May 18, 2024 17:00 , Štadión Antona Malatinského

Home / News / ZAHRALI SI PROTI ASTON VILLE: DEBUTY, GÓL AJ ČISTÉ KONTO

ZAHRALI SI PROTI ASTON VILLE: DEBUTY, GÓL AJ ČISTÉ KONTO

Richard Weinfortner |

Jul 2, 2024 |

News

Koncom tohto mesiaca sa výrazne rozrastie počet Slovákov, ktorí sa môžu popýšiť tým, že si zahrali zápas proti slávnej Aston Ville. Tých dosiaľ nie je málo. Okrem súťažných zápasov s dvomi slovenskými klubmi sa v pohárovej Európe s týmto súperom ďalší našinci stretli pri hájení klubových farieb Slavie Praha alebo Zürichu. Česi Angličanov vyzvali v Pohári UEFA 2008/09 a do hry zasiahol aj Dušan Švento, v bráne Švajčiarov o šesť rokov skôr stál Miroslav König. V ére Premier League proti tomuto súperovi nastúpilo deväť našich futbalistov.

Ak by sme tému podržali pri anglickom futbale, pätica našich bývalých „premierligistov“ nad AVFC nikdy nevyhrala. Vratislav Greško mal na to tri pokusy, Igor Bališ dva a Marek Čech, Ľubomír Michalík a Vladimír Labant po jednom. Naopak, náš súčasný reprezentant Juraj Kucka je týmto súperom nezdolaný, a to pri jedinom stretnutí.

Pri téme Slovákov v Premier League musí zaznieť meno Martina Škrtela. Liverpoolsky stopér počas deviatich sezón na ostrovoch zohral s Villou až štrnásť vzájomných zápasov, vrátane svojho úplne prvého. Šesťkrát sa The Reds s ním v zostave tešili z víťazstva a v decembri 2011 sa presadil aj gólovo. Bolo to pod taktovkou Kennyho Dalglisha a šlo o jeden z jeho osemnástich gólov za LFC.

Debut proti tomuto súperovi v Premier League zažili aj ďalší dvaja Slováci. Bývalého ľavého beka Vratislava Greška zaradil kouč premiérovo do zostavy Blackburnu po príchode z Parmy práve vo Villa Parku. Nemá na to ideálne spomienky, keďže jeho tím padol výsledkom 0:3. V prvom ligovom kole po letnom prestupe z Parmy dostal v Anglicku šancu aj Juraj Kucka. Jeho Watford vyhral nad Aston Villou 3:2 a náš reprezentant svoju bojovnosť zdokumentoval žltou kartou, jednou zo štyroch v Premier League.

Citeľnú stopu v Anglicku zanecháva aj gólman Martin Dúbravka, ktorý si proti Villans zachytal šesťkrát a v polovici prípadov bolo jeho Newcastle úspešné. Čo môžeme pripomenúť, je čisté konto z februára 2022. Najviac „núl“ za „straky“ uhájil proti Fulhamu (6). Niekdajší reprezentačný ľavý bek Marek Čech si proti Aston Ville zahral iba raz, za to veľmi špecificky. Hájil totiž farby West Bromwichu Albion, čo je po Birminghame City druhý najväčší rival. V sezóne 2010/11 odohral vo Villa Parku celých 90 minút, ale nezabránil prehre 1:2. Dokonca dve derby medzi Villou a West Bromom absolvoval Igor Bališ. Bolo to ešte v raných časoch Premier League s výsledkami 0:0 a 1:2. V oboch prípadoch bol na pravom okraji obrany celých 90 minút.

V zozname špecifických vystúpení proti Aston Ville môžeme osobitne spomenúť aj Szilárda Németha. Jeho vtedajší zamestnávateľ, FC Middlesbrough, je už druholigistom. V rokoch 2001 až 2006 to však bol prvoligový celok a Birminghamčania sú deviatym najčastejším zahraničným súperom v Némethovej kariére. Zahral si proti nim sedemkrát a premiérovo to bolo v období, kedy sa stával členom základnej zostavy Steva McClarena. 80 minút na trávniku v jeho ôsmom zápase Premier League bolo dovtedy najväčšou porciou, akú dostal. Celkovo zaň odohral 145 zápasov.

VEDELI STE? ŽEMartin Škrtel debutoval v sezóne 2007/08 v drese FC Liverpool práve ligovým zápasom proti Aston Ville? V 69. minúte zápasu na Anfield Road striedal Álvara Arbelou. Duel skončil remízou 2:2.

TOP: Nech už by sa na trávniku City Areny stretli mužstvá v akejkoľvek zostave, partia futbalistov v červeno-čiernom si zahrá zápas s mužstvom, ktoré skončilo na štvrtom mieste ligy, mnohými považovanej za najlepšiu na svete. Ďalšie tisíce si špeciálny zápas FC Spartak Trnava – Aston Villa F.C. 20.07.2024 o 16:00 pozrú z tribúny a šancu kúpiť si lístok máte ešte stále aj vy.