Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Návrat k prestížnemu turnaju v Madride

Návrat k prestížnemu turnaju v Madride

spartak |

24.09.2023 |

Mládež

Tréner Oliver Burian, na turnaji ste zo 7 zápasov prehrali iba 2, resp. ten tretí až po pokutových kopoch. Porazili ste Inter Miláno, argentínsku akadémiu z Buenos Aires, švédsky Djurganrdens, rakúsku Admiru a remizovali s Chelsea. Ste spokojný alebo to byť ešte lepšie?

Z pohľadu výsledkov prevláda určite spokojnosť. Nastavili sme si zrkadlo, ako funguje futbal v TOP akadémiách vo svete a hlavne porovnanie, že nie sme od nich až tak ďaleko. Teší ma tiež fakt, že sme v každom zápase predviedli sebavedomé výkony podložené na princípoch našej hry, že sme boli v hlavách maximálne presvedčení o našej kvalite a teda sme si verili aj proti papierovo lepším tímom a v každom jednom zápase, s výnimkou Realu Madrid, sme boli vyrovnaní, ak nie lepší ako súper. Svetový trend v tejto kategórii je 4-3-3, hrali tak proti nám všetky tímy okrem švédskeho Djugardens, ktorý vychádzal z postavenia 3-5-2, čím dával pri tvorbe útoku väčší priestor svojim krajným obrancom a snažil sa o početnú výhodu v strede ihriska. Prvý polčas nám s tým robili veľké problémy a až po zmene strán, kedy sme museli prispôsobiť rozostavenie pri pressingu, sme prebrali iniciatívu.  Jediný zo všetkých zápasov, ktorý nespĺňal naše futbalové kritéria, bol zápas s anglickým Charltonom. Veľmi veľkú mieru na tom mali ale hostia, ktorí počas celého zápasu predvádzali veľmi jednoduchý futbal smerom dopredu, vychádzali z kompaktnej defenzívy a využívali fyzickú predispozíciu v každom jednom hráčovi a preto aj ich súboje končili na hrane únosnosti a vyústili do ich 6 žltých kariet a 1 červenej. Aj napriek tomu, že po fyzickej stránke boli anglickí hráči vyšší a silnejší, dokázali sme sa im často aj v takomto aspekte hry vyrovnať, avšak následne bojovnosť z oboch strán prevyšovala hernú kvalitu, kde o osude zápasu rozhodli štandardné situácie. Vysoká škola futbalu boli pre nás zápasy s Chelsea a Realom Madrid. V prvom spomínanom zápase sme predviedli asi náš najlepší výkon na turnaji, boli sme dostatočne sebavedomí, rýchli a presní, mali sme veľkú úspešnosť súbojov 1 na 1 či už v ofenzíve, alebo defenzíve a súpera sme prakticky za celý prvý polčas nepustili k našej bránke. S Realom Madrid sme taktiež predviedli veľmi dobrý výkon, ukázali sme prenesené veci z tréningového procesu, vypracovali sme si šance, no treba uznať kvalitu súpera, ktorá bola hlavne v herných činnostiach jednotlivca enormná. Avšak veľké zadosťučinenie prišlo po týchto zápasoch, keď k vám príde tréner Realu či Chelsea, poďakuje za zápas so slovami, že sme im boli vyrovnaným súperom a pochváli váš herný prejav na ihrisku. Takéto veci nás motivujú, posúvajú vpred a som rád, že aj medzi takouto elitou sme zanechali dobrý dojem.

V každom zápase ste hrali, pre Trnavu typický, vysoký pressing, aj proti Realu a Chelsea. Väčšina trénerov by asi zvolila skôr niečo opatrnejšie a vychádzala by zo zabezpečenej obrany.

