Do vyvrcholenia jubilejného 50. ročníka Slovnaft Cup-u zostáva jeden deň. Červeno-čírni majú šancu radovať sa z pohára po dlhých 21 rokoch.


Ostatné úspešné finálové predstavenie sa datuje do roku 1998. V Bratislave-Dúbravke rozhodli o triumfe andelov Tittel s Formankom. Spartak zdolal vtedy 1. FC Košice. Odvtedy sa mu podarilo vybojovať si finále v troch prípadoch. Ani v jednom neuspel, dokonca nestrelil gól. V roku 2006 ťahal s Ružomberkom za kratší koniec v penaltovom rozstrele, o dva roky s Petržalkou (0:1) a naposledy v roku 2010 prehral so Slovanom 0:6.

Tréner Michal Ščasný nemôže v stredu využiť služby kapitána Erika Grendela, ktorý by ani v prípade stopercentného zdravotného stavu, pre žlté karty, nemohol do finále zasiahnuť. Naopak, pozitívom sú návraty Davida Depetrisa a Fabiana Miesenbocka. Obaja sa zapojili do tréningu s mužstvom, no ich štart v základnej zostave je otázny.

„Erik je pre nás obrovská strata, má kvalitu smerom hore, vie podržať loptu. Žiaľ, stalo sa, čo sa stalo. David je s mužstvom, žil s nami aj v priebehu zranenia. Tri týždne však s chalanmi netrénoval. Uvidíme po dohode s ním, ako to vyriešime. Fabian absolvoval asi tri tréningy,“ prezradil hlavný lodivod Spartaka.

Forma oboch celkov nie je ideálna. Ako Trnava, aj Žilina čaká na víťazstvo v lige päť stretnutí. Pohárové finále je ale iná súťaž.

„Neviem, či ste sledovali zápasy, v ktorých Žilina nezískala body, ale napríklad v Michalovciach boli jednoznačne lepší. Domáci sa presadili z dvoch šancí. My sme remizovali s Moravcami, kde sme mali vyhrať, rozhodca udelil červenú kartu a ukázal na penaltu, ktorá nemala byť. Na možno a keby sa nehrá. Zajtra je finále, nepozerajme sa na to, koľko sme my a Žilinčania nevyhrali,“ zdôraznil Ščasný.

Rovnaký pohľad má i Marek Janečka, ktorý si oblečie na ľavý rukáv kapitánsku pásku. „Je to pohárové finále. Som presvedčený o tom, že to nebude mať nič spoločné s ligou. Forma ide bokom. Sústredíme sa rovnako ako oni. Neriešime teraz ligu. Dôležité je pre nás zvíťaziť,“ doplnil skúsený stredopoliar, ktorý na pôde Zlatých Moraviec vymenil stopérsku pozíciu za stred poľa. „V mojich rokoch je optimálny každý post v základnej zostave,“ poznamenal s úsmevom na tvári.

Spartakovci si proti Žiline zmerali sily v úvode jarnej časti. Pod Dubňom sa zrodila remíza 1:1. O presný zásah sa postaral David Depetris. Odvtedy ubehlo veľa času a mužstvá aktuálne hrajú v rozdielnej skupine. Žlto-zelení sú tretí, futbalisti z malého Ríma siedmi.

„Myslím si, že to bude 50 na 50. Žilina má kvalitný tím. Budeme sa snažiť hrať tak, aby sme boli úspešní. Sme si vedomí sily súpera, no napriek tomu ho chceme zdolať našimi zbraňami. Asi nie je žiadnym tajomstvom, že ide v prvom rade o nasadenie a zdravú agresivitu,“ načrtol Janečka.

Andeli sa budú môcť spoľahnúť aj na mohutnú podporu z tribún. Pod Zobor ich príde podporiť tritisíc priaznivcov. Poženú ich tak za vytúženým cieľom.

„Sme radi, že nás prídu podporiť. Naši fanúšikovia vedia vytvoriť fantastickú atmosféru. Zároveň je pre nás zaväzujúce, aby sme podali kvalitný výkon. Som presvedčený, že sa nám to podarí. Rešpektujeme súpera, ale som si istý, že priaznivci budú našim dvanástym hráčom a pomôžu nám k tomu, aby sme na konci boli úspešní my,“ uzavrel Marek Janečka.

V Nitre si zahrá Spartak trináste finále Slovenského pohára. V predchádzajúcich dvanástich sa radoval päťkrát. Či pridá šiestu čiarku, sa dozvieme v stredu 1.5. od 18.00 hod. Duel vysiela naživo aj Dvojka RTVS.