Niké liga

27.04.2024 15:30 , Štadión pod Dubňom

MŠK Žilina

15:30

FC Spartak Trnava

Niké liga

21.04.2024 17:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

17:30

ŠK Slovan Bratislava

Slovnaft cup

17.04.2024 18:00 , Zelpo Arena

FK Železiarne Podbrezová

18:00

FC Spartak Trnava

Niké liga

14.04.2024 17:30 , Zelpo Arena

FK Železiarne Podbrezová

0 : 2

FC Spartak Trnava

Niké liga

06.04.2024 15:00 , Štadión pod Čebraťom

MFK Ružomberok

2 : 1

FC Spartak Trnava

Slovnaft cup

03.04.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Domov / Správy / Malženice mrzia zahodené penalty, sú však dobrou alternatívou pre mladých zo Spartaka

Malženice mrzia zahodené penalty, sú však dobrou alternatívou pre mladých zo Spartaka

spartak |

29.02.2024 |

Správy

Počas nadchádzajúceho víkendu sa rozbehne aj jarná časť 2. ligy, v ktorej premiérovo účinkuje aj Dynamo Malženice, ktoré je farmárskym tímom Spartaka. V praxi to znamená, že v rámci striedavého štartu môžu hrať za Malženice aj hráči Spartaka, ktorí majú nízku zápasovú vyťaženosť, či sa potrebujú rozohrať po zranení. Samozrejme, najväčší priestor popri kmeňových hráčoch Malženíc dostávajú mladí futbalisti, ktorí vychádzajú zo spartakovskej devätnástky a potrebujú najskôr postupne pričuchnúť k seniorskému futbalu. Mužstvo počas jesene viedol ako hlavný tréner Pavol Bartoš, ktorému pomáhal asistent Ján Škreňo. Práve s ním sme sa pred odvetnou časťou (hoci dva zápasy sa predohrali už na jeseň) pozhovárali.   

Malženice vlani na jeseň premiérovo hrali v 2. lige. V čom je najväčší rozdiel oproti 3. lige a nižším súťažiam? Je potrebná vyššia hráčska kvalita, lepšia infraštruktúra – v čom sú tie nároky markantnejšie?

OFK Dynamo Malženice dlhodobo a stabilne podával svojim fanúšikom prostredníctvom veľkého množstva hráčov Dynama kvalitné športové výkony, ktoré boli vybudované na základoch poctivej, zodpovednej a odbornej práci ľudí, ktorí sa venovali a venujú napredovaniu klubu až do dnešnej podoby. Druhá liga je pre tento klub a obec, v ktorej sídli, veľkým zadosťučinením a odmenou. Porovnávať druhú ligu, ktorá je braná ako profesionálna súťaž, s treťou ligou je veľmi náročné.

Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že najmarkantnejší rozdiel je v individuálnej hráčskej kvalite, tempa hry, taktickosti a zrelosti jednotlivých mužstiev aj napriek tomu, že viaceré mužstvá v druhej lige dávajú dostatočne veľký priestor veľmi mladým, nie až tak skúseným hráčom, dávať dostatočný priestor mladým hráčom sa veľmi stotožňuje aj naša filozofia v klube. Praktickým príkladom toho je, že pravidelne v každom ligovom kole nastupujeme s 5 až 7 hráčmi, ktorí majú menej ako 21 rokov, čím je jasne deklarovaná naša filozofia prostredníctvom Dynama – snaha o postupné, citlivé a plynulé zapracovávanie veľmi mladých hráčov do mužského profesionálneho futbalu a samotného A mužstva Spartaka.

Thomas Kotlár (s loptou) a Miha Kompan Breznik. Foto: Ján Král

Po 17 kolách sú Malženice v nováčikovskej sezóne nad pásmom zostupu. Síce tesne, ale zatiaľ spĺňa mužstvo cieľ – udržať sa. Je s jeseňou všeobecná spokojnosť?

