Počas uplynulých dní ste sa mohli spýtať generálneho manažéra Spartaka Martina Raymana na to, čo Vás zaujíma. Za tri dni sa vo formulári na našej stránke nahromadilo 102 otázok. Niektoré sa opakovali, niektoré významovo zhodovali. Urobili sme z nich preto akýsi ´výcuc´, ktorý však napriek zostručneniu ešte stále presahuje únosnú dĺžku vnímateľnosti :-). Preto Vám interview nadávkujeme v dvoch častiach. Nemusíte sa však báť, žeby sa Vaše podnety nedostali do správnych rúk. Pánovi Raymanovi sme odovzdali i nescenzurované znenie Vašich otázok, pripomienok, či prianí.


FINANCIE, SPONZORI:

* Ako v súčasnosti vyzerá finančná situácia klubu?
"Stále sa nedarí podržať väčšiu sumu na účtoch, čiže peniaze akonáhle prídu, tak aj odídu. Stále to teda nie je ružové. Na to čo treba, však peniaze sú. "

* Ako sa vyvíja situácia okolo potencionálneho sponzoringu zo strany Peugeotu?
"Platí to, čo som uviedol už minule. Keď bude mať Peugeot zabezpečené všetky dodávateľsko ? odberateľské vzťahy, rozbehnutú výrobu, vybudovaný celý priemyselný park, tak až potom môžeme čosi očakávať. Ale nemyslím si, že pôjde o formu generálneho sponzorstva. Uvidíme, keď príde k jednaniam."

* Existuje dlhodobá stratégia klubu?
"V tých pomeroch, ktoré vládnu na Slovensku, môžete dať na papier nejakú stratégiu, ale vždy všetko bude záležať od financií. Príklad Interu. Pred pár rokmi hral o titul, stal sa majstrom a dnes hrá o záchranu. Všetko závisí od financií a stability. Dnes ste tu a o rok môže byť všetko úplne inak."

* Dostanú hráči špeciálne prémie v prípade zisku titulu. Ak áno, koľko?
"Hráči majú vypísané cieľové prémie už od začiatku ročníka. Titul v nich zahrnutý nebol. Zatiaľ nepredbiehajme, aby sme nič nezakríkli. "

* Myslíte si, že prípadným odchodom Jozefa Bachratého z postu predsedu predstavenstva by sa zlepšila finančná situácia v Spartaku vzhľadom na vstup sponzorov?
"To je hypotetická otázka, na ktorú neviem odpovedať."

* Má klub nejaké podlžnosti voči svojim zamestnancom? Počnúc hráčmi, cez trénerov mládežníckych kategórií až po personál štadióna.
"Ako som už povedal, všetko závisí od stavu klubovej pokladnice. Niekedy sa stane, že peniaze nie sú vyplatené v dohodnutom termíne a meškajú. Aj voči hráčom, aj voči zamestnancom. Nepopieram."

* Čo robíte vy osobne pre prilákanie sponzorov?
"Pre sponzorov je vždy najlukratívnejšie, keď sa prvému mužstvu darí herne aj výsledkovo. Keď ste hore je o Vás väčší záujem ako keď hráte o záchranu. źahšie sa vtedy spolupracuje s potencionálnymi partnermi."

* V akej výške sa bude pohybovať rozpočet na jarnú časť? Je už vykrytý? Aká čiastka z neho pôjde na prípadné angažovanie posíl?
"Rozpočet sa robí na celý ročník. Nedelí sa na jeseň a jar. Financovanie príchodu posíl závisí od toho, koľko sú ochotní investovať majitelia klubu. Samozrejme, prípadné posily pôjdu mimo rozpočet."

