Do nového roka vstupujeme článkom na veľmi dôležitú…
Dec 29, 2024 |
News
Pokračujeme v bilancovaní roka 2024 a nemôžme vynechať ani malé spartakovské nádeje v kategóriách prípraviek. Náš klub je vybudovaný od základov a záleží mu na budúcnosti, ktorej súčasťou tvoria deti od najmenších vekových kategórií.
Prečítajte si rozhovor so šéftrénerom prípraviek, Dávidom Miškovičom. Dozviete sa viac napr. aj o metodike práce s detskými kategóriami alebo aj to, akú úlohu zohrávajú rodičia pri výchove mladých talentov.
Čo všetko prípravky zažili počas tohto roka?
„V kategórii WU9 prevažujú turnaje medzi chlapčenskými tímami, v ktorých dokážeme výborne obstáť a chlapcom sa vyrovnať. Ich staršej dvojičke WU11 sa podarilo nadviazať nadštandardné vzťahy s českými top tímami, kde nás najviac potešili pozvánky na kvalitne obsadené turnaje v Ostrave.
V kategórii U7 je pre nás najväčším cieľom rozvoj pohybových schopností a postupnými krokmi chlapci nadobúdajú skúsenosti z tréningového procesu či zápasov. Spočiatku sa zameriavame len na tréningové jednotky, neskôr sa vyskytne jeden zápas do mesiaca. Koncom jesennej časti sa chlapci zúčastnili prvých turnajov, kde bol vidieť značný progres od prvého zápasu na konci leta.
Hráči kategórie U8 majú v posledných mesiacoch za sebou zaujímavé konfrontácie prevažne so zahraničnými top akadémiami – okrem iných Austria a Rapid Viedeň, Baník Ostrava, pražské „eS“ či Anderlecht Brusel. Krásny úspech zaznamenala kategória U9 v domácom turnaji, kde popri tímoch ako Slovan, Zbrojovka Brno, Górnik Zabrze, Žilina či Trenčín skončili na prvom mieste. Okrem iných turnajov patria k spomenutiu najmä konfrontácie s Wislou Krakow, Derby County, či Borussiou Monchengladbach. Takisto kategória U10 sa zúčastnila podobných medzinárodných konfrontácii na turnaji v Radave, vyhrať dokázali kvalitne obsadený turnaj v Banskej Bystrici začiatkom leta. V najstaršej prípravkarskej kategórii U11 sme sa v lete s hráčmi zoznamovali. Zo začiatku si hráči chvíľu zvykali na náročnejšie cvičenia, kde sa snažíme okrem cieľu tréningu rozvíjať aj kognitívne funkcie mozgu. Jeseň a zima ročníka 2014 vyšla na výbornú, kedy okrem toho, že sa nám podarilo mať každý víkend zápas či turnaj so slovenskou či európskou špičkou, hráči zaznamenali značný herný aj technický progres a v zápasoch dominovali. Leto bolo zamerané na spoznávanie pri kvalitne obsadených triangloch – Austria či Rapid Viedeň, Sigma Olomouc či Mol Fehervár boli tímami, ktoré nám ukázali herné činnosti, v ktorých dominujeme, či na ktorých treba zapracovať. V septembri hráči zvíťazili na medzinárodnom turnaji v českých Šardiciach. V zime bola pre nás najlepšia konfrontácia v Prahe so Spartou a Slaviou, kde sme videli top zahraničné akadémie a pravdepodobne najlepšie tímy v tomto ročníku. Hráči ukázali trnavské srdiečko, oba zápasy zahrali fantasticky a aj zvíťazili.“
U11
Deti naberajú prvé zápasové skúsenosti v lige prípraviek, kde sa môžu porovnať s inými tímami a posúvať sa vpred priamo v zápasovej praxi.
Počas jesene a jari hráte aj ligu prípraviek. Prezraď nám o tom viac.
„V kategórii WU9 sa zameriavame na nadobudnutie prvých skúseností, rozvoj prvých futbalových zručností či vštepovanie klubovej identity. Dievčatá počas jesene zaznamenali značný herný progres, čo nás veľmi teší. Vo WU11 sú už dievčatá zžité s klubom či základnými technickými a individuálnymi zručnosťami, v ligových zápasoch sa im podarilo proti chlapčenským tímom bez problémov vyrovnať, za cieľ do jarnej časti považujeme zlepšenie koncentrácie počas celej tréningovej jednotky či zápasu a väčšie nasadenie vo všetkých zápasoch.
