UEFA Konferenčná liga

31.07.2024 20:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

20:30

FK Sarajevo

Niké liga

28.07.2024 18:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

18:00

AS Trenčín

UEFA Konferenčná liga

25.07.2024 21:00 , Stadion Asim Ferhatović Hase

FK Sarajevo

21:00

FC Spartak Trnava

Prípravný zápas

20.07.2024 16:00 , Štadión A. Malatinského

FC Spartak Trnava

0 : 3

Aston Villa

Prípravný zápas

13.07.2024 15:00 , Draßmarkt, Rakúsko

TSV Hartberg

1 : 1

FC Spartak Trnava

Domov / Správy / Ako vplýva používanie mobilov na výkon hráča?

Ako vplýva používanie mobilov na výkon hráča?

spartak |

06.07.2023 |

Správy

V minulosti sme vám priniesli rozhovor s našim bývalým mládežníckym trénerom Ivanom Čulákom, ktorý v roku 2021 odišiel študovať na Fakultu zdravotných a športových vied na University of Jyväskylä, do Fínska. Za ten čas stihol pôsobiť ako Performance Coach pri „A“ tíme v HJK Helsinki, napísať zaujímavú diplomovú prácu, dokončiť štúdium na vysokej škole a aktuálne začať trénovať vo fínskom Espoon Palloseura FC.

Počas štúdia si pôsobil, resp. praxoval polroka ako asistent v HJK Helsinki. Čo bolo tvojou náplňou práce?
Vo Fínsku sa sezóna začína v marci a končí už v októbri, súťaže sa hrajú hlavne v letnom období od mája do septembra kvôli počasiu, takže kalendár HJK spolu s európskymi kvalifikáciami bol extrémne nahustený, zápas bol v priemere každé 3 až 4 dni. Počas tohto obdobia som mal v klube na starosti hlavne prácu s GPS dátami hráčov, ich vyhodnocovanie a spätnú väzbu pre trénerov, či tréning spĺňal požadované parametre. Ďalej sme sa v spolupráci s kondičným trénerom snažili hľadať čo najlepšie riešenia zaťaženia hráčov, ktorí mali v týždni nižšiu zápasovú minutáž alebo naopak príliš vysokú. Ďalej som bol zodpovedný za prípravu hráčov pred zápasmi a tréningami (aktivácia, GPS). Tak isto som sa venoval hráčom, ktorí sa vracali naspäť po zranení a mohli začať trénovať individuálne s loptou na ihrisku. Veľa času na podobnej pozícii som strávil aj s juniorkou, ktorá je veľmi úzko prepojená s áčkom. Celkovo to bolo pekné obdobie v klube, hlavne vďaka postupu do skupinovej fázy Európskej ligy.

V rámci diplomovky si spracoval tému „Ako vnímajú futbalisti a futsalisti vo Fínsku vplyv smartfónov na výkon a zdravie“
V prvom rade sme sa v práci pokúsili zhrnúť všetky dostupné poznatky o vplyve mobilov na športový výkon a zdravie športovcov. Už len rozbor dostupnej literatúry je celkom znepokojujúci. V práci bolo zapojených 183 hráčov a hráčok z 3 najvyšších futbalových líg, ako aj hráči a hráčky z najvyššieho levelu futsalu vo Fínsku. Okrem všeobecných otázok ohľadom používania a vplyvu sme sa tak isto pozreli na to ako sa správajú počas toho, ako sú v šatni, na zápasoch a podobne. Tam si myslím, že prišiel najväčší stret s realitou. (Niektoré odpovede zapojených hráčov môžete vidieť nižšie v grafoch).

Je nejaký rozdiel v používaní mobilov v rámci veku hráčov?
Áno, dostupná literatúra a aj môj výskum ukazujú, že vek je jeden z najvýraznejších faktorov pri používaní mobilov a následných negatívnych dôsledkov. Mladší hráči viac inklinujú k nezdravému až obsesívnemu (posadnutému/nutkavému) používaniu mobilu. Dá sa teda tvrdiť, že čím mladší hráč, tým väčšie riziko mentálnych a fyzických následkov. Medzi najčastejšie negatívne následky pre hráčov vo veku 16 až 23 rokov patrí nižšia kvalita spánku, úzkosť bez mobilu, mentálna únava spôsobená nadmerným používaním alebo aj fyzické problémy (krk, chrbtica, zápästie). Toto nadmerné používanie sa môže odraziť aj na sociálnych vzťahoch medzi hráčmi. Dáta z futbalu, ale aj iných športov hovoria jednoznačne a nadmerné používanie mobilov začína byť problém aj v iných športoch.