* Trnava je bezosporov najfutbalovejšie mesto na Slovensku. Za Spartakom stojí obrovské fanúšikovské zázemie, dlhoročná tradícia. źudia v Trnave futbal skutočne milujú. Pri správnom marketingu by Spartak mohol profitovať zo suvenírov. Kde to teda viazne?
"Už som sa raz vyjadril, že keď sa už budeme zaoberať suvenírmi, DVD-čkami a podobnými vecami, tak potom môžeme povedať, že tento klub je za vodou a už sa budeme iba hrať. Opäť opakujem. Všetko závisí od financií. A tie nemáme, rovnako ako priestory a ľudí na to, aby sme sa mohli zaoberať touto otázkou. Viem ale, že vznikajú obchody, kde sa predávajú tieto suveníry. V Maxe je to už zabehané, potom je tu Fotoslužba 4F, na Družbe majú suveníry v internetovej kaviarni Incafe a mal by vzniknúť obchod v Dome kultúry na Trojičnom námestí. Všetko majú pod záštitou súkromníci s tým, že so Spartakom sú dohodnutí na odvádzaní percenta z predaja. "

* Vymenujte veci, ktoré ste od svojho nástupu urobili pre zlepšenie chodu klubu a pre fanúšikov.
"Snažím sa na každého zamestnanca apelovať, že sme jeden kolektív a nie jednotlivci. Podľa toho musia aj všetci pracovať, od hráčov až po trávnikarov. Naše myslenie musí ísť po jednej linke. Vymenila sa usporiadateľská služba, čím sa prestali strácať peniaze vo vreckách usporiadateľoch. Zlepšila sa komunikácia medzi vedením a fanúšikmi, čo je pre mňa samozrejmosťou. Pre divákov sme poskytli zľavnené lístky za 30 Sk na južnú tribúnu. Vlak na výjazd do Nitry nám ponúkli Železnice SR a my sme ich ponuku s radosťou prijali. Moja robota je každodenná, sedemdňová, víkendy nevynímajúc."

ZMENY V KÁDRI:

* V súvislosti s posilnením Spartaka sa skloňovali viaceré mená ? Bakoš, Števko, Kurty, Manuel, či Jefferson. V akom stave sa momentálne nachádzajú prestupové rokovania s menovanými?
"Nejaké jednania už prebehli. Nechcem zatiaľ zverejňovať podrobnosti. O Bakoša majú záujem viaceré kluby, rozhodnutie je aj na samotnom hráčovi. Minulosť exotických hráčov nikdy nie je úplne jasná. Vždy je tu riziko, robíme akýsi krok do neznáma. Jefferson sa však už so Spartakom nepripravuje. "

* Môžete sa vyjadriť ku kladným a záporným stránkam eventuálnych posíl?
"Marek Bakoš dokazuje, že je kompletný futbalista a výborný hráč. Pre jeho samotného by bolo vhodné, aby zmenil klub a futbalovo rástol. Pretože pre takého hráča nie je vhodné hrať o záchranu. Zrejme už prerástol hranice svojho terajšieho mužstva."

* Medzičasom Spartak angažoval chorváta Ivicu Pleštinu. Myslíte si, že sa presadí do A-tímu?
"Všetko závisí od neho. Veď v podstate je v Spartaku ešte dlhšie ako ja."

* Kto v zime z mužstva odíde? V tlači sa objavila informácia, že zajačie úmysly má Peter Ďuriš...
"Ďuriš má platnú zmluvu, takže toto je pre mňa novinka."

* Ktorým futbalistom končia v lete zmluvy? Ponúknete im predĺženie kontraktov?
"To by som nechcel zverejňovať."

* Ako ste zatiaľ spokojný s pôsobením trojice trénerov Adamec ? Šuran ? Praj. Budú im predĺžené zmluvy?
"Spokojnosť s ich prácou prevláda. Zatiaľ je o tom predčasné hovoriť. Sme v polčase, máme rozrobenú robotu. Čaká nás dôležitá zimná príprava a o prípadnom predĺžení zmluvy sa bude rozprávať po skončení aktuálneho ročníka."

