Humanitnú akciu, ktorej sa priaznivci zúčastňujú nepretržite od roku 2007, príde na úvod podporiť dvojica andelov - navrátilec Marek Janečka a ofenzívny stredopoliar Erik Grendel. Pre prvých 50 darcov prinesú pozornosť v podobe pamätnej mince Európskej ligy, ktorú venuje klub.


Ján Jambor (vľavo) a Michal Ševčík (vpravo) už majú diamantovú plaketu. Zablahoželať a poďakovať im prišiel vedúci lekár NTS Trnava MUDr. Ján Šiška. Foto: Štefan Horváth

Červeno-čírna kvapka krvi funguje od roku 2007. Posledný piatok v mesiaci (25.1.) darujú fanúšikovia najcennejšiu tekutinu už po 45-krát. Okrem toho pomôžu opäť aj finančne. Výťažok tentoraz poputuje zariadeniu pre deti s autizmom v Hrnčiarovciach.

Akcia nesie meno legendy Spartaka Trnava - Ladislava Kunu. V prvom a druhom roku boli tieto akcie organizované živelne, raz ako Helloweenska potom Vianočná kvapka krvi. Aby si pravidelní darcovia mohli naplánovať svoje darcovstvo a prísť ako organizovaná skupina, od roku 2009 je to vždy posledný piatok januára, apríla, júla a októbra, aby bol dodržaný predpísaný trojmesačný interval. Týka sa to mužskej populácie, ženy to majú trošku komplikovanejšie. Tie môžu darovať len trikrát v roku, aj z tohto dôvodu fanúšičky nemajú také zastúpenie, ale vždy sú súčasťou darovania, rovnako ako ich vídavame na tribúnach.

Tradične prídu i zástupcovia hráčskej kabíny, ktorí morálne podporia darcov. PR manažér Peter Žember privedie Erika Grendela a Mareka Janečku. Futbalisti darovať pre tréningové zaťaženie v prípravnom období nemôžu, ale svojou prítomnosťou iste spríjemnia krvácanie pod lekárskou asistenciou personálu Národnej transfúznej služby v trnavskej nemocnici.

„Krvou naplníme v prvom rade zásoby pre trnavskú nemocnicu, potom aj spádové nemocnice kraja v Galante, Piešťanoch či v Skalici. Neobídeme koncové nemocnice v Bratislave, teda napríklad Národný onkologický ústav, pretože tam sú liečení pacienti tiež z nášho kraja,“ informoval vedúci lekár NTS Trnava MUDr. Ján Šiška.

Časť krvi z fanúšikovskej aktivity je venovaná aj konkrétnym ľuďom. V tomto prípade fanúšikovi Spartaka zo Šaštína, 46-ročnému Rudolfovi, ktorý je pacientom v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. „Za Spartakom cestuje nielen do Trnavy a po Slovensku, ale absolvoval aj výjazdy v Európe. Bol napríklad v Bukurešti, naposledy v Mostare. Posledný víťazný zápas s Anderlechtom už nedopozeral pre ochorenie celý, ale Spartak mu robil radosť celý rok,“ priblížil osud jeho kamarát František.

Okrem krvi poskytnú priaznivci podporu občianskemu združeniu Na trati v Hrnčiarovciach. Založili ho rodičia detí s autizmom a do prevádzky ide práve v týchto dňoch, no chýbajú mu ešte finančné prostriedky na vybavenie a spustenie plnohodnotnej činnosti.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi? „Darca musí mať dovŕšený vek 18 rokov, ak ide prvý raz, nemal by mať viacej ako 55 rokov. Samozrejme, musí byť zdravý. Mal by byť odpočinutý a vyspaný, ráno sa môže naraňajkovať, vyhnúť sa však vyprážaným a mastným jedlám,“ uviedol doktor Šiška.

Podrobné informácie nájdete na www.ntssr.sk. Všetkým darcom patrí naše poďakovanie. V poradí už 46. spartakovské darovanie bude 26.apríla.