Ligu prípraviek SFZ hráme už dlhodobo proti starším tímom, teda naša U8 hrá proti súperovej U9 atď. U11 má teda voľno a zameriava sa na konfrontácie s top akadémiami, kde vidíme väčší progres jednotlivcov. V zápasoch ligy prípraviek vštepujeme hráčom, aby mysleli na to, čo majú zažité z tréningov a snažili sa to sebavedomo použiť aj v hre. Neustále sa chceme zlepšovať hlavne v herných činnostiach jednotlivca, hlavne v hre 1na1 alebo aj 1na2.“
U10
Zimnú prípravu už máte naplánovanú?
„Zimu plánujeme v časovom predstihu, nakoľko sa chceme porovnávať len s tými najlepšími, ktorí majú zápasy naplánované, rovnako ako my, s niekoľko mesačným predstihom. Zima je vzhľadom na plochy a počasie vhodná viac na prípravné zápasy či triangle, aby hráči nemali dlhé prestávky a prestoje a boli stále v zápasovej teplote. Medzi najzaujímavejšie tímy, ktoré k nám do Trnavy počas zimy prídu porovnať svoje schopnosti, bude Slávia Praha, Austria Viedeň či Ferencváros Budapešť. Jar už bude obsadenejšia aj s turnajmi a momentálne dokončujeme obsadenie posledných víkendov pred letnou pauzou či dokonca aj plán letného prázdninového obdobia.“
U9
Ako šéftréner máš na starosti celú sekciu prípraviek, pár slov ku každej kategórii.
„Zo školičky sa posúvajú do kategórie U7, ktorá je u nás ako prvá oficiálna kategória, pohybovo najnadanejšie deti. Ide nám spočiatku čisto o hráčov, ktorí sú na posun pripravení mentálne, emočne aj futbalovo. Je bežné, že sa jedná max o 5-6 hráčov z najbližšieho okolia. Cieľom kategórie U7 je, aby deti nadobudli základné technické zručnosti, zároveň prehĺbiť ich vášeň k futbalu a klubizmus.
Deti od najmladších kategórii učíme spartakovskej DNA, ktorú nám ostatné tímy môžu len závidieť. Dbáme na správny výber chlapcov a dievčat, z hľadiska ich budúceho pohybového potenciálu. Hráči sa počas jesene učili systému 3v3 na malé brány, v jarnej časti sa vyskytnú aj zápasy v systéme 4 na 4. V kategórii U8 bolo v lete cítiť zmenu hlavného trénera, nakoľko deti v tomto veku sú dosť vnímavé a treba im dať čas. Aj preto máme v klube tendenciu minimálnych zmien trénerov, ak to nie je nutné. Kategória U9 počas celej jesennej časti sezóny podávala vyrovnané výkony, v ktorých vyskočili zaujímaví jednotlivci do budúcna. Hráči aj tréneri pracujú výborne v každom tréningu a prináša to svoje ovocie v zápasoch aj progrese jednotlivcov.
O rok staršia kategória, U10, zaznamenala najväčší pozitívny progres v zručnostných aj pohybových testoch, nakoľko sme s predošlými dátami neboli spokojní. V zápasoch proti všetkým top akadémiám predvádzajú nadštandardné výkony založené na našej metodike. V jarnej časti chceme byť v tejto kategórii ešte úspešnejší v súbojoch 1v1, kde musíme pritvrdiť. Kategória U11 začala pomalšie, po prvom mesiaci hráči pridali o level vyššie a len ťažko hľadali porovnateľného súpera. Negatívom naprieč všetkými kategóriami je slabá efektivita vzhľadom na kvantitu vytvorených šancí. V jarnej časti sa takisto musíme zamerať na „doskautovanie“ jednej až dvoch pozícií smerom k žiakom a veľkému ihrisku.“
U8
Dohliadaš tiež na dievčenské prípravky, s nimi to ako vyzerá?
„Práca s dievčatami je špecifickejšia a v niektorých ohľadoch aj náročnejšia, preto je naším veľkým potešením, aké kvalitné trénerky v týchto kategóriách momentálne máme. Hráčky prechádzajú rôznymi emočnými obdobiami, mení sa koordinácia pri technických zručnostiach a dospievajú skôr ako chlapci. Obe tieto kategórie hrajú svoje ligové zápasy proti chlapčenským tímom, porovnanie s dievčatami nachádzajú na turnajoch doma či blízkom zahraničí. Oproti predošlej sezóne je badať na hráčkach značný herný aj technický progres, čo sú naše hlavné ciele v týchto vekových kategóriách. Fungujú podľa chlapčenskej metodiky a tak sa neustále zlepšujú v technike ovládania lopty a rovnako sú od zápasu k zápasu sebavedomejšie v hre 1na1.“
W11
W9
Keď si spomenul metodiku, vieš nám ju trochu priblížiť?
