mládeže FC Spartak Trnava pre rok 2024, kde sme zvolili 12 tém, teda každý mesiac jedna téma priamo úmerná časti sezóny. Prebrať sa nám počas roka podarilo 10, z čoho budeme vychádzať pre rok 2025.
Aplikácia každej témy prebiehala formou online prezentácie všetkým hlavným trénerom a trénerkám, ktorý ju následne prebrali so svojimi hráčmi a hráčkami formou tímových aktivít a domácich úloh, na ktorých, hlavne pri mladších kategóriách, bola nevyhnutná pomoc
rodičov.

Stručný obsah pre pochopenie danej témy bol vždy cez trénerov poslaný aj spomínaným rodičom. Trénerom a trénerkám som bol počas celej sezóny k dispozícii či už v rámci online komunikácie alebo mobilných hovorov, čo niekoľko trénerov aj využilo a popri vybraných témach sme v niektorých kategóriách aplikovali aj iné témy, vždy podľa požiadavky trénera, pokiaľ mal daný tréner pocit, že v jeho tíme niečo nefunguje. Ako bolo spomenuté na začiatku, počas roka sme stihli prebrať 10 tém, každú si môžeme stručne popísať.


Prevencia pred šikanou

Našou snahou hneď pri prvej téme bolo hráčom a hráčkam priblížiť základné charakteristiky šikany, aké typy agresorov existujú a ako sa prejavujú, kto je najčastejšie obeťou šikany a hlavne ako postupovať, keď sa hráč/hráčka stanú obeťou alebo svedkom šikany. Na vytvorenom plagáte, ktorý je nalepený v každej šatni, nájdu tiež informácie, komu sa môžu zdôveriť, nielen v otázke šikany, ale akéhokoľvek problému, ktorý prežívajú či už doma, v škole alebo v kolektíve. V prípade, že hráč alebo hráčka nedôverujú žiadnej osobe, ktorú poznajú a problém chcú riešiť skôr anonymne, na spomínanom plagáte nájdu kontaktné údaje na Krízovú linku pomoci alebo Linku detskej dôvery alebo iné webové adresy podľa druhu problému (kyberšikana, sexuálne obťažovanie, problémy pri poruchách príjmu potravy
atď.)

Klubová kultúra FCST

Klubová kultúra je celosezónna téma prelínajúca sa každým mesiacom, kedy sme postupne aplikovali a aj ďalej budeme aplikovať a opakovať „podtémy“ ako: pozdrav svojich trénerov, pozdrav cudzích trénerov, komunikačné zručnosti, balenie sa na zápas/tréning, ospravedlnenie sa z tréningu, upratovanie šatne po zápase alebo tréningu, jedlo po zápase, kultúra a správanie sa na striedačke, podanie ruky súperovi a rozhodcovi po zápase atď.

Príprava na zápas

Cieľom témy bolo predstaviť hráčom a hráčkam možnosti, ako si efektívne plánovať čas pred zápasom, nájsť si svoju optimálnu rutinu a dosiahnuť správne návyky, ktoré sú potrebné na dosiahnutie výkonnosti na najvyššej úrovni, ako aj odstrániť nežiadúce a výkon znižujúce vplyvy v čase pred zápasom. V domácej úlohe si hráči a hráčky podľa časového harmonogramu plánovali ich čas pred zápasom v 4 kategóriách. Prvou boli/sú ich nevyhnutné povinnosti, teda čo musia urobiť pred zápasom, druhou čo môžu, treťou čomu by sa mali vyvarovať a štvrtou ich strava a pitný režim, aby mohli podať ideálny výkon. Súčasťou tejto témy bolo aj motivačné video so Sebom Kóšom, ako vyzerá jeho večer pred zápasom a samozrejme aj ráno a celý deň, kedy sa zápas konal.


Individuálne ciele

Cieľom témy bolo hráčom a hráčkam predstaviť, ako sa dá systematicky zlepšovať, resp. odstraňovať nedostatky, formou krátkodobého plánovania. Tréneri a trénerky boli aktívne nápomocní v procese, poskytujúc usmernenia, aby si hráči a hráčky mohli vyskúšať plánovať,
sledovať a vyhodnotiť svoj vlastný progres. Tento prístup kladie dôraz na osobnú zodpovednosť hráčov za svoj vývoj a tréning. Spôsob, ktorý sme zvolili, bol jednoduchý a snažil sa hráčov a hráčky podnietiť k tomu, aby sa vedeli systematicky a postupne približovať k svojim cieľom. V neposlednom rade ich tento spôsob núti hľadať viacero spôsobov, ako sa zlepšovať a rozmýšľať nad tým, čo všetko a ako často treba na tejto ceste urobiť. Pomôckou pri plnení úlohy/cieľa bola predkreslená pyramída, do ktorej si hráč/hráčka vpisovali, plánovali a vyhodnocovali svoje denné, týždenné a mesačné úlohy pri dosahovaní cieľa.

Emocionálna inteligencia

Emocionálna inteligencia zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji osobnosti a úspechu nielen na futbalovom ihrisku, ale aj v živote obecne. S hráčmi a hráčkami sme aj formou online dotazníku rozoberali rôzne aspekty EQ, ako aj rozoznávanie emócií a ich pozitívny alebo negatívny účinok na individuálny výkon, ale aj ich vplyv na celý tím, resp. či daná emócia (hnev, frustrácia, pokoj, pozitívna nálada, tlak okolia a tlak z výsledku, strach, mentálna únava, nadšene, radosť, neistota alebo nervozita) vplýva na výkon hráča / hráčky a celého tímu v zápase pozitívne alebo negatívne. Správna emócia je bezpochyby prospešná súčasť „trnavskej nátury“, je však dôležité vedieť ju počas zápasu kontrolovať.

