FC Spartak Trnava dnes dostal zamietavé stanovisko na odvolanie sa proti trestu od UEFA, kvôli ktorému bude musieť byť dnešný zápas 3. predkola Európskej konferenčnej ligy proti Maccabi Tel Aviv bez divákov a s pokutou 50 tisíc eur. Trest bol udelený za to, že počas domáceho zápasu so Sepsi časť divákov skandovala pokriky, ktoré boli vyhodnotené ako rasistické.

Už ani neviem, čo mám na to povedať. Niekoľko mesiacov bojujeme za to, aby sa mohli diváci vrátiť na tribúny, a keď sa tam vrátia, tak pri prvej príležitosti vyrobia trest. Nechcem ich hádzať všetkých do jedného vreca, je mi jasné, že to bola menšia skupina, ktorá však svojím neakceptovateľným správaním pokazila dnešný zápas všetkým,“ hovorí riaditeľ klubu Milan Cuninka a pokračuje: „Napriek tomu sme vynaložili nemalé finančné prostriedky a úsilie, aby sme sa pokúsili zvrátiť toto rozhodnutie. Chceli sme presvedčiť UEFA, že Spartak nemá rasistických fanúšikov, bohužiaľ, toto nebol prvý, ba ani druhý podobný prípad a sme zapísaní skutočne veľmi zle. Budeme robiť všetko pre to, aby sme tento obraz o našom klube zmenili, nech sa po zápasoch môže debatovať o futbale a nie o rasizme, kvôli zopár hlupákom, ktorí sa nevedia vyventilovať inak.“

Mohol to byť najatraktívnejší zápas sezóny. Maccabi Tel Aviv je rozhodne súper zvučného mena a aj keby sa Spartaku cez neho podarilo prejsť, ďalší súper z Ukrajiny či Kazachstanu ho nepredčí. Za určitých okolností mohlo byť na stretnutí 9 tisíc fanúšikov, no namiesto toho bude štadión poloprázdny. Koľkýkrát...?

Skandovaniu fanúšikov klub nemá ako zabrániť. Môže len apelovať na zdravý rozum divákov. Každú vykríknutú hlúposť musí začať jednotlivec a je na všetkých ostatných, či sa pridajú do zborového skandovania, alebo ukážu charakter a utlmia ho v zárodku.