Európska konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

05.07.2024 15:00 , Epet Arena, Praha

AC Sparta Praha

3 : 0

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / Koštrna: „Rozhodovať sa bude v nadstavbe“

Koštrna: „Rozhodovať sa bude v nadstavbe“

spartak |

01.02.2024 |

Rozhovory

Tréner Michal Gašparík a Kristián Koštrna dnes predstúpili pred zástupcov médií na tradičnej predsezónnej tlačovej konferencii. Hoci jarná časť Niké ligy sa začína až na budúci víkend, už túto sobotu odohrajú spartakovci dohrávku osemfinále Slovnaft cupu v Košiciach.

„Príprava bola špecifická, že sme hneď vhupli do tých zápasov. Mali sme vytvorené výborné podmienky na prípravu. Išli sme do tepla, kde sme boli vďaka Tipsportu, a vďaka majiteľom a vedeniu, nám následne vybavili sústredenie a pobyt sme si mohli predĺžiť,“ začal Gašparík, ktorého zverenci v príprave odohrali štyri zápasy so zahraničnými súpermi. Ani raz v nich nevyhrali a v generálke remizoval s rakúskym Hartbergom. „Výsledky boli trocha skreslené, lebo ani raz sme nešli do nejakej základnej zostavy, ani raz sme nehrali v optimálnom systéme. Prípravu využívame na to, aby sme si vyskúšali nejaké naše systémové veci proti súperovi a hľadám iné cesty. Ak viem, čo nám funguje, tak to nepotrebujem v príprave skúšať, ale hľadáme alternatívy.“

Počas zimnej prestávky pribudli do kádra traja noví hráči. Dvojica mladých stredopoliarov a skúsený hrotový útočník. „Krizmanič má pol sezóny na to, aby sa ukázal a potom sa uvidí, či sa uplatní tá opcia. Burkeho sme mali vyskautovaného dlhšie, má veľmi zaujímavé veci. Je to krídlo, ktoré môže zahrať z jednej aj druhej strany, má netradičné riešenia, vie dať z rôznych situácií gól a je extrémne rýchly. Musíme si ho uložiť do systému, aby sme jeho rýchlosť využili.

Poznar je alternatíva pre Djuričina, je to vysoký šestnástkový hráč, ktorý dokáže zakryť loptu chrbtom k bránke. Rozširuje nám útočnú formáciu, podobne ako Kubo Paur, ktorý môže zasa priniesť niečo nové. Hlavne, aby sme našli strelca, lebo to je kľúčové.“

Viacerým hráčom končia na konci sezóny zmluvy. Erik Daniel je prvým z tých, ktorí sa už dohodli na pokračovaní. Ďalší budú nasledovať, no o pol roka príde aj k väčšiemu prievanu v kabíne.

„Zmenili sme prestupovú politiku, že si vyberáme mladších a perspektívnych hráčov. Do budúcnosti chceme myslieť aj na ekonomickú časť. Aj celkovo, keď chceme niečo v tréningu pridať, tak potrebujeme mať mladšie mužstvo. Berieme mladých hráčov, často bezmenných a snažíme sa s nimi pracovať. Čo sa týka Ɖuriča, tak je na hosťovaní, ale chceme si uplatniť opciu, hoci suma je tam vyššia, no v budúcnosti by sa nám to mohlo vrátiť.

Hráčov, ktorým sa končí zmluva, budeme sledovať v zápasoch, aj ich prístup v kabíne a uvidíme ako sa rozhodneme. Sú tu hráči, s ktorými sa postupne chceme dohodnúť, no s dosť hráčmi sa aj rozlúčime a prinesieme novú krv, čo je po dlhšom čase aj potrebné,“ hovorí tréner Gašparík, ktorý so svojimi asistentmi už teraz vyberá hráčov, ktorí by mohli posilniť Spartak v lete.  

V Trnave sú častou témou odchovanci, z ktorých sa len tí najlepší dokážu presadiť do prvého mužstva, no nezriedka nedokážu konkurovať hráčom zo zahraničia. Aj toto by sa mohlo v blízkom období zmeniť, lebo sa v mládežníckych kategóriách črtajú sľubné ročníky. Sedemnástka je na čele tabuľky, šestnástka je tretia.

„Pokiaľ by sme mali kvalitných dorastencov, tak ich vytiahneme. Teraz sme začali robiť už od šestnástky, že hráčov si ťaháme do procesu a dávame im priestor v týždni vo viacerých tréningoch, aby sa aklimatizovali a aby sme ich spoznali. Verím, že v najbližšom období, do tých dvoch rokov, určite nejakých zapracujeme. Sú tu veľmi šikovní futbalisti, najmä v šestnástke a sedemnástke. Musia byť trpezliví, lebo vždy je to kvalite, ale chce to čas.“

Spartak je po jesennej časti na treťom mieste ligy, s dvojbodovou stratou na Žilinu a deväťbodovým mankom na Slovan. Sedem bodov máme pred štvoricou prenasledovateľov.

„Bude to vyrovnané. Slovan si posledné roky hrá svoju ligu, no verím, že my budeme do tretieho miesta a určite chceme byť aj vyššie. Keby sa podarilo druhé miesto, bol by to bonus. Bude to náročné, teraz nás čaká pohár a potom ťažké štyri zápasy, v ktorých máme náročných súperov. Rozhodovať sa bude v nadstavbe a vo vzájomných zápasoch, kde budú strácať body aj ostatní. My by sme boli radi, keby sme zachovali tú Európu,“ zhrnul najlepší hráč za minulý rok v hlasovaní fanúšikov Kristián Koštrna.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť na klubovom youtube kanáli:

Káder mužstva pred štartom jarnej časti:

Brankári: Takáč, Vantruba, Rusov

Hráči v poli: Ɖurič, Gorosito, Šulek, Kompan Breznik, Mikovič, Ujlaky, Štetina, Koštrna, Kóša, Burke, Krizmanič, Bernát, Zeljkovič, Azango, Bainovič, Ofori, Oseni, Štefánik, Bolaji, Procházka, Daniel, Bukata, Paur, Poznar, Djuričin

Odchody: Michal Ďuriš (UH, Othelos), Ricard Peňa (UH), Milan Ristovski (Bohemians Praha), Michal Šulla (UZ)

Príchody: Tomislav Krizmanič (Croatia Zmijavci), Jaheem Burke (Västerås SK), Tomáš Poznar (Termalica Nieciecza)

Výsledky v príprave

Tipsport Malta Cup:

Olomouc – Trnava 2:0,

Austria Viedeň – Trnava 3:2 (góly Trnavy: Djuričin, Bainovič),

Hradec Králové – Trnava 2:1 (gól Trnavy: Djuričin)

Generálka:

Trnava – Hartberg 0:0

01.02.2024
01.02.2024