Víťazná mentalita

Je dôležité, aby hráči a hráčky pochopili, že víťazstvo nie je len o technických a fyzických schopnostiach, ale aj o psychickej odolnosti. Tréneri a trénerky hráčom a hráčkam vysvetlili, ako sa chovajú v rôznych zápasových situáciách, ale hlavne, ako by sa mohli chovať.

To znamená napr. pri nepriaznivom výsledku, vsietenom, resp. inkasovanom góle, pri vyhratom defenzívnom súboji spoluhráča alebo chybnom verdikte rozhodcu atď. Tieto a aj iné situácie formou domácej úlohy hráči prepisovali na papier a zároveň hneď dopisovali, ako by sa v daných situáciách mali/mohli zachovať.

Identita FCST

V júni 2024, formou vedomostného mobilného kvízu, bola sprostredkovaná posledná téma minulej sezóny tak, aby naši hráči a hráčky spoznali históriu klubu hravou formou. Zároveň bola hráčom a hráčkam zadaná nepovinná domáca úloha a to ísť na školský výlet v spartakovskom drese alebo tričku, resp. so šálom alebo poslať trénerovi/trénerke fotku z dovolenky v spartakovskom oblečení alebo so šálom, poprípade napr. na pieskovej pláži pri mori vytvoriť nápis FC Spartak Trnava alebo nakresliť do piesku klubový znak. Našou snahou tiež bolo dávať hráčom a hráčkam počas celej sezóny čo najviac impulzov, aby sa stali hrdými spartakovcami a fanúšikmi a okrem histórie ovládali aj väčšinu chorálov tým, že sme apelovali na rodičov, aby deti trávili čo najviac zápasov „A“ tímu v priestoroch kotla, vedľa neho alebo v detskom sektore a aktívne sa zapájali do fandenia.

Ciele na sezónu

V rámci tejto témy si hráči a hráčky určovali ako tímové, tak aj individuálne ciele na sezónu. Ciele museli byť čo najjasnejšie a ľahko merateľné (napr. zlepšenie v konkrétnej hernej činnosti – drill, počet strelených gólov alebo asistencií, konečné umiestnenie tímu v tabuľke atď.) Hráči a hráčky už vďaka získaným znalostiam a skúsenostiam z plánovania z predchádzajúcich tém pri dosahovaní individuálnych cieľov, si v spolupráci s trénerom/trénerkou vybrali a určili cestu a spôsob pre dosiahnutie vybraného cieľa.

Životné návyky

Budovanie správnych životných návykov našich hráčov sú kľúčové nielen pre futbal, ale aj pre ich osobný rozvoj. Popri škole, rodine a kamarátstvach, je nesmierne dôležité, aby sa hráči plne sústredili na futbal a disciplínu, ktorá s tým prichádza. Niektoré životné návyky sa neodzrkadlia priamo a hneď na ihrisku a výkone, ale v dlhodobom meradle môže takáto skúsenosť a zručnosť hrať veľmi dôležitú úlohu. Správne životné návyky pomáhajú našim mladým športovcom zlepšovať nielen ich športové schopnosti, ale aj zodpovednosť, vytrvalosť a pracovnú morálku – vlastnosti, ktoré sú dôležité nielen na ihrisku, ale aj v každodennom živote. Hráči a hráčky si v rámci témy vybrali jeden návyk, na ktorý sa následne zamerali, napr. dochvíľnosť príchodov na tréningy alebo hodiny tréningu navyše. Na domácu úlohu museli tiež nájsť video, reel, tiktok alebo časť rozhovoru, kde úspešný hráč / hráčka / športovec (nemusel to byť futbalista/ka) hovorí o nejakom návyku, ktorého sa držali alebo držia počas kariéry.

Sociálne zručnosti

Poslednou témou roka 2024 boli sociálne zručnosti, kde nám išlo o zvýšenie povedomia o dôležitosti byť lepším spoluhráčom/spoluhráčkou a rozvíjať pozitívne správanie v rámci kolektívu, či už na ihrisku alebo mimo neho. Hráči a hráčky vpisovali do pripraveného listu ako sa správa hráč/hráčka FCST v šatni, na striedačke, na ihrisku počas zápasu alebo tréningu, cestou na zápas/turnaj atď., ale hlavne, ako môže byť hráč/hráčka svojim správaním príkladom pre svojich spoluhráčov/ky a ako môže sám/sama zlepšiť svoje správanie a interakcie so spoluhráčmi/spoluhráčkami v horeuvedených situáciách a miestach napr. komunikácia na ihrisku, podpora spoluhráča v situácii, kedy sa mu nepodarí prihrávka alebo prehrá súboj o loptu a podobne.


Záver

Na základe prebraných a aplikovaných tém v roku 2024, kedy sme sa snažili o zvládnutie základov psychologickej prípravy smerom k našich hráčom a hráčok, sme si tiež vyhodnotili početnosť a obsah tém pre rok 2025. Tých bude v nasledujúcom roku 6, aby sme sa mohli dôslednejšie venovať jednej téme, zlepšili transfer poznatkov od trénerov k hráčom na základe veku, teda kategórie a rovnako aj transfer informácií k rodičom, čo nie v každej kategórii fungovalo. Témy psychologickej prípravy na rok 2025 budú: Individuálna príprava a motivácia, Zvládanie problémov, Sebahodnotenie a sebareflexia, Hra pod (mentálnym) tlakom, Sociálne siete – mobil vs. výkon, Teambuilding a pokračovanie v Klubovej kultúre FCST.

02.01.2025
02.01.2025