V pondelok popoludní sa zišli spartakovci po prvý raz pred štartom letnej prípravy v kabíne. Nový kormidelník Radoslav Látal privítal dvadsaťjeden hráčov.

Po majstrovskej sezóne opustila káder štvorica futbalistov. Do pražskej Slavie zamieril odchovanec Martin Vantruba. Hosťovanie sa skončilo Eldarovi Ćivićovi. Reprezentant Bosny a Hercegoviny sa vrátil do Sparty Prahy. Kontrakty vypršali Yasinovi Pehlivanovi a Reagymu Ofosuovi.

„Dôležité je, že mužstvo zostalo pokope. Dôležitejší však je fakt, aby si hráči uvedomili, že sa niečo skončilo a niečo nové začína. Je potrebné odštartovať s plnými silami. Kabína si musí udržať zdravé jadro a nepodľahnúť sebauspokojeniu. Viem, že nás čaká mimoriadne náročná sezóna, pretože budeme niečo obhajovať. Prišiel nový tréner, Radek má čo hráčom ponúknuť po ľudskej i hernej stránke,“ uviedol generálny manažér Pavel Hoftych a dodal: „Musíme zostať pevne nohami na zemi. Žilina a Slovan sú možnosťami pred nami a aj individuálnou kvalitou, vrátane Trenčína. Naša pozícia v minulej sezóna bola ako v Tour de France. Niekto sa odtrhne z pelotónu, ktorý silné celky typu Sky či Astana nezaujíma. Kým ale stihnú zareagovať, už je neskoro. Tento rok to bude diametrálne odlišné, všetci sa pripravia. Treba ísť krok po kroku. Opakujem, bude to veľmi ťažká sezóna.“

Práve príchod trénera Radoslava Látala je v kabíne najväčšou zmenou. Skúsený štyridsaťosemročný kormidelník nahrádza Nestora El Maestra, ktorý s tímom získal po 45 rokoch majstrovskú trofej. Českého lodivoda nečaká jednoduchá úloha, no je pripravený zvládnuť všetok tlak a so svojimi zverencami sa pobiť o najvyššie priečky.

„Prišiel som do klubu, ktorý je majstrom ligy. Úloha je ťažká. Verím však, že sa toho zhostíme dobre a nadviažeme na predchádzajúce výsledky. Niektorých hráčov poznám, s inými sa musím zoznámiť. To si dávam ako prvú úlohu, spoznať ich silné a slabé stránky. Na začiatok som im poprial najmä veľa šťastia. Sezóna bude náročná, každý sa na majstra pripraví úplne inak. Musíme byť pripravení kondične i v hlavách. Odohráme Ligu majstrov, začiatok bude veľmi nahustený,“ prízvukuje Látal.

Úvodných štrnásť dní čaká andelov drina, absolvujú niekoľko dvojfázových tréningových jednotiek. Už v stredu odcestujú na štvordňové sústredenie do Jaslovských Bohuníc. Trénerský tím bude apelovať na prípravu po fyzickej stránke. V druhej časti letnej zaberačky odohrajú spartakovci viacero prípravných duelov. Popritom sa ešte raz vyberú do Bohuníc.

„Tešíme sa na novú skúsenosť v rámci Ligy majstrov, môžeme naraziť na kvalitných súperov. Veľa si tam nenavyberáme. Možno to už nezažijeme, aj keď ide iba o predkolo. Osobne som rád i za prípravu. Voľna bolo dosť. Dvadsať dní sme veru dlho nemali (úsmev). Zišla sa opäť skvelá partia, ideme sa prekonávať,“ vyriekol pravý obranca Andrej Kadlec.

Okrem spomínaných odchodov sa do Spartaka po hosťovaní v Seredi vrátil ofenzívny stredopoliar Lukáš Mihálik. Namiesto Martina Vantrubu si klub vyhliadol náhradu v podobe Dobrivoja Rusova. Talentovaný brankár sa do malého Ríma vracia po tri a pol roku.

„Prežívam výborné pocity, ako som už spomínal. V Spartaku som doma, už sa neviem dočkať tréningov. Nálada je super, po takej sezóne nemôže mať nikto zlú. Sme plní očakávaní, čaká nás Liga majstrov. Verím, že s podobným elánom odštartujeme prípravu,“ povedal s úsmevom Rusov.

V kabíne sa zišlo dvadsaťjeden futbalistov, z toho štyria brankári. Chýbali iba Egho, Čanturišvili a Čeredničenko. Trojica sa po predĺžených dovolenkách pripojí k mužstvu v priebehu týždňa.

„Ako všetci, rovnako aj ja sa teším. Pred jarou som pauzoval dva mesiace, následne odohral dva zápasy. Stále cítim deficit, som hladný po lopte. Pred týždňom som si hovoril, že chcem trénovať. Prišiel nový tréner. Mužstvo zostalo pokope. Nevidím problém, možno doplniť o jedného – dvoch hráčov. Verím, že nadviažeme na pozitívne výsledky,“ uzavrel Ján Vlasko.

Prvý tréning pod vedením Radoslava Látala absolvovali futbalisti Spartaka na ihrisku trnavskej Slávie. Posilnenie kádra je otázkou najbližších dní.

Kto bol na prvom tréningu:
Martin Chudý, Dobrivoj Rusov, Peter Urminský, Dominik Takáč, Boris Godál, Lukáš Greššák, Martin Tóth, Ivan Hladík, Andrej Kadlec, Matúš Čonka, Oliver Janso, Matej Oravec, Erik Jirka, Štefan Pekár, Tomáš Brigant, Anton Sloboda, Ján Vlasko, Andrej Lová, Kubilay Yilmaz, Stefan Bogdanovski a Lukáš Mihálik.

Program letnej prípravy:
11. jún - úvodný zraz v kabíne
13. - 16. jún - sústredenie v Jaslovských Bohuniciach
16. jún - FC Spartak Trnava - Zbrojovka Brno (13.00 hod, Bohunice)
19. jún - žreb Ligy majstrov
20. jún - Jihlava - FC Spartak Trnava (16.00 hod, Rakvice)
26.-30. jún - sústredenie v Jaslovských Bohuniciach
27. jún - FC Spartak Trnava - Slovácko (16.00 hod, Bohunice)
30. jún - FC Spartak Trnava - Sigma Olomouc (10.30 hod, Rakvice)
3. alebo 4. júl - generálka proti Baníku Ostrava (16.00 hod, Štadión Antona Malatinského)
10. alebo 11. júl - prvé predkolo Ligy majstrov
21. júl - Fortuna liga, 1. kolo v Senici
*časy a miesta sa môžu zmeniť. O prípadných zmenách budeme včas informovať.

http://www.fcspartak.tv/v1347-uvodny-zraz