Odporučil by si trénerom napríklad zákaz používania mobilov cestou na zápas, keď hráči/hráčky spolu sedia v autobuse?
Bolo by super mať takto jednoduché riešenie. Na jednej strane by to mohlo eliminovať riziko mentálnej únavy z nespočetného množstva podnetov pre mozog pred výkonom. Na druhej strane, dovolím si tvrdiť, že úzkosť, nervozita alebo podráždenosť by sa objavili a mali oveľa negatívnejší vplyv. Preto si myslím, že ideálne riešenie je v prvom rade vysvetliť hráčom prečo vynechať sociálne siete a pod. V prípade, že cesta autobusom trvá napr. 1 hodinu, odporúčal by som trénerom zobrať, resp. zakázať používanie mobilu po 30 minútach. Môže to byť aj zaujímavý signál pre hráčov na štýl: „Okej, už sa blíži zápas, je čas na futbal..“ Dôležité je, aby hráči rozumeli čo je zámerom zákazu.

Vyskytuje sa u hráčov používanie mobilov aj počas polčasovej prestávky?
Vyskytuje. Nie úplne aktívne používanie, ale často len rýchly pohľad na obrazovku. V mojom výskume 37% hráčov uviedlo, že sa v minulosti pozrelo na mobil počas polčasu (poznámka: 3 najvyššie ligy vo futbale). Toto je celkom veľký výkričník pre trénerov. Polčasová prestávka je veľmi krátka a čas počas nej treba využiť čo najefektívnejšie, avšak ak pozornosť hráčov ubieha úplne mimo ihriska, je to veľmi ťažké a treba to riešiť. Nie vždy je to znakom vážnej závislosti, skôr o nevhodnom návyku nonstop kontrolovať notifikácie a správy. Aj dáta z iných výskumov potvrdzujú podobné čísla. Moje odporúčanie pre trénerov, hlavne mládežníckych, je naučiť hráčov “profesionálnemu“ prístupu počas celého zápasu aj mimo ihriska.

Spomenuli sme používanie mobilov pred zápasom aj v polčasovej prestávke, čo sa deje hneď po zápase?
To je opäť celkom alarmujúce zistenie. V mojom výskume 55% hráčov (63% profesionálov) uviedlo, že si skontroluje telefón skôr ako si vyzujú kopačky. Zápas a učenie sa nekončí hvizdom rozhodcu, hlavne u mládežníkov a mladých hráčov je súčasťou učenia sa aj čas po zápase. Ťažko sa spracovávajú vlastné myšlienky, pocity a emócie zo zápasu, ak sa ihneď hráč sústredí na sociálne siete a niečo úplné iné ako futbal.

Čo zaujímavé si sa ešte dozvedel z tvojich dotazníkov?
Celkový obraz či už profesionálov alebo amatérov je, že zažívajú negatívne následky nezdravého používania mobilu. Profesionálny hráči vykázali väčšiu mieru závislosti na používaní mobilu ako amatéri. Alarmujúce čísla vyskočili u oboch skupín hlavne v spojení s úzkosťou, keď nie je mobil k dispozícii. Celkovo je priestor na zlepšenie u oboch skupín a nevyžaduje to veľa snahy, aby sa odstránili niektoré zlé návyky, ktoré môžu vplývať negatívne na športový výkon. Hlavne mládežnícki tréneri majú veľký priestor pracovať s touto problematikou s mladými hráčmi. Cesty autobusom, spoločné stravovanie, turnaje, čas v šatni pred a po tréningoch je ideálne miesto, kde zaviesť určité pravidlá a obmedzenia. Myslím si, že mnoho mládežníckych trénerov z času na čas vidí problém v komunikácii na ihrisku medzi hráčmi. Ak sa však pozrieme na cestu autobusom zo zápasu alebo skôr na zápas, nie je nič výnimočné, že v autobuse je absolútne ticho a hráči medzi sebou jednoducho nekomunikujú, keďže každý má “sklopenú hlavu“ a pozerá do telefónu. To sa môže odzrkadliť nie len na ihrisku, ale aj mimo neho na vzťahoch, správaní a celkovej atmosfére v tíme.

