Štadión Antona Malatinského, priateľský zápas,22. 7. 2023 o 18:00

Vantruba (46. Rusov) – Koštrna (46. Rehák (56. Ikugar)), Gorosito (56. Ujlaky), Kóša (56. Rýzek), Kompan Breznik (46. Mikovič) – Zeljkovič (46. Procházka) –  Ofori (46. Daniel), Bainovič (46. Karhan), Bukata (46. Peňa), Azango (46. Oseni) – Djuričin (46. Ristovski)

Rivero (46. Domenech) – Thierry (46. Foulquier), Diakhaby (46. Tarrega), Paulista (46. Cenk), Gaya (46. Moreno) – Perez (46. Musah), Pepelu (46. Koba Lein), Guerra (46. Vazquez), Hugo Gonzales (46. Navarro) – Tejon (46. Gonzalbez) , Mari (46. Diego Lopez)

Bez kariet

Rozhodovali: Královič – Štrbo, Krivošík

Diváci: 12173

Polčas: (0:1)

Spartak nastúpil na prípravný zápas proti španielskej Valencii až so šiestimi nováčikmi v základnej zostave. Keď po faule na Gorosita ukázal rozhodca Královič na biely bod, loptu si pripravil jeden z nich. Djuričinov pokus po zemi však Rivero v deviatej minúte končekmi prstov zastavil.

Rakúšan vo farbách Trnavy mal na kopačke aj ďalšiu výbornú príležitosť, ale po chybe obrany v sedemnástej minúte skončila jeho technická strela na tyči bránky Španielov.

Kvalita hostí sa ukázala pri riešeniach jednotlivých situácií, ako aj nacvičených kombináciách. Nebezpečné boli prienikové prihrávky od obrany pred Vantrubu a rýchlosť odovzdávania lôpt.

Penalta sa kopala aj na druhej strane, keď Gorosito v 26. minúte fauloval Mariho a ten nedbal na nepísané pravidlo o kopaní jedenástok a z ponúknutej šance skóroval – 0:1.

V 39. minúte priťukol Ofori Bainovičovi, ale jeho strela zo záklonu mierila mimo bránky Rivera. Pred koncom polčasu zaujala spolupráca Koštrna – Ofori – Koštrna, keď v jej úvode pravý bek Spartaka umne vysunul Oforiho pätičkou a krídelník mu loptu v rýchlosti vrátil. Bol z toho iba rohový kop a Valencia sa ubránila.

Do druhého polčasu ostali na ploche iba Gorosito a Kóša, tréner Gašparík vystriedal ďalších deväť hráčov, do bránky prišiel Rusov, do obrany Rehák a Mikovič, stred poľa mali na starosti Karhan, Oseni, Procházka, Daniel a Peňa. V útoku nastúpil Ristovski. Kompletne novú jedenástku poslal na trávnik aj tréner Španielov.

V 54. minúte vybojoval loptu Daniel, našiel Oseniho a ten priťukol na Peňu. Mladík v drese Spartaka prenikol po pravej strane a strelou poslal loptu iba do bočnej siete. V 65. minúte sa chvíľu nehralo, fanúšikovia z trnavského kotla oslávili storočnicu pyrotechnikou. To už na ihrisko vybehol Ujlaky a Rýzek, ktorí nahradili Gorosita a Kóšu. Ikugar vystriedal Reháka.

Vyrovnanie mal na kopačke Ikugar, keď po prieniku Karhana prepasíroval loptu cez brankára Domenecha, avšak lopta na smolu Spartaka mierila mimo bránky. Podobne, teda tesne mimo bránky, skončila aj strela po aktivite Daniela v 77. minúte. V tej istej minúte na druhej strane ihriska sa šikovne otočil okolo obrancu Diego Lopez, ale výborný Rusov ukázal postreh a strelu chytil. V záverečných minútach mohol pridať druhý gól Valencie Američan Musah, ale po prieniku z pravej strany mieril iba do tyče.

Prípravný zápas spojený s oslavou storočnice klubu rozhodli pokutové kopy. Kým Djuričin svoj pokus nepremenil, hosťujúci Mari sa nemýlil a tak vo vyrovnanom zápase pred dvanásťtisícovou návštevou Spartak podľahol španielskej Valencii tesne 0:1.

POVEDAL PO ZÁPASE:

Michal Gašparík (Spartak): „Nepamätám si takú návštevu na prípravný zápas, možno to ani ešte nebolo. Musíme si vážiť, že prišlo do hľadiska vyše 12-tisíc divákov. Jediné mínus zápasu je, že sme nedali gól. Šance sme mali, mohli sme vyhrávať, dať aj dva góly. To mi chýbalo, že ľuďom, ktorí prišli, sme neponúkli radosť z gólu. Dali sme šancu dvadsiatim hráčom a myslím si, že vo väčšine úsekov zápasu bol výkon v poriadku. Súper ukázal kvalitu, videli sme, kde ešte potrebujeme popracovať. Veľa chalanov s nami ešte dostatočne netrénovalo, niektorí majú fyzické manko. Na to bol tento duel výborný, ukázal nám, kto je dobre pripravený a kto potrebuje potrénovať. Prvý polčas som modeloval tak, aby všetci noví chalani hrali od začiatku a zažili pravú trnavskú atmosféru, aby si to vyskúšali ešte v priateľskom zápase. Zeljkovič hral veľmi dobre, škoda, že Marco Djuričin špekuloval pri penalte a nedal ju, potom ešte trafil tyč. Breznik bolo vidno, že dlhšie nehral, ale novici sa nestratili. Peňa vyzeral veľmi solídne, páčili sa mi aj naši chalani ako Rýzek či Karhan. Vo veľa veciach som spokojný.“