Niké liga

18.05.2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

5 : 0

FK Železiarne Podbrezová

Niké liga

12.05.2024 17:30 , MOL Arena

FC DAC 1904 Dunajská Streda

1 : 0

FC Spartak Trnava

Niké liga

04.05.2024 15:30 , Štadión Antona Malatinského

FC Spartak Trnava

1 : 0

MFK Ružomberok

Domov / Správy / Aby sa pohárové leto prehuplo do pohárovej jesene

Aby sa pohárové leto prehuplo do pohárovej jesene

spartak |

18.08.2023 |

Správy

Včerajší večer na Štadióne Antona Malatinského sa zaradí medzi tie nezabudnuteľné. Spartak vyradil po presvedčivom výkone poľský Lech Poznaň a vybojoval si miestenku v play off Európskej konferenčnej lige proti ukrajinskému Dnipru -1.

Spartak mnohí, aj odborníci, po prvom zápase odpisovali. Pritom priviezť si do odvety jednogólovú prehru bol v pohárovej matematike odjakživa hrateľný výsledok. Nikomu sa nepáčil spôsob, akým k nemu Trnavčania prišli, ale to už dnes nemusí nikoho zaujímať.

V Trnave sa naplno ukázala sila domáceho prostredia. Prišli všetci. Verní fanúšikovia, ktorí chodia aj na ligu, sviatoční diváci, ktorí si zápasy vyberajú podľa súpera a aj mnohí z tých, ktorí po minulom týždni odvolávali Michala Gašparíka. Všetci sa znova raz spojili a dotlačili spartakovcov k famóznemu postupu.

Včera si všetko sadlo tak ako malo. Kóšov pas cez pol ihriska na Oforiho, Ghančanov drzý výkon s loptou pred prvým aj druhým gólom, Danielovo chladnokrvné zakončenie a čerešničkou na torte boli Štetinove postupové nožničky. Stopér Spartaka sa ocitol po brejku v šestnástke a zvolil najefektívnejšie a zároveň jediné možné zakončenie. V tom okamihu bolo najčastejšie gesto držanie sa za hlavu. Nikto akoby tomu nechcel uveriť. V takýchto zápasoch je potrebná efektivita a tá tentoraz nesklamala – zo štyroch striel prešli tri za chrbát reprezentačného brankára Bednareka.

Michal Gašparík sľúbil, že doma budú jeho hráči hrať inak. Pôjdu za gólom, za víťazstvom, za postupom. Všetko sa to do bodky naplnilo na ihrisku. Futbalisti Spartaka dokázali, že nerozhoduje cena hráčov, hodnota kádra na papieri ani vzájomné štatistiky. Každý zápas ma svoj vlastný scenár a ak by Spartak mal vyhrať na Lechom z desiatich zápasov len raz, tak toto bol ten zápas.

V poľských médiách zaznelo, že Spartak by v poľskej Ekstraklase skončil na 19. mieste. Nevedno, kde sa v Poliakoch berie tá nadradenosť, ktorú vo vzájomných konfrontáciách so slovenskými mužstvami nemajú podporenú výsledkami. Áno, peňazí sa v poľských kluboch točí násobne viac, ale z potenciálu, ktorý im ponúka nedokážu vytlačiť oveľa vyšší výkon ako Slováci z toho mála, ktoré na futbal majú. Poľské médiá si teraz pravdepodobne zgustnú na Lechu a holandskom trénerovi Johnovi van den Bromovi. To je však ich problém.

Trnavčania majú príjemnejšie starosti. Stále sú v hre a o pohárovú jeseň v skupinovej fáze. Poslednou prekážkou bude ukrajinský celok, ktorý hráva svoje zápasy v Košiciach. Trnavskí fanúšikovia tak môžu zažiť nielen ďalší vypredaný zápas vo frenetickej atmosfére Štadióna Antona Malatinského, ale aj fanúšikovský výjazd do metropoly východu.

Po včerajšku je postup o krôčik bližšie. Znova sa musia zmobilizovať všetky skupiny fanúšikov, aby hráči v sebe našli silu podať opäť výkon na hranici svojich možností. Aby Ofori znova uveril, že s loptou na nohe ho nemôže zastaviť nikto, aby Takáč uveril, že chytí všetko a aby Štetina uveril, že aj ako stopér môže dať rozhodujúci gól nožničkami.

Prvý zápas na domácej pôde odohrajú spartakovci už túto stredu od 18:30, odveta bude o týždeň neskôr v Košiciach.

18.08.2023
18.08.2023