* V B - tíme sa rysuje ako kvalitný obranca Michal Kardoš. Dostane príležitosť aj v áčku?
"Vždy je to všetko v hráčoch. Je kapitán béčka, je na očiach. On musí mať snahu presadiť sa, záleží to na ňom."

* Kedy začína zimná príprava? Bude štylizovaná do domácich podmienok, alebo je v pláne i zahraničné sústredenie?
"Hráči odtrénujú na budúci týždeň ešte dve jednotky. Nasledujú dovolenky, po ktorých sa zídu 9. januára na začiatok zimnej prípravy. V nej by malo byť zakomponované zahraničné kondičné sústredenie. Viac podrobností budeme prinášať priebežne cez internetovú stránku."

ŠTADIÓN:

* Fanúšikov zaujímajú aj zmeny týkajúce sa štadióna. Aké rekonštrukcie momentálne prebiehajú a aké sa chystajú do blízkej i ďalekej budúcnosti?
"Štadión je mestský. Rekonštrukciu a úpravy na ňom môže vykonávať mesto, alebo my so súhlasom mesta. V ostatných mesiacoch prebiehala rekonštrukcia teplovodných zariadení, vykurovania. Teraz prebieha oprava podstavby pod južnou tribúnou. Čiže, snažíme sa dať do poriadku základné veci. Dali sme žiadosť na mesto aj o rekonštrukciu sociálnych zariadení a opravu striech na západnej a východnej tribúne. Záleží len na meste, koľko peňazí z rozpočtu uvoľní."

* Nenastal čas dať dole pletivo na severnej a južnej tribúne?
"Táto myšlienka ma zatiaľ nenapadla. Ak by sme dali pletivo dole, neviem koľko umelohmotných sedačiek by sa zlikvidovalo v priestoroch za bránami. Pretože tam stačí jedna prudšia strela a sedadlo sa odlomí. "

* Umelé osvetlenie počas sezóny dvakrát zlyhalo. Je už všetko v úplnom poriadku?
"Áno, porucha bola odstránená. Ale osvetlenie ešte stále nie je v úplne uspokojivom stave. Ozaj by nám pomohlo, keby sa skutočne zrealizovala myšlienka, podľa ktorej by mala reprezentácia odohrať reprezentačný cyklus v Trnave. Vtedy by sa pristúpilo i k rekonštrukcii osvetlenia, lenže tá je finančne veľmi náročná. Typy týchto svetiel sa už nikde nepoužívajú, bolo by potrebné ich kompletne všetky vymeniť. Zatiaľ prebiehajú rokovania medzi SFZ a trnavskou radnicou. Ale ja hovorím, že sme na Slovensku a uverím, keď budem vidieť rozhodnutie na papieri. Vtedy sa pristúpi i k samotnej rekonštrukcii štadióna. Samozrejme nie do takej miery, že sa z neho stane luxusný stánok, ale tak aby vyhovoval smerniciam UEFA."

* Mesto Trnava deklarovalo, že na ŠAM v spolupráci so SFZ vybuduje vyhrievaný trávnik. Máte referencie, kedy by sa malo začať s výstavbou?
"Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že v roku 2006 sa vybuduje na ŠAM vyhrievaný trávnik. K výstavbe by malo dôjsť po skončení ligy, v mesiacoch máj ? jún. Samotná výstavba je otázka štyroch týždňov. "

* Južná tribúna v sebe skrýva nevyužité kapacity. Budú sa tieto voľné priestory nejakým spôsobom využívať? Neuvažujete nad zriadením siene slávy?
"Podstavba nie je dokončená. Momentálne sme o dokončení južnej tribúny neuvažovali. Každopádne, je to škoda. "

VSTUPENKY:

* Koľko permanentných vstupeniek sa predalo túto sezónu?
"Keď beriem aj voľné vstupenky, tak tá cifra dosahuje hranicu 2 000. Ale to sú lístky pre sponzorov, čo sa týka predaja permanentiek, tak tam sa to číslo pohybuje v rozmedzí 600 až 800 kusov."