Naším interným cieľom je popri priestore pre mladých odchovancoch Spartaka neustále vyhľadávať a dať šancu aj mladým chlapcom z iných klubov v našom regióne. Živým, priam rozprávkovým príkladom aj pre iných mladých futbalistov v našom regióne je príchod mladého hráča Mateja Slováka zo siedmej ligy. Aj preto potrebujeme druhú ligu jednoznačne zachrániť a dlhodobo sa v nej aklimatizovať. Pre tak historicky dôležitý slovenský klub ako je Spartak, ktorý neustále bude pomýšľať na tie najvyššie možné ciele, je nevyhnutné mať rezervné mužstvo v druhej lige. K samotnej otázke: tým všetkým náročným, čím si prešlo Dynamo pri vstupe a odohraní jesennej časti druhej ligy môžeme vysloviť len čiastočnú spokojnosť. Každopádne môžeme smelo povedať, že mužstvo sa výkonnostne posúva vpred.

Začali ste 7 prehrami, hoci tam bol aj kontumovaný Prešov. Neobávali ste sa po takomto vstupe, či to na to máte, alebo ste boli presvedčení, aj kvôli tomu, že na trávniku ste Prešov zdolali, že sa to rozbehne a chce to len čas?

Vstup do súťaže a prvých sedem kôl boli z hľadiska výsledkov veľmi zlé. Samotný herný prejav mužstva až tak nie, ale veľmi nám chýbal čas na zapracovanie, zohranie sa našich hráčov, ktorí boli spolu v prípravnom období veľmi krátko, aj vekový priemer kádra bol extra nízky. Po postupe z tretej ligy sa prakticky obmenil celý kader a bolo badať na mužstve, že potrebuje čas na určité návyky a automatizmy v našej hre. Ani na jediný moment sme nepomýšľali, že na to súčasný káder nebude mať. Všetko, čo sme robili, tomu sme aj verili. Majiteľ klubu nám venoval maximálnu trpezlivosť, dôveru a podporu. Mužstvo sa dokázalo zmobilizovať a v druhej polovici súťaže začalo podávať kompaktné a kvalitné výkony, pričom od siedmeho kola nazbieralo 16 bodov, čo je z nášho pohľadu určite spokojnosť.

Alex Horvát a Martin Rýzek. Foto: Ján Král

Počas jesene nepremenilo päť strelcov päť penált, čo je asi unikát. Čomu to pripisujete? Je to len nepríjemná náhoda alebo to môže mať nejaký dôvod? Stalo sa to mladým, ale aj skúseným hráčom? Pritom nepremenené penalty prišli v troch nerozhodných zápasoch a raz pri jednogólovej prehre. Hypoteticky ste prišli o 7 bodov. Keby ste ich mali, boli by ste v pokojnom strede tabuľky. Ďalšie tri chýbajú po kontumácii kvôli administratívnemu nedorozumeniu.

Áno, tá otázka je veľmi zaujímavo podaná. Preto skúsim na ňu odpovedať odzadu. Spolu s administratívnou chybou, kvôli ktorej nasledovala kontumácia s Prešovom, je extrémny počet nepremenených penált jedným z dôvodov náročného vstupu Malženíc do 2. ligy. Jednoznačne si treba priznať a tvrdo povedať, že nepremeniť taký počet penált je trestuhodné. Ak by boli premenené, dalo by sa jednoznačne pomýšľať na väčší bodový zisk do tabuľky. Exekútorov jednotlivých kopov sme vždy vyberali my tréneri, preto tieto zlyhania berieme na seba.   

Isto ste to rozoberali, kto bude kopať penalty na jar?

Téma pokutových kopov a ich exekútorov v lige ešte nepadla, v príprave na jarnú časť bol určený Patrik Chovan.

Malženice sú „farmou“ Spartaka, kam sa môžu prísť rozohrať mladí chlapci z U19 či zo širšieho kádra. Aká bola spolupráca s áčkom? Má tento spôsob spolupráce opodstatnenie? Čo by ste zlepšili?

Ak by Spartak neuvažoval progresívne, trendovo a moderne, tak by spolupráca medzi ním a Dynamom ani nezačala. Jeden druhého potrebujú. Spartak si uvedomuje, že chce postupne dávať väčší priestor v A mužstve mladým odchovancom. Zároveň Trnava bude chcieť vždy hrať o tie najvyššie méty na Slovensku, preto potrebuje narábať s mladými trnavskými talentami veľmi opatrne, časovo citlivo a vo vhodný čas týmto odchovancom dávať priestor v lige. Preto je na prechod do áčka ideálne rozohratie v malženickej farme. Mladí dorastenci pocítia mužský futbal, čo dôležité už v takom mladom veku pri ich výkonnostnom raste. Čo sa týka samotného A mužstva a stabilných hráčov ich kádra, tu je to nastavené tak, že sa prispôsobujeme potrebám trénerov Spartaka, čo je pochopiteľné.