My sme na tento turnaj išli hlavne s tým, že sa chceme porovnať s tými najlepšími vo svete a získať obraz a spätnú väzbu o tom, ako na tom reálne sme. Dali sa samozrejme zmeniť taktické zámery, vychádzať z maximálne kompaktnej defenzívy a hrať jednoducho. Možno by sme pri tomto štýle uhrali bod aj s Realom Madrid, no toto nebol ten smer, ktorým hráčov vedieme a akým sa chceme prezentovať. Verili sme si, že náš tím má takú kvalitu, že ak pôjdeme do tých zápasov 100% nastavení v hlavách čisto len na výkon a nie na to s kým hráme, tak dokážeme hrať v tejto kategórii vyrovnanú partiu s každým na turnaji. Chceli sme byť dominantní aj v zápasoch s Chelsea a Realom Madrid,  diktovať tempo hry a mať vyššie držanie lopty viac ako súper. Tomu sme prispôsobili aj pressing, kedy sme išli maximálne do rizika, so zámerom odoberania lopty už pri rozohrávke od brankára súpera. S ostatnými súpermi, ako aj  Chelsea, nám tento pressing často vychádzal, získavali sme veľmi veľa lôpt v útočnej tretine ihriska a vytvárali si tak šance, ktoré často končili gólovo. Real Madrid riešil všetky zakladania útoku po zemi a na krátko, no tu sme mali problém s ich kreatívnymi riešeniami. Miestami sme ten pressing zahrali tak, že lepšie by som ho asi ani nenakreslil na magnetickej tabuly, no oni z toho vyšli takým spôsobom, že nezostáva nič iné, len uznať kvality súpera. Vypichol by som situáciu, kedy ich stredný obranca stratil pri zakladaní útoku vo vlastnej 16ke po pressingu nášho hrotového útočníka loptu, no ich brankár náš strelecký pokus chytil. Následne opäť ten istý stredný obranca riešil zakladanie útoku sekundu po chybe znova a absolútne sebavedomo si zasekol dvakrát nášho útočníka a pokračoval vo vedení útoku. To bola presne situácia, do akej tlačíme aj my našich hráčov, čo bola pre mňa dôležitá spätná väzba do nášho tréningové procesu. Neustále sebavedomie na lopte, za akejkoľvek situácie alebo stavu, aj keď spraví chybu, je kľúčové pre rozvoj hráča.

Keďže sa na turnaji stretli veľké futbalové značky, organizačne asi turnaj prebiehal na vysokej úrovni. Videli sme, že všetky zápasy sa hrali na umelej tráve …

Áno, všetky zápasy sa hrali na umelej tráve, no boli na veľmi dobrej úrovni a prispeli ku kvalitnému futbalu. Organizačne som takýto turnaj ešte neabsolvoval. To, že sa hovorí o ňom ako o najlepšom turnaji v kategórii U14, bude asi pravda. Všetko prebiehalo načas, dodržané všetky harmonogramy, či už zápasov, presunov autobusmi alebo podobne. Počas celého turnaja sme mali k dispozícii vlastného anglicky hovoriaceho delegáta, ktorý keď sme mali nejaké otázky alebo požiadavky, okamžite riešil. V areáloch, kde sme hrali zápasy, bola vždy hneď pri príchode k dispozícii vlastná šatňa, pitný režim, ovocie, energy nápoje. Pre tých, čo sa nemohli turnaja zúčastniť, bol z každého zápasu livestream. Proste organizačne veľmi vysoká úroveň a dúfame, že sa takýchto turnajov v budúcnosti budeme zúčastňovať čo najviac.

Turnaj si si už vyhodnotil a bavil si sa tiež so svojim realizačným tímom. Akú spätnú väzbu ste si z turnaja odniesli, resp. čo vám turnaj dal a ako nadobudnuté poznatky zúročíte v tréningovom procese?