* Bolo by možné spraviť permanentky na zvyšných osem domácich zápasov?
"Permanentky sú v predaji ešte stále. Adekvátne odohraným domácim zápasom sa ich cena znižuje."

* Medzi priaznivcami padol návrh, aby človek ktorý si zakúpi permanentku dostal nejaký prezent od klubu...
"V Spartaku bolo veľa vecí zanedbaných. Momentálne nemáme peniaze na zakúpenie suvenírov. Nedarí sa udržať akúsi rezervu na účte, ktorá by bola použiteľná na ďalší rozvoj."

* Pán Bachratý sa na jednej besede s fanúšikmi vyjadril, že ženy majú vstup na štadión voľný. Platí toto privilégium ešte? Ak nie prečo?
"Ja o tom nič neviem. K tým voľným vstupom poviem toľko. Myslím si, že 60 alebo 70 Sk raz za dva týždne nie je tak veľa. Doba kedy sme dostávali niečo zadarmo je preč, ani my nemôžeme niekomu dávať čosi zadarmo. Všetko niečo stojí. Dávno sú preč časy telovýchovných jednôt, keď hráči boli zamestnaní v TAZ-ke. Dnes je situácia o inom. Myslím si, že vstupné by mohlo byť aj vyššie."

* Začnú sa počas jari lístky predávať opäť v niekoľkodňovom predstihu? Nevrátite sa k pôvodnému dizajnu vstupeniek?
"Stroj, ktorý nám vyrába vstupenky, stál nejaké peniaze, takže na forme vstupeniek sa nič na jar meniť nebude. Nad predpredajom pouvažujeme, keď budú mať návštevy stúpajúcu tendenciu. Raz sme predpredaj spravili, predali sme však tisíc lístkov, čo sa dá stihnúť aj tri hodiny pred zápasom. Keby sa malo predať v predpredaji 15 000 lístkov, tak potom poviem áno - je adekvátny. Ale hovorím, ak budú návštevy stúpať a bude záujem, môžeme nad predpredajom pouvažovať."

FANS:

* Trnavskí RBW majú veľmi pevné vzťahy s fanúšikmi ostravského Baníka. Prečo oba kluby nenaviažu kontakt i na oficiálnej úrovni? Odohranie priateľských stretnutí medzi týmito mužstvami by isto do hľadiska prilákalo tisícky divákov ako z Trnavy, tak zo severu Moravy.
"Zatiaľ sme o tom neuvažovali. Záleží to aj od trénerov, s akými súpermi budú chcieť hrať prípravné zápasy, ale nápad je to dobrý. Nebránime sa tomu."

* Čitatelia našej stránky sa pýtajú, prečo ešte stále nefunguje fan-shop cez internet. Bude mať priaznivec možnosť zakúpiť si suvenír i priamo na štadióne?
"Snaha tu bola už od začiatku. Stále je to všetko v riešení. Človek, ktorému to bolo ponúknuté je stále v polohe, že o to má záujem, no k činom sa zatiaľ nemá."

* Viete si predstaviť spoluprácu s občianskym združením fanúšikov Spartaka?
"Určite áno! Je to všetko ku prospechu veci. Všetko, čo je dobré pre Spartak, je vítané. Verím, že novovybudované občianske združenie Fanklub Spartak Trnava pomôže pohnúť aj nejaké veci dopredu. Niekedy aj maličkosť dokáže zobudiť sled následných veľkých vecí."

* Bude klub prispievať v budúcnosti na choreo? Napríklad určitým percentom z predaja lístkov.
"Klub v podstate už len tým, že ponúka sto zľavnených lístkov na južnú tribúnu, tak sa snaží akýmsi spôsobom odľahčiť finančnú záťaž tých ľudí, čo sa starajú o choreo. O tom percente z lístkov určite nemôžem rozhodovať sám. Ak, tak v spolupráci s novotvoriacim sa občianskym združením budeme hľadať spôsob, ale nechcem nič dopredu zbytočne sľubovať."