Veľa zápasov odohrali mladí Ujlaky, Karhan, Rýzek či Vasiľ. Prospieva im zápasová prax v kvalitnejšej lige?

Títo štyria mladí hráči sú presne ukážkové prípady toho, ako chce aj v budúcnosti vyzerať spolupráca mladých talentov Spartaka a farmy Dynama. Chlapci dostávali priestor ako dorastenci v tretej lige, teraz v druhej. Sami sú si vedomí toho, že práve takýmto prechodom výkonnostne napredujú a posúvajú sa po športovej stránke rýchlo vpred. Je len otázkou času, kedy sa stanú stabilnými prvoligovými hráčmi.

Marek Ujlaky s kapitánskou páskou. Foto: Ján Král

Ktorí hráči boli nosnými počas jari?

Veková skladba mužstva je veľmi nízka, plus sme dávali priestor aj chlapcom z dorastu Spartaka. Výkonnosť preto nebola úplne stabilná, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Napriek tomu by sme mohli povedať, že veľmi stabilné a dobré výkony počas celej jesennej časti mal Vasiľ, Karhan, kapitán Rehák, Horvát. Gólovo boli zaujímaví Nagy a Chovan. Hernou skúsenosťou veľmi pomohol Cleber a Azevedo.

V zime odišiel skúsený Cleber, Nagy prestúpil k lídrovi? Aké zmeny sa ešte udiali v mužstve?

Cleber ide pomôcť Novým Zámkom k postupu do tretej ligy. Nagy sa rozhodol pre konkurenčné Komárno. Ďalej odišli Vaško, Repa, Ciferský, Mokoš a R. Kóša. Všetkým chlapcom týmto spôsobom chceme vysloviť veľa šťastia v nových kluboch a poďakovať za odvedenú prácu v Malženiciach. Čo sa týka príchodov, tak už sme spomínali Mateja Slováka, ktorý prišiel na hosťovanie z Maduníc. Zaujímavou a veľmi citeľnou posilou je príchod Sama Benoviča, ktorý sa vracia do prostredia, v ktorom už hrával. Veríme, že nám citeľne pomôže k záchrane v lige.

Čo očakávate od jari, aké sú ciele? Budú vo väčšej miere využívaní aj hráči z áčka?

Jarná odvetná časť bude určite náročnejšia, už len z toho pohľadu, že trvá veľmi krátko. Liga končí v polovici mája. Na jar sa hrá len trinásť kôl a z toho hráme až osemkrát na súperovom ihrisku. Posledné tri kolá vonku a úvodné tri kolá zasa hráme proti súperom z prvej šestky. Cieľ je jednoznačne zadefinovaný, a to je akokoľvek zachrániť druhú ligu pre Malženice. Čo sa týka vyťaženosti hráčov A mužstva Spartaku, bude to opäť podľa ich potrieb. Chceme opäť dávať v jarnej časti priestor najmä mladým dorastencom Spartaka.

V prvom jarnom kole vycestujú Malženice do Vranova nad Topľou, kde sa v sobotu o 14. hodine stretnú v zápase proti druhému Prešovu.

Opora Malženíc – brankárska jednotka Patrik Vasiľ. Foto: Ján Král

Výsledky Dynama Malženice v príprave:

Malženice – Galanta 0:0

Malženice – Šaľa 3:0, Slovák 2 Rapavý

Malženice – Piešťany 5:0, Kotlár 3, Rapavý, Chovan

Hodonín – Malženice 1:1, gól Malženíc: Rapavý

Malženice – Hlohovec 6:0, Rehák 2, Slovák, Breznik, Kurej, vlastný

Malženice – Spartak Trnava U19 2:1, góly Malženíc: Krizmanič, Karhan

29.02.2024
29.02.2024

This will close in 0 seconds