Naposledy bojovala najstaršia mládežnícka kategória o titul v sezóne 2018/2019. Vtedy bol pri kormidle súčasný lodivod A mužstva Michal Gašparík, ktorý mal v tíme hráčov ako Gergely Tumma či Samuel Benovič. Vtedy to, bohužiaľ, nevyšlo a spartakovci sa museli uspokojiť s druhým miestom. Dorastenecký titul sa naposledy v Trnave oslavoval v sezóne 2011/2012. Vtedy bol hlavný trénerom Milan Malatinský, synovec legendárneho Antona Malatinského. Ten disponoval v tíme hráčmi ako Filip Tomovič alebo Boris Bališ. Na pár zápasov mu prišli pomôcť aj vtedy stabilní členovia A mužstva Ivan Schranz a Dobrivoj Rusov.

Aktuálne je devätnástka na o skóre horšom treťom mieste za Žilinou a na vedúci Trenčín stráca iba dva body. S oboma celkami svoje jarné zápasy zvládla za tri body. Na náladu v kabíne sme sa opýtali dvoch ťahúňov tímu Patrika Čiernika a Timoteja Kudličku. Prvý menovaný sa vrátil z hosťovania v Nitre, kde sa bol rozohrať po vážnom zranení krížneho väzu. Vďaka skvelej práci fyzioterapeuta a odhodlanej práci samotného hráča už nepociťuje žiadnu bolesť a môže pomôcť svojmu tímu na ceste za ligovým titulom. „Atmosféra v kabíne je veľmi dobrá. Všetci si rozumieme a bojujeme jeden za druhého. Už od začiatku sme nastavení tak, že ideme vyhrať titul,“ začal rozhovor Patrik Čiernik. Súčasný káder kategórie U19 zdobia výborné výsledky v jarnej časti. Z doterajších deviatich zápasov zvíťazili až sedemkrát. „Kľúčom k nášmu úspechu je víťazná mentalita a kvalita mužstva, ktorá je určite jedna z najlepších na Slovensku a samozrejme skvelý tímový duch.“ Patrik strelil na jeseň za Nitru päť gólov a výbornú streleckú fazónu si priniesol aj do Trnavy, kde stihol streliť už šesť presných zásahov. „Určite dva najdôležitejšie góly boli proti Trenčínu a Žiline. Nakoplo nás to všetkých a pokračujeme v tvrdej drine, aby sme splnili náš spoločný cieľ.“

Výnimočnosť kabíny vyzdvihol aj Timotej Kudlička: „Atmosféra v kabíne je super. Väčšina chalanov sme spolu už od 14-15 rokov a poznáme sa veľmi dobre, čo k tomu pomáha. O titul sme hrali už v kategórii U16, vtedy sme si to pokazili sami. Teraz to síce nezáleží len na nás, ale musíme vyhrať všetky zápasy a dúfať, že Trenčín zaváha. My sa však sústredíme len na seba. Timotej častokrát za devätnástku strieda, pretože v nedeľu chodieva hrať za treťoligové Malženice. „Za Malženice je to viacej o súbojovosti a taktike vychádzať zo zabezpečenej obrany. Je ťažšie sa presadiť, keď sú v obrane skúsení hráči, ktorí majú štarty vo Fortuna lige alebo v inej najvyššej súťaži. Naopak, za U19 je ten futbal skôr behavejší, viacej otvorený a padá viac gólov.“ Strelecky sa mu darí nielen v Spartaku, kde je s trinástimi gólmi najlepší strelec, ale aj v spomínaných Malženiciach, kde sa do listiny strelcov zapísal už trikrát. „To, že som najlepší strelec, je zásluhou celého tímu. Veľa gólov dali Patrik Čiernik, Thomas Kotlár alebo Martin Repa, takže si myslím, že útok funguje dobre ako celok. Výhodou viacerých gólových hráčov v tíme je fakt, že sa vždy vedia v strieľaní gólov zastúpiť. „Keď mám šancu, cítim zodpovednosť ju premeniť a pomôcť tímu, ale nie je to len o mne. Keď sa nedarí mne, gólovo ma môže nahradiť hociktorý iný zo spomínaných hráčov. To isté platí aj naopak.“ O niečo vyše mesiaca bude hostiť Slovensko európsky šampionát do 19 rokov. Naša reprezentácia si zmeria sily v skupine A s Talianskom, Francúzskom a Rumunskom. Zápasy slovenského tímu sa odohrajú v Trnave na Štadióne Antona Malatinského. „Vždy je šanca dostať sa do reprezentácie. My sa snažíme hrať každý zápas najlepšie ako vieme. Reprezentační tréneri nás sledujú a je už len na nich, koho si vyberú na záverečnú nomináciu na majstrovstvá Európy.“


O výnimočnosti svojho tímu si je vedomý aj hlavný tréner Peter Gaži. Spoločne so svojimi zverencami môže priniesť do Trnavy titul po presne desiatich rokoch. Cez zimnú prípravu sme si dali za cieľ zabojovať o majstrovský titul. Strata bola vtedy veľká, ale cítil som, že toto družstvo má potenciál a môže pokojne vyhrať všetkých 12 zápasov. Našim cieľom je vychovávať hráčov pre A mužstvo, pripraviť ich na prvoligový mužský futbal, ale netajíme sa ani tým, že chceme ako kategória U19 vyhrávať zápasy, prípadne tituly.“ Víťaz ligy bude kvalifikovaný do predkôl Ligy majstrov. Túto sezónu urobili mládežníci Žiliny v Európe úctyhodnú stopu. „Keď sme doma porazili Žilinu, súčasťou kádra súpera bolo aj viacero hráčov, ktorí úspešne pôsobili v mládežníckej Lige majstrov. Náš tím je konkurencieschopný aj v rámci európskych tímov. Potvrdil to aj nedávny turnajový zápas proti Ferencvárosu Budapešť, ktorý patrí medzi najlepšie kluby v Maďarsku a nám sa podarilo zvíťaziť 4:1.

Najbližšie čaká na mladých Trnavčanov zápas 14. mája v Košiciach. Nič jednoduché ich nečaká ani o týždeň neskôr, kedy budú hrať v Dunajskej Strede. Posledný ligový zápas odohrajú 28. mája na domácom štadióne proti Nitre. Držme našim dorastencom palce, nech sa po záverečnom hvizde sezóny môžu začať majstrovské oslavy.