* Naozaj sa nedá nič robiť s agresivitou policajných zložiek voči fanúšikom Spartaka pri výjazdoch na ihriská súperov?
"Mne osobne neprináleží starať sa do práce polície a zrejme by to ani nemalo požadovaný výsledok. Je to ich robota, ale niekedy aj mne samotnému je z toho ťažko. Keď prichádzame na štadión, tak dve hodiny pred zápasom už je tam vlastne policajná pohotovosť. A vtedy to je vidieť, koľko bezpečnostných zložiek, pracovníkov SBS a pohotovostných oddielov so psami tam je. Niekedy aj ja mám pocit, že prichádzame do nejakého ústavu pre výkon väzby a nie na futbalový štadión. Ešte potrvá nejakú dobu, kým aj polícia nadobudne skúsenosti s takouto prácou. To, čo sa dialo tento rok bolo nezvyklé, návštevy nebývali také vysoké. Samozrejme, Trnava keď dosahuje dobré výsledky, tak je to o inom. Ľudia navštevujú naše zápasy v obrovskom počte. Každá minca má však dve strany, takže treba povedať, že niekedy aj naši fanúšikovia dajú impulz na zásah."

* Dal by sa využiť starý autobus na výjazdy pre fanúšikov?
"Neviem, ktorý máte presne na mysli. Ak ten pripomínajúci mikrobus, tak sa obávam, že nie je funkčný."

* Priaznivci Spartaka by istotne uvítali možnosť prezrieť si útroby štadióna. Neplánujete v tejto súvislosti usporiadať deň otvorených dverí na ŠAM?
"Je to dobrá myšlienka, v letných mesiacoch ju môžeme zrealizovať cez Fanklub."

MLÁDEŽ:

* Kedy sa klub začne viacej zaujímať o mládež? Podmienky v akých vyrastajú trnavskí mládežníci sú neraz nedôstojné...
"Areál na Slávii prevezme pod svoju správu mesto. Malo by prísť k rekonštrukcii šatní, investícii do ihrísk. To by bolo plus pre mládežníkov. Radi by sme obliekli všetky mládežnícke družstvá do dresov nášho sponzora Uhlsport. Uvidíme, v akom časovom horizonte sa nám to podarí. Viem, že podmienky sú ťažké, napoly vojenské, žiaľ, musíme pracovať v takých, aké máme."

* Zamestnáva Spartak vyhľadávačov talentov?
"Oficiálne zamestnaný nikto ako vyhľadávač talentov nie je. Táto úloha patrí do kompetencie mládežníckych trénerov."

* Prečo nehrávajú dorastenci predzápasy pred ligovými vystúpeniami?
"Je to z dôvodu organizácie celorepublikových súťaží. V minulosti tomu bolo inak."

* V doraste sa sľubne ukazujú viacerí mladí hráči. Zazmluvní si ich Spartak v predstihu, alebo bude riskovať, že ich vyfúknu iné kluby?
"Podpísané zmluvy máme s dvoma dorastencami - s Tomášom Hanzelom a Radom Pilíškom. Nie každý môže dostať zmluvu. Záleží aj od návrhu trénerov. Aj samotní hráči sa o to musia zaslúžiť. Ale keď príde návrh od manažéra mládeže, tak sa tým budeme zaoberať."

MIŠ-MAŠ :-)

* Na akom mieste predpokladáte, že sa Spartak umiestni po skončení aktuálnej sezóny?
"Čaká nás minimálne 18 zápasov (liga+pohár), čo je dosť vysoký počet. Bol by som rád, ak by sme hrali o špicu až do posledného kola, uvidíme. Musíme sa v prvom rade kvalitne pripraviť, máme na to ešte 2 a pol mesiaca."