„Ako tréner, či už v Spartaku alebo celkovo, mám za sebou takmer 10 ročnú prax. Zo svojich skúseností a vzdelávania môžem podotknúť, že prípravkarskú metodiku máme rozobranú asi najpodrobnejšie zo všetkých akadémií, z ktorými som o týchto veciach debatoval, či do nich nahliadol. Doba sa rozvíja, veci sa posúvajú a aj my sledujeme trendy a snažíme sa ich aplikovať v rámci našich klubových možností, čiže aj my našu metodiku neustále kreujeme.
Naša metodika spočíva v zameraní sa na jednotlivca a jeho primárny technický rozvoj a herné sebavedomie. Každá kategória má rozdelené, čo je jej cieľom sa v danom mezocykle naučiť. V klube máme s našimi (teraz už staršími) hráčmi nahrané videá so zručnosťami, ktorými si prejde každý hráč v našom klube v každej vekovej kategórii. Rozvoj týchto zručností neprebieha len v tréningovom procese, ale hráči musia plniť aj domáce úlohy. Je mojou povinnosťou byť prítomný na tréningoch iných kategórií, sledovať a korigovať tréningový proces, aby si každý tréner plnil to, čo je v metodike danej kategórie určené. Tréneri dostávajú spätnú väzbu po mnou videnom tréningu a aj takto sa navzájom posúvame a rastieme ako tréneri. Alfa a omega nášho tréningového procesu sú prípravné hry s malým počtom hráčov, kde prichádza k najčastejšiemu styku hráča s loptou a hráč musí pracovať pod neustálym tlakom zo strany súpera = adekvátne zápasu. Povinnosťou trénera je ukončiť každý tréning voľnou hrou, v ktorej nadväzujeme na pouličný futbal. Rozmery a počty hráčov v hre konsolidujú s dňom v týždni. Vždy v zime a v lete prebiehajú testy zručností, kde spolu so športovým riaditeľom mládeže kontrolujeme zvládnutie technických zručností každej vekovej kategórie. Každý tréner následne dostáva každý polrok aj písomnú spätnú väzbu, kde je poukázané na nedostatky a zároveň zadané úlohy a odporúčania do ďalšieho obdobia, aby tieto nedostatky tréner alebo trénerka odstránili. V prípade, že má tréner dvakrát po sebe zlé hodnotenie, je s takýmto trénerom ukončená spolupráca, stáva sa to však skôr výnimočne. Medzi týmito dvoma testovaniami si každý hlavný tréner po každom mezocykle (cca 6 týždňovom období) testuje hráčov a hráčky individuálne a zadáva domáce úlohy. Druhou, nemenej podstatnou oblasťou, ktorú u nás rozvíjame, je rozvoj pohybových schopností. Tie testujeme s kondičným trénerom 3x do roka. V rámci pohybovej časti nám ide o všeobecný pohybový rozvoj po stránke atletickej, silovej a koordinačnej. Zapájame cvičenia na rozvoj rýchlosti, motoriky, ale tiež úpolové cvičenia na spevnenie stredu tela. Vytrvalosť je v tomto veku nevhodná, ba pre deti škodiaca.
Zakazujeme deťom sa venovať nejakým behom aj doma, nakoľko ešte nie sú v správnom senzitívnom období pre ich rozvoj a môže prísť k stagnácii a úpadku rýchlosti.
Typickým znakom pre naše kategórie prípraviek je spoločný herný systém, hlavne snaha o riešenie každého technického detailu v tréningovom procese. V zápase potom tréneri korigujú hráčov prevažne pri striedaniach, keďže striedame hokejovým spôsobom.
Medzi trénermi panuje výborná atmosféra, navzájom si pomáhame a snažíme sa každý zobrať od toho druhého to dobré. Po každom zápase či víkende v spoločnej „WhatsApp“ trénerskej skupine píše každý tréner report zo zápasu, aj s hodnoteniami individuálnych výkonov. Na poradách si výkony a ich progres vyhodnocujeme a dohadujeme sa o ďalších krokoch.
V posledných rokoch sa snažíme pracovať s čo najmenším počtom hráčov, za účelom vysokej minutáže pre všetkých a kvalitného tréningového procesu. V niektorých kategóriách počet klesol aj o polovicu, naše prípravky patria k top akadémiám u nás a aj v strednej Európe. Volajú si nás najlepšie akadémie z okolitých štátov, preto sa z náborov stal výber potencionálnych top jednotlivcov do budúcna, až k samotnej výchove pre A tím, čo je náš najväčší cieľ, nakoľko máme zavedené, že sa v týchto kategóriách nepozerá na výsledok.
