Jesenná časť najvyššej súťaže ide do finále. Do…
Apr 25, 2023 |
Youth
Ženský futbal sa v Trnave datuje od roku 1968. Ešte do júna 2014 niesol ženský tím názov Skloplast Trnava. Následne vydala UEFA nariadenie o tom, že mužské futbalové kluby hrajúce európske súťaže sú povinné zabezpečiť a rozvíjať aj ženský futbal. Z toho dôvodu prišlo k spojeniu značiek a preregistrovaniu hráčok a následnému súťaženiu pod hlavičkou FC Spartak Trnava.
Zlatý vek trnavského futbalu nezažívali len muži, ale aj ženy. Po vzniku ženského futbalového tímu v roku 1968 končili ženy každou sezónou na vyššej priečke. Netrvalo dlho a radovali sa z prvého majstrovského titulu, ktorý získali v sezóne 1973/74. V tom čase nemali konkurenciu, o čom svedčí aj zisk siedmich titulov majstra Slovenska po sebe. Okrem domácej scény žiarili Trnavčanky aj v zahraničí. Pred početnou kulisou 10000 divákov si poradili s Wislou Krakov 4:0, porazili juhoslovanského majstra Železničar Subotica 4:2 či dosahovali skvelé výsledky na turnaji O srdce Mladého světa, čo boli akési neoficiálne majstrovstvá ČSSR. Proti popredným českým tímom získali v rokoch 1973 a 1974 tretie miesto, v roku 1980 prehrali vo finále až v penaltovej lotérii. Okrem tímových výkonov putovali do Trnavy aj individuálne ocenenia. V roku 1973 sa stala najlepšou hráčkou turnaja Anna Belková, o rok neskôr pre zmenu Blanka Paukovičová, ktorú doplnila najlepšia strelkyňa Katka Némethová.
V nemenej dobrých výsledkoch pokračovali Trnavčanky aj v osemdesiatych rokoch, kedy získali v sezónach 1983/84, 1985/86, 1987/88, 1988/1989 a 1989/90 ďalších päť ligových titulov. V tomto období sa stali aj päťkrát víťazkami Slovenského pohára. O trnavskom ženskom futbale vedeli aj v zahraničí. V roku 1983 Trnavčanky dominovali na turnaji v poľskom Sosnowci, kde obsadili prvé miesto. Najvyššiu priečku obsadili aj o tri roky neskôr vo Wassenaari, v Holandsku, kde si poradili napríklad s FC den Haag či fínskym Turun Kyrkivä. O dva roky neskôr sa Trnavčankám nepodarilo obhájiť v Holandsku prvenstvo a obsadili „len“ tretie miesto. Na záver dekády bojovali hráčky Skloplastu o majstra ČSSR. Aj v roku 1989, aj v roku 1990, ťahali v zápase so Spartou ČKD Praha za kratší koniec, keď najprv po remíze 1:1 prehrali na penalty a o rok neskôr prehrali 2:1.
Po Nežnej revolúcii prišlo k zmenám v politickom i ekonomickom systéme štátu, čo malo dopad aj na futbalový tím Trnavy. Z finančného hľadiska sa necestovalo na zahraničné turnaje, i keď pozvánky boli, obmenil sa aj káder za výrazne mladšiu generáciu, čoho následkom boli nižšie tabuľkové umiestnenia. Komplikovanejšie podmienky na činnosť ženského futbalu, najmä z finančného hľadiska, vyústili do toho, že sa Skloplast Trnava rozhodol v roku 2011 odstúpiť z prvej ligy. V nasledujúcej sezóne nastupovali hráčky v druhej lige, ktorá bola prijateľnejšia na cestovanie.
Od roku 2014 vystupuje ženský futbal v Trnave pod hlavičkou FC Spartak. Hneď po úvodnej sezóne narástla futbalová základňa natoľko, že sa vytvoril aj ženský B tím, ktorý bol zložený z junioriek. V tom čase hrali oba ženské tímy v druhej lige, ale A tím je od triumfu v sezóne 2017/2018 stálicou najvyššej súťaže. Dnes Spartak zastrešuje okrem ženského tímu aj družstvá dorasteniek, žiačok, a mladších kategórií do 13, 11 a 9 rokov.
Medzi najúspešnejšie futbalistky v trnavskom drese možno zaradiť Annu Belkovú, Blanku Paukovičovú, Oľgu Dobšovičovú či Janu Hanzelovú. Naopak, medzi trénerské legendy určite patria Anna Belková, Ján Kobetič, Dušan Mračka alebo Igor Švajda. Za 55-ročnú históriu vyprodukoval ženský futbal v Trnave niekoľko výborných futbalistiek a reprezentantiek, ktoré sa neskôr presunuli aj do zahraničia. Veľká vďaka patrí všetkým trénerom, funkcionárom, rodičom a všetkým, ktorí sa pričinili nejakým spôsobom na rozvoji ženského futbalu v Trnave. Osobitné poďakovanie za prínos ženskému futbalu patrí Anne Belkovej, na ktorej počesť sa každoročne udeľuje na galavečere Andel Roka ocenenie pre najlepšiu futbalistku.
Zdroj: Výročie vzniku ženského futbalu v Trnave 1968-2018