* Dala by sa zorganizovať akási brigáda, pri ktorej by sa skultúrnilo prostredie na ŠAM?
"Brigáda sa dá zorganizovať kedykoľvek. Otázne je, koľko ľudí by sa jej zúčastnilo. Ešte raz chcem poďakovať všetkým, čo prišli pred zápasom s Ružomberkom pomôcť s odpratávaním snehu. Vtedy som už ani nedúfal, že niekto pomôže, ale ľudia prišli. Nerád by som však prosil ľudí, aby pomáhali. My by sme si s tým mali poradiť sami. Som vďačný za to, koľko ľudí chodí na futbal a robia skvelú atmosféru."

* SFZ nás už neraz potrestala za hádzanie papierových konfiet na ihrisko. Mohli by ste vysvetliť, za čo všetko nesie klub zodpovednosť v súvislosti s fanúšikmi a je následne sankcionovaný príslušnými orgánmi SFZ?
"Klub môže dostať pokutu za tzv. hrubé nešportové správanie sa divákov. To zahŕňa nevhodné skandovanie, urážlivé výkriky, nápisy, hádzanie predmetov na hraciu plochu, trafenie hráčov predmetmi, vniknutie ľudí na hraciu plochu, inzultácia hráčov, či rozhodcov. To všetko môže viesť k pokutám pre klub, či už hráme doma alebo vonku."

* Patria do tohto výpočtu i konfety?
"Konfety nie. Myslím si, že patria k futbalu. Za to nie sme trestaní. Berú sa síce ako hodenie predmetu na hraciu plochu, ale v tomto prípade sa podáva iba vysvetlenie. Navyše, sme na to pripravení. Zberači lôpt sú poučení a odstraňujú papiere z hracej plochy. Myslím, že konfety nikomu nevadia."

* Môže si dovoliť hráč cez zápas ukázať fanúšikom súpera vztýčený prostredník, prípadne po nich hodiť fľašu?
"Futbal je hra o emóciách a hráč je takisto len človek. Úplne inak funguje hráčovi psychika po 80-tich minútach hry, keď ma zvýšenú hladinu adrenalínu v tele, telo odmineralizované. Chýba mu nátrium, kálium, psychika mu funguje úplne inak. Všetko je to o emóciách. Aj keď treba povedať, že hráč by mal zachovať profesionalizmus v každom momente."

* Reflektoval delegát stretnutia Artmedia Bratislava - Spartak Trnava v zápise o stretnutí na obscénne gestá domácich hráčov smerujúce k fanúšikom Spartaka, prípadne hodenie fľaše Borbélym do hľadiska?
"Nie."

* Pochádzate z Bratislavy. Čo hovorí Vaša rodina a okolie na fakt, že pracujete pre Spartak? Bývate teraz v Trnave alebo pravidelne dochádzate?
"Dochádzam. Všetci moji známy, priatelia aj rodina mi drží palce a podstate ich drží aj Spartaku. Trnava má fanúšikov po celom Slovensku, Bratislavu nevynímajúc."

* Ako hodnotíte atmosféru, ktorá vládla na ŠAM počas tejto jesene? Čo by ste na nej ešte vylepšili, resp. aké javy z hľadiska by ste odstránili?
"Je úplne perfektná - doma i vonku. Spartak má najlepších fanúšikov na Slovensku. Keby sa tým mohol pochváliť každý klub, slovenský futbal by bol niekde úplne inde."

* Ako ste sa dostali k Vašej terajšej pozícii a čo ste preto urobili?
"Oslovili ma majitelia klubu."

* Zostanete v Trnave dlhšie obdobie alebo iba krátkodobo?
"Chcem zostať pri futbale čo najdlhšie a určite v Trnave. Nikto ale nevie, čo bude v budúcnosti. Sám za seba však môžem povedať, že v Trnave som spokojný. Keď sme už začali robotu, verím, že ju aj dokončíme."

