Najmladšiu chlapčenskú kategóriu tvoria hráči do 7 rokov. Ich tréner Juraj Kolenič nám porozprával o jesennej časti sezóny.

Vaša kategória nehrá ligu prípraviek, aké turnaje a zápasy ste počas jesene odohrali?

Záver jesene ovplyvnila pandémia a tým aj množstvo zrušených halových turnajov, na ktoré sme dostali pozvánky. Pokiaľ bola ale situácia pokojná, zúčastnili sme sa kvalitného turnaja v Senci aj s medzinárodnou účasťou, kde nás preverilo 5 vyrovnaných mužstiev. Takisto sme absolvovali aj miniturnaj v Kalinkove, kde zažili chlapci ich prvý derby zápas proti Slovanu Bratislava, ktorý sme síce tesne prehrali, ale z hľadiska herného prejavu, nasadenia, bojovnosti a hlavne fair-play, boli v niektorých fázach zápasu jasne lepší, čo je pre mňa podstatnejšie ako výsledok.

Čo bolo hlavným tréningovým prvkom u tak mladej kategórie?

Chlapci sa v tomto veku učia v podstate len prvé futbalové návyky. Všetky tréningy sa snažím pre nich pripravovať zábavno-súťažnou formou, kde si medzi sebou zasúťažia, zahrajú, ale hlavne sa naučia niečo nové futbalové. Chcem, aby mali z tréningov radosť, chodili na ne radi a boli počas celého tréningového procesu sústredení, čo je ešte u takýchto detí častokrát problém. Najčastejšie sme sa v tréningoch zameriavali na herné činnosti jednotlivca, prácu s loptou, učili sme sa rôzne varianty vedenia lopty, obchádzanie súpera hlavne 1 na 1 alebo 2 na 2, prihrávanie, drilovali sme ball mastery cvičenia a často sme využívali v tréningovom procese aj senseball. Myslím, že ale najviac sme sa počas jesene zdokonalili v koordinácii a v reakčnej rýchlosti, ktorá je teraz už o niečo lepšia ako bola v septembri, keď som chlapcov preberal ako nový tréner.
Čo možno považovať za vrchol jesene?

Nedá sa úplne povedať čo bolo pre našu kategóriu vrcholom jesene, keďže ligu prípraviek v tomto veku ešte nehrávame a máme čisto len prípravné zápasy alebo turnaje s našimi súpermi, kde sa častokrát nezapisujú ani výsledky. Ako najsvetlejší bod by som vyzdvihol zápasy s Nitrou a so Slovanom, kde chlapci podali svoje maximum. Hlavne doma s Nitrou ma príjemne prekvapilo ako herne, tímovo a kompaktne podal celý káder výborný a sústredený výkon, kedy sme preniesli tréningový proces do zápasu a darili sa nám všetky herné činnosti jednotlivca, čo viedlo k zaslúženému víťazstvu. Asi tento zápas by som označil ako za najvydarenejší.

Aký program čaká spartakovcov do 7 rokov po novom roku?

Budeme v podstate pokračovať v tom, v čom aj doteraz. Budeme sa snažiť čo najviac pracovať v tréningovej metodike, ktorú máme a budem sa snažiť chlapcov ďalej futbalovo posúvať a rásť. Pevne verím, že sa po novom roku pandemická situácia na Slovensku upokojí a že nám dovolí sa vrátiť do tréningového procesu a takisto nám umožní odohrať čo najviac zápasov a turnajov.

Najmladšou dievčenskou kategóriou je tím do 9 rokov, ktorý trénuje spoločne s dievčatami do 11 rokov. Prvú polovicu súťaže ohodnotila trénerka Zuzana Imreová.

Dievčatá nastupujú v dvoch súťažiach, ako sa im darilo?

Ako dievčenské družstvo hráme dve súťaže, proti chlapcom v kategórii U9 a dievčenskú súťaž WU11. Výsledkovo sa nám darilo viac proti dievčatám. Zápasy proti chlapcom sú však veľmi dobrou konfrontáciou z pohľadu fyzického fondu. Musíme reagovať rýchlejšie a učíme sa nebáť sa. Myslím, že sme na dobrej ceste.

Stihli ste počas jesene odohrať nejaké turnaje?

Dievčenskú súťaž hráme formou turnaja, pričom sa striedame v rámci usporiadania. Hráme proti dievčatám z Myjavy, Petržalky, Dunajskej Lužnej a Interu Bratislava. Zväčša sú to vyrovnané zápasy, dávame góly, z ktorých sa dokážeme veľmi tešiť, a to je podstata. Chceme sa hlavne tešiť z toho, že hráme a učíme sa nové veci. Turnaje nás, verím, ešte čakajú, keď sa zlepší situácia okolo covidu.

Aká bola tréningová náplň prvej polovice súťaže?

Máme družstvo spojené akoby z dvoch, WU09 a WU11. Učíme sa spolu pociťovať loptu pomocou ballmasterov a využívame princípy Coerver coachingu. Snažíme sa v nich vzbudiť chuť súťažiť, ale pri tom sa baviť. Zároveň majú dievčatá každý pondelok atletický tréning, počas ktorých sa učia vnímať svoj pohyb.

Darilo sa vám využívať tréningové prvky aj v zápasoch?

Je vidieť, že sa dievčatá zlepšujú. Zatiaľ sa nám nedarí prejaviť odvahu a skúšať častejšie súboje 1 na 1, ale musíme byť trpezlivejší. Je to otázka času a sebavedomia.

Čo považujete za vrchol jesennej časti?

Nedá sa povedať, že sme zažili vrchol jesene. Výsledkovo sme v lige chlapcov zatiaľ v zóne získavania skúseností, v prípade dievčenského turnaja je silným zážitkom každý dosiahnutý gól, nakoľko sa musíme naň dosť narobiť. Ale ako vravím, je to otázka času, stále sme na začiatku dlhej cesty. Verím, že dievčatá budú motivované, budú svedomito pracovať aj doma (domáce úlohy) a pôjde to o to lepšie.

Aký plán čaká na dievčatá po vianočných sviatkoch?

Potrebujeme hrať veľa zápasov, bez ohľadu na výsledok. Po zimnej prestávke nadviažeme na prácu z jesene, budeme sa snažiť naučiť nové pohyby, kľučky a získať viac skúseností na ihrisku. Postupne sa chceme konfrontovať s chlapčenskými i dievčenskými družstvami a byť sebavedomé. Máme veľa šikovných dievčat a verím, že po prestávke prídu všetky nabudené.