Niektorí ľudia sú prekvapení, keď zistia, aké konfrontácie máme absolvované, prípadne čo všetko hráči už ovládajú a čo je od nich vyžadované. Pýtajú sa či to nie je skoro alebo či nie je toho na nich veľa. Súhlasím, že niekedy je toho dosť, ale podobne to aplikujú všetky top tímy a keď sa im chceme rovnať a zároveň tiež chceme, aby nám naši hráči za 10 rokov robili radosť na ŠAMe, je to nutné. Každopádne sa takmer v každej kategórii radíme k najlepším doma i v zahraničí, od U15 máme v každom ročníku viac reprezentantov ako v minulosti a minuloročná U17, s ktorou sme ako s prvou začali systematicky pracovať podľa súčasnej metodiky, sme získali v minulej sezóne titul.
Čo sa týka výberu hráčov, zameriavame sa na pohybovo najnadanejšie deti, hlavne rýchlostne a sledujeme ich úroveň technických zručností, ich postupný rozvoj, mentálne nastavenie a hlavne docilitu, teda schopnosť sa čo najrýchlejšie učiť a prijímať nové poznatky. Niektoré deti zažijú svoj strop v mladšej prípravke, kde sú možno najlepšie, ale v ďalších vekových kategóriách ich ostatné, pohybovo či kognitívne nadanejšie deti, predbiehajú. Futbal sa za posledných 10 rokov pohol rýchlostne veľmi dopredu, o ďalších 10 rokov, keď naše deti vyrastú, to bude zase o nejaký level vyššie.
Pri brankároch postupujeme podobne. Prioritná je v súčasnosti v každej akadémii práca s nohou a výška. V mladšej prípravke sa brankári v bráne ešte točia s inými hráčmi, v staršej už majú svoju pozíciu v bráne, kde však od nich chceme, aby plnili rolu posledného hráča a riešili situácie s nohou ako obranca. Za účelom rozvoja práce s loptou sa stále zapájajú aj ako hráči do poľa. Hráčom hľadáme optimálnu výzvu, pre ich hladký prechod k staršej kategórii.“
Rola rodičov je najviac potrebná práve v týchto najmladších kategóriách.
„Všetko vyššie spomínané v rámci metodiky vyzerá takto v rozhovore alebo aj v zápase pekne, treba však podotknúť, že bez podpory rodičov každého hráča a hráčky by z toho nebola možná ani polovica. Rodičia v našom klube robia pre hráčov maximum, sú ochotní s nimi cestovať, pokryť turnaje, oželieť dovolenky či pokoj v rodine niekde pri telke alebo terase. Za každú pomoc sme im veľmi vďačný a vážime si ju. S rodičmi máme nastavené jasné pravidlá, vďaka ktorým vieme fungovať na profesionálnej úrovni a rodič vie, čo je v poriadku a kde sú hranice, ktoré sa neprekračujú. Vážime si ich pomoc a odhodlanie urobiť pre svoje deti maximum, vieme ich poprosiť doslova o hocičo, musíme však aj vždy pozerať na maximálny možný rozvoj hráča a čo je vhodné pre ich dieťa v danom veku. S rodičmi každý tréner absolvuje 3x za sezónu individuálny pohovor, kde dostáva rodič spätnú väzbu o situácii hráča v tíme, s čím vládne spokojnosť resp. čo musí do najbližšieho obdobia zlepšiť. Pomedzi týchto rozhovorov rodičia nezasahujú do práce trénera a hráčov a hráči sa usilujú o svoj progres. Takisto máme zavedený zákaz koučovať, oslovovať či pútať pozornosť hráča na tréningu či zápase, nakoľko pri každom oslovení klesá sústredenosť hráča a svoje myšlienky môže ľahko prehodnotiť.“
Školička
Cesta v prípravkách začína pre veľa našich hráčov a hráčok v Školičke, teda najmladšej kategórii.
„Školička je akási vstupná brána do klubu určená pre deti predškolského veku. Prioritne je učiť ich milovať pohyb ako taký a zabávať sa hrou. Tréneri tu vytvárajú skvelé prostredie pre nových futbalistov a futbalistky. Polovica tréningu je zameraná na rozvoj pohybových schopností či spoznávanie lopty, v druhej polovici deti hrajú futbal maximálne 3na3. Odtiaľto potom tie najnadanejšie deti preraďujeme do U7, poprípade im odporučíme iný klub alebo šport.“