* Ako vnímate kandidatúru Mareka Ujlakyho do VÚC?
"Pozitívne. Je veľa športovcov, ktorý sa uberajú politikou. Tak prečo by nemohol Marek?"

* Kedy bude Spartak pracovať skutočne na profesionálnej úrovni?
" Myslím, že na profesionálnej úrovni nie je na Slovensku v porovnaní so zahraničím ani jeden klub. Artmediu nevynímajúc. Je zázrak kam sa dostala reprezentácia a Artmedia v takých podmienkach, v akých funguje momentálne futbal na Slovensku. Futbal na Slovensku sa robí v porovnaní so zahraničnými klubmi na amatérskej úrovni, v pionierskych podmienkach. Samozrejme, že keď sa pozeráme len na našu republiku, tak vrcholom ľadovca je Corgoň liga, kde teda na naše podmienky pôsobia profesionálne kluby. Situácia je však sťažená aj legislatívou, ktorá obmedzuje potencionálnych partnerov a sponzorov."

* Akými krokmi chce vedenie klubu do budúcna prispieť k transparentnosti v hospodárení?
"Asi chcú ľudia vedieť všetky finančné prítoky, no tie Vám na Slovensku nezverejní žiaden klub. Slovensko ešte nie je krajina, kde sa dajú podobné veci zverejňovať. Aj to je možno jeden z takých príkladov v porovnaní so zahraničím."

* Ako ste vy osobne spokojný s fungovaním a postavením Spartaka?
"S postavením v tabuľke som spokojný. Ale musím znova povedať, že veľa vecí bolo v Spartaku zanedbaných a momentálne nám neostáva nič iné ako sa s nimi popasovať a pracovať ďalej."

* Bulletin, ktorý vydáva Spartak k domácim zápasom má nízku kvalitu. Navyše sa nedá zakúpiť ani v každej pokladnici. Nemohla by sa spraviť náprava aspoň v tomto smere?
"Poviem to tak, že buďme radi aspoň za ten, čo máme. Svojho času sa totiž nevydával žiaden. Zas je to len o peniazoch. Všetko niečo stojí. Bulletin, tlač... Ľudia, ktorí to pripravujú, to robia na báze dobrovoľnosti, nič za to nemajú. Samozrejme, boli by sme radi, keby bol farebný, ale..."

* Aký je Váš názor na to, že posledné kolo sa odohralo na terénoch pripomínajúcich skôr močiar než trávnik. Aké majú kluby kompetencie pri tvorbe termínovej listiny?
"Termínovú listinu robí futbalový zväz. Kluby sa k nej môžu vyjadriť hlasovaním. Tohto roku veľa zavážil aj fakt, že sú v lete MS vo futbale. Termíny sa naháňajú. FIFA stanovila termín do kedy sa majú ukončiť súťaže na celom svete vzhľadom na MS. SFZ však poslal žiadosť o posunutie hranice, keďže sme sa nekvalifikovali na toto vrcholné podujatie. Uvidíme, aká odpoveď príde od FIFA. Potom môže eventuálne prísť k úprave termínovej listiny v jarnej časti."

* Kedy súd definitívne rozhodne v kauze nástupníctva občianskeho združenia súčasnou akciovou spoločnosťou?
"Máme rozhodnutie súdu o konkurze voči občianskemu združeniu. Nie som právnik, aby som vedel vysvetliť presný výklad rozsudku, ale v podstate ide o to, že máme rozhodnutie, ktoré robí z tejto veci uzavretú záležitosť."

* Kto je podľa Vás najväčší talent akého sme za posledne roky v Trnave mali?
"Talenty sú väčšinou mladí hráči. Medzi nich patrí istotne Kamil Kopúnek. A z tých najmladších je to Ľuboš Hanzel a Tomáš Hanzel."