Turnaj nám hlavne ukázal, že sme na správnej ceste a musíme len tvrdo pokračovať a neustúpiť z nastoleného trendu. Čo sa nám potvrdilo a čo stále hráčom opakujeme dokola je, že na to, aby mohli byť v budúcnosti profesionálni futbalisti, potrebujú okrem technických zručností, minimálne rovnako aj tie mentálne. Potrebujú mať správne nastavenie v hlavách, pracovať veľmi veľa navyše a hlavne na ihrisku ukazovať neustále sebavedomie a túžbu v každom jednom zápase. Bolo veľmi dobre vidieť, ako hráči Realu, Barcelony alebo Chelsea berú ten futbal ako poslanie a sú pripravení odovzdať mu úplne všetko, pretože jedine tak to môžu niekam dotiahnuť. Uspokojenie sa je v tomto prípade cesta späť a hráč to musí pochopiť čo najskôr. Obohatili nás tiež aj rozhovory s trénermi iných tímom, dozvedeli sme sa ako funguje tréningový proces v Reale Madrid, Chelsea alebo napríklad v Argentíne. Získali sme poznatky a informácie, ktoré sa určite budeme snažiť zaradiť do tréningového procesu, ale aj napríklad do mentálnej prípravy.

Po turnaji ste mali možnosť vidieť centrum Madridu, ale hlavne zápas La ligy Real Madrid – Real Sociedad na ich takmer vynovenom štadióne.

Bezpochyby obrovský zážitok pre nás všetkých. Vynovený štadión je nádherný a každý futbalový nadšenec by mal z jeho návštevy radosť ako my. Bola to pre nás aj taká pekná bodka za úspešne zvládnutým turnajom, ktorú si chalani budú pamätať do konca života.

Dva dni po turnaji dorazil na klub email, kde sa organizátor pochvalne vyjadril na váš herný prejav a keďže sme skončili v TOP 10 turnaja, predostrel možnosť „predregistrácie“ na budúcoročnú edíciu turnaja, ktorej sa môže zúčastniť aktuálne naša kategória U13.  

K tomu asi netreba nič viac dodať. Skvelá spätná väzba pre našu prácu, ale hlavne pre tím, čo tam hráči ukázali. Priznám sa, že som pred turnajom nemal vedomosť o tom, že by tímy umiestnené v TOP 10 mali možnosť predregistrácie na ďalší ročník, takže je to o to krajšie, že sa nám to podarilo vybojovať a môže tak kvalitný turnaj absolvovať aj ďalšia naša kategória. Už počas turnaja za nami chodili tímy a dostali sme nejednu pozvánku aj na iné turnaje či už pre naše mladšie, alebo staršie kategórie. Sme radi, že sa náš klub podarilo zviditeľniť v pozitívnom slova zmysle a že tento úspech bude pre nás všetkých slúžiť ako motivácia do ďalšej práce, aby sme pokračovali v nastolenom trende a budovali ešte viac značku Spartaka Trnava aj v mládežníckom ponímaní.

Klub FC Spartak Trnava týmto ďakuje Mestu Trnava za poskytnutú finančnú dotáciu, aj vďaka ktorej sa naša kategória mohla turnaja zúčastniť. Najväčšia vďaka však patrí rodičom, hlavne tým, ktorí boli prítomní v Madride a počas každého zápasu vytvorili hráčom domácu atmosféru, ale hlavne počas celého turnaja rodinnú pohodu. Skvelý rodičovský kolektív U14.

Základná skupina:

FCST U14 – FC Inter Miláno 1:0 (Fenič)

FCST U14 – FC Real Madrid 0:2

FCST U14 – D10 Buenos Aires 1:0 (Ďurian)

FCST U14 – Charlton Athletic 1:2 (Kráľovič)

FCST U14 – Djurgardens IF 2:0 (Pokus, Kráľovič)

Zápasy o umiestnenie 9. – 12. miesto:

FCST U14 – Admira Wacker Mödling 3:0 (Troshupa, Kráľovič, Pokus)

FCST U14 – FC Chelsea 1:2pp (Boška)

Tagy:
24.09.2023
24.09.2023