Azda len málokto si predstavoval takýto priebeh úvodného kola skupiny D Európskej ligy. Andeli sa nezľakli ani 34-násobného belgického šampióna a zaslúžene sa radujú z troch bodov.

Bol to večer, na aký priaznivci trnavského Spartaka čakali takmer polstoročie. A história sa opäť zopakovala. Ako pred 46 rokmi, aj teraz dokázali červeno-čírni zdolať Anderlecht Brusel 1:0. Zaplnenému Štadiónu Antona Malatinského tak futbalisti trénera Látala pripravili tie najkrajšie možné emócie.

„Pocity sú krásne, práve pre toto hráte futbal. Celá Trnava sa teší. Je to nádherné. Čakali sme na šancu, jednu sme prežili v prvom polčase. Naša prišla po zmene strán a udreli sme. Pokračovali sme štýlom z predkôl, ťažko môžeme hrať proti takýmto súperom otvorenú partiu. Vsadili sme znova na pevnú defenzívu,“ uviedol po stretnutí dojatý Radoslav Látal.

Pred výkopom musel riešiť otázku ohľadom stredu poľa. Pre zranenie chýbali Greššák so Slobodom. Dva piliere z predchádzajúcich súbojov. Skúsený kormidelník vsadil na mladého, talentovaného Mateja Oravca. Urobil veľmi dobre. Práve odchovanec andelov bol jediným strelcom duelu. V 79. minúte rozhodol hlavou po rohovom kope Erika Grendela.

„Niečo neskutočné, neopísateľné pocity. Akurát za bránkou bol domáci sektor, nedá sa to opísať. Keby mi niekto toto povie pred zápasom, tak sa zasmejem na peknom vtipe. Na ihrisku sme však boli namotivovaní a chceli na ňom nechať všetko. Vedeli sme, že trávnik nie je v ideálnom stave, nedalo sa veľmi kombinovať. Museli sme to odjazdiť a tak sme aj urobili,“ zdôraznil šťastný autor presného zásahu Matej Oravec.

Od úvodu držali loptu na svojich kopačkách hráči Anderlechtu. Na domácich vyvíjali tlak, ale iba po šestnástku. Spartakovci bojovali jeden za druhého, na tráve nechali srdce a znova si siahli na dno svojich síl. Skalopevná defenzíva ustála všetky pokusy o útoky. Resumé? Belgický celok ani raz nemieril do priestoru troch žrdí.

„Ukázalo sa, že futbal je naozaj šialený. Dá sa povedať, že sme ukopali víťazstvo 1:0. Myslím, že s niečím takýmto sme ani sami nepočítali. V kútiku duše sme verili, že budeme pokračovať alebo skôr nadviažeme na výkony z predkôl. Že to takto vypáli a uhráme vzadu nulu, ubránime ich fantastickú ofenzívu a strelíme gól zo štandardky na konci? Splnili sa najdivokejšie sny,“ hovoril s úsmevom na tvári kapitán Boris Godál.

Spartak Trnava je po desiatich rokoch prvým slovenským tímom, ktorý dokázal v Európe získať tri body. Predtým sa to v roku 2008 podarilo Žiline proti Aston Ville (2:1, pozn. red.).

„Famózny pocit, užívame si to plnými dúškami. Niektorí to prežívame prvýkrát, asi len Bakoš s Grendelom si tým prešli. Nič lepšie sme si nemohli želať, ako takto odštartovať našu premiéru v skupine Európskej ligy,“ uzavrel Godál.

Po prvom kole sú andeli na druhom mieste. Prvé patrí Dinamu Záhreb, ktoré porazilo doma Fenerbahce 4:1. Najbližšie čaká 4.10. na Spartak výjazd do Istanbulu.