* Športový archív STV je určite bohatý. Bolo by možné vyrobiť spomienkové DVD, na ktorom by boli zostrihy slávnych zápasov (Ajax, Dózsa, Derby, Boavista, Slovan, Sparta), rozhovory s hráčmi, ktorí získali zo Spartakom titul (ADAMEC, Kuna, Dobiáš, Geryk, Kekéti, Štibráni, Jarábek atď.) zábery zo zápasov z Peczeho éry a podobne. V spolupráci s STV by sa to dalo vyrobiť. Bolo by to krásne spomínanie na kus peknej historie, Medzi fanúšikmi by bol iste veľký záujem a ostatní by pochopili z čoho pramení trnavská láska k futbalu a k Spartaku. Mám doma knihy vydané pri 50.aj 60.výročí Spartaka. Je tam celá história klubu, fotky mužstiev Spartaka v jednotlivých obdobiach, futbalové osobnosti, pamätné zápasy atd. Nedala by sa vytvoriť podobná kniha napr. od r.1923 do 2000,alebo pri 90 výročí?
"Vždy sa dá urobiť všetko. Len to stojí čas a peniaze a momentálne je v Spartaku toľko inej roboty, že na všetko by som sám asi nestačil. To je totožný prípad ako so suvenírmi. Ale myšlienka je to určite dobrá."

CITUJEME VÁS:

* Otázku zaslal Stefi: Pán Rayman. V rozhovore 4.8.2005 ste hovorili, že a.s. nie je nástupníckou organizáciou Spartaka, o.z. a teda žiadne záväzky po ňom nepreberá. To znamená, že nepreberáte ani tituly majstra ligy, ani účasť v PEM, ani ostatné úspechy, ktoré Spartak dosiahol? Alebo nepreberáte len finančné záväzky/Krištofík apod./? Tieto prehnané zmluvy sa uzatvorili za pána Bachratého. Tak nech sa nesú aj následky. A Vy svojim vyjadrením sa všetkých úspechov zriekate na základe podvodu. A tiež v tomto rozhovore /4.8./ ste povedali, že nie je treba nakupovať hráčov, že ich máme dostatok v B - mužstve a že sú takí schopní, že môžu hocikedy nastúpiť/viď umiestnenie v tabuľke/.Uvedomte si, čo rozprávate. Pokiaľ sa nenakúpia hotoví hráči, nemáme šancu získať titul. Jedenásť hráčov nemôže bojovať celú sezónu o titul. 45 rokov chodím na Spartak aj vonku a pre Spartak mi tlčie srdce. Tak zobuďte sa pán Rayman. Konajte a nerozprávajte do vetra.
"V tomto rozhovore som určite nepoprel ani jeden úspech, ktorý Spartak dosiahol. Ale keď chce byť tento pán taký konkrétny, tak si povedzme, že občianske združenie dosiahlo jedno víťazstvo v Slovenskom pohári. A tituly majstra, účasť v PEM a ostatné úspechy v česko-slovenských pohároch dosiahla telovýchovná jednota Spartak TAZ Trnava. Ale ja si myslím, že je jedno, či je to telovýchovná jednota, občianske združenie, alebo akciová spoločnosť. Nikto nepopiera, že Spartak Trnava vyhral 5-krát titul, vyhral československý pohára a účastnil sa európskych pohárov. Dosiahol dokonca semifinále terajšej Ligy majstrov. Nikto tieto Spartaku tieto úspechy nemôže uprieť. Mení sa iba doba. Všetko treba brať tak. A k nákupu hráčov, ak si dobre pamätám, som povedal, že treba byť trošku opatrný. A k tomu, že môžu kedykoľvek nastúpiť... Tieto slová som konkretizoval na Dalibora Semanka, ktorý hrával druhú ligu a je schopný nastúpiť. Za tým si stojím. Čiže treba lepšie čítať."