Máš nejaké odporúčanie pre trénerov v problematike používania mobilov?
V prvom rade treba ísť príkladom. Ak sa hráčom zakážu mobily a tréneri budú robiť presný opak, tak je to veľmi zlý signál hráčom. Určite je dobrý začiatok obmedziť používanie telefónov v kabíne, s výnimkou DJ-a (-: Čo sa týka cestovania autobusom, obmedzovať používanie postupne a ideálne cez prípravné obdobie, pretože zobrať mobily bez prípravy určite spôsobí veľa negatívnych dôsledkov, ktoré som spomínal vyššie. Pozornosť počas času v šatni a v iných klubových priestoroch by mala smerovať v prvom rade na futbal, lenže to asi nebude úplne tak, ak sú hráči na mobiloch.

Pri mladších hráčoch sú významným faktorom rodičia, vieš niečo poradiť aj im?
V prvom rade odkontrolovať používanie mobilu v spojitosti so spánkom. Jednoduchým riešením je odložiť mobil aspoň 15-30 minút pred spaním. Druhým odporúčaním je obmedziť používanie sociálnych sietí a mobilu aspoň 1 hodinu po zobudení. Z mojej perspektívy by som sa pozrel aj na aplikácie, ktoré deti používajú. Aplikácie ako TikTok, Instagram alebo hry dávajú deťom obrovské množstvo premenlivých podnetov v krátkych časových úsekoch, čo neprospieva mozgu a pozornosti. Tieto aplikácie ponúkajú zábavu a vyplavujú hormóny šťastia prakticky bez námahy a v totálne komfortnej zóne, čo je presný opak toho, ako funguje futbal a šport všeobecne. To sa potom môže odzrkadľovať aj napríklad počas tréningov, keďže na ihrisku sa prostredie (farby, zvuky atď.) nemenia tak často. Potom hráči ťažko udržiavajú pozornosť, tréningy ich dostatočne nebavia a udržať dlhodobé úsilie resp., byť odmenený až “neskôr“ je pre hráčov viac a viac nekomfortné. V skratke, dať pozor na hry, aplikácie ako TikTok a obmedziť používanie v blízkosti spánku či už ráno alebo večer.

Súhrn
3 rady pre (mládežníckych) trénerov:
⦁ Postupne obmedziť používanie mobilu v šatni, v priestoroch klubu/štadiónu, autobuse
⦁ Ísť príkladom pre hráčov
⦁ Na turnajoch, sústredeniach a pod., ak je to možné, vziať mobily a poskytnúť ich hráčom iba na určitý čas (nie pred spaním)

3 rady pre rodičov
⦁ Obmedziť dieťaťu používanie mobilu pred spánkom a po zobudení
⦁ Minimalizovať používanie mobilu pred tréningom, zápasom, turnajom a pod.
⦁ Pri dlhšom cestovaní na tréningy a zápasy navrhnúť deťom radšej pozerať film/seriál, ako hrať hry alebo používať sociálne siete

3 rady pre hráčov
⦁ Minimalizovať TikTok, Instagram, hry a pod., pred tréningami a zápasmi
⦁ Pred zápasom nastaviť režim Nerušiť, počúvať hudbu alebo pozerať film a nepoužívať sociálne siete
⦁ Po zápase alebo tréningu pozrieť správy a sociálne siete až keď odídeš zo šatne

Ivan Čulák v novom pôsobisku Espoon Palloseura FC
Pokiaľ vás téma zaujala, kliknite na instagramový profil sportova_veda kde nájdete viac zaujímavých poznatkov zo športovej psychológie.

06.07.2023
06.07.2023