Krátke hodnotenie jesennej časti prípravky do 11 rokov priniesol tréner Tomáš Bartoš.

Ako sa vám herne darilo v lige prípraviek?

V lige prípraviek sme odohrali len tri ligové zápasy a to proti AS Trenčín, FC Nitra, FK Levice. Ostatné naše zápasy odohrala mladšia kategória U10. V každom jednom zápase chceme, aby si ho hráči hlavne užili a ukázali, čo sa učia v tréningovom procese. Chalanom vyšiel zápas v Nitre, kde sme súpera porazili rozdielom triedy nielen výsledkovo, ale aj herne po všetkých stránkach, či už 1 na 1 alebo zakladanie útokov od brankárov, kde sme od nich vyžadovali, aby to riešili postupným zakladaním útokov. Dôležité bolo, aby hráči mali správny výber miesta. Za pol roka urobili veľký pokrok po hernej stránke, čo ma veľmi teší.

Aké zaujímavé turnaje ste počas jesene stihli odohrať?

Všetky turnaje sme odohrali na Slovensku, lebo sme nechceli cestovať kvôli pandémii. Väčšinu sme hrali triangle, kde sme sa konfrontovali proti mužstvám ŠK Slovan Bratislava, DAC Dunajská Streda, MŠK Žilina, FC Nitra, AS Trenčín, Akadémia Senec. Ak by som hodnotil tieto triangle, tak v každom jednom zápase sme herne dominovali a ukázali množstvo zaujímavých akcií. Najlepší zápas sme odohrali v Dunajskej Strede, kde obe mužstva ukázali vynikajúce výkony a futbal sa hral z jednej strany na druhú. V desiatich rokoch ukazovali hráči pekné individuálne schopnosti, kde je vidieť, že futbal sa neskutočne posúva dopredu, či po technickej alebo rýchlostných schopnostiach hráčov.

Čomu všetkému ste sa počas jesene venovali v tréningovom procese?

Máme nastavený ročný plán a máme to rozdelené do mezocyklov. Venujeme sa rôznym ball mastery, kľučkám a iným herným činnostiam jednotlivca, ktoré sme riešili detailnejšie v tréningovom procese. Hlavne vyžadujeme, aby to robili v rýchlosti, či už vedenie lopty, alebo rýchlosť myslenia a rozhodovania sa. Do tréningov zapájame také cvičenia, aby mali hráči množstvo dotykov s loptou. Venujeme sa samozrejme rozvoju rýchlosti, koordinácii a vlastnej sily na opičej dráhe (šplh na lane, na tyči, hrazda, rúčkovanie atď.).

Fungoval transfer z tréningov do zápasov?

Transfer tréningov do zápasov nám fungoval veľmi dobre. Chalani pochopili, čo chceme od nich a potom to postupne prenášali do zápasov.

Čo bolo vrcholom jesene pre vašu kategóriu?

Vrcholom bolo, že sme hráčov posunuli ešte na vyšší level, či už v ovládaní lopty, rýchlosti myslenia a ďalších schopnostiach.

Čo vás zaujímavé čaká v novom roku?

Už sa nevieme dočkať, kedy začneme normálne trénovať a hrať zápasy. Máme dohodnuté rôzne stretnutia, či na Slovensku, alebo v zahraničí. Menovite sú to súperi ako MTK Budapešť, Austria Wien, len záleží ako bude pokračovať pandémia.

Jesennú časť sezóny tímu do 10 rokov ohodnotil tréner Denis Ďuga.

Ako hodnotíte prvú polovicu sezóny?

S jesennou časťou ligy prípraviek sme určite spokojní. Viac ako na herný prejav družstva sa zameriavame najmä na individuálny výkon hráčov a rozvoj ich herného sebavedomia a vlastnej kreativity, čomu sa aj najviac venujeme v tréningovom procese. Z toho ale samozrejme vyplýva aj celkový herný obraz mužstva s veľkým počtom obchádzaní súpera a jednoduchými kombináciami s veľkým počtom gólov, čo je u chalanov v tomto veku najdôležitejšie. Ešte by som podotkol, že všetky zápasy v lige hrávame proti o rok staršej kategórii, čo našich hráčov núti pracovať ešte rýchlejšie a musia sa vyrovnať súperovi aj po fyzickej stránke a vo všetkých zápasoch sme to zvládli na výbornú, takže to našich hráčov zase posunulo o level vyššie.

Prípravky hrávajú veľa turnajov. Aké stihli odohrať spartakovci z U10?

Počas tejto polsezóny sme odohrali veľké množstvo najmä prípravných zápasov a domácich trianglov, aby sme zabezpečili každému hráčovi dostatočnú minutáž, keďže vieme, že za posledný rok a pol sa toho celkovo moc neodohralo. Absolvovali sme samozrejme aj nejaké zahraničné turnaje, kým to situácia umožňovala. Spomenul by som kvalitne zorganizovaný turnaj v českých Petroviciach, kde bola špička Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Na turnaji sme predviedli vynikajúce herné výkony a dokázala nás poraziť len pražská Slávia, ktorá ale vyzdvihla kvalitu našich hráčov a zhodli sme sa, že len takéto kvalitné zápasy môže deti v tomto veku najviac posúvať a motivovať.

Niečo ste už o tréningovom procese načrtli v prvej otázke. Viete prezradiť niečo viac?

V tréningoch sa veľa venujeme obchádzaniu súpera a rozvoju herného sebavedomia, aby sa hráči nebáli pracovať s loptou a aby sme do budúcna vychovali rozdielových hráčov. Máme jasne nastavenú metodiku zameranú na rozvoj všetkých herných činností jednotlivca a pohybovú prípravu hráčov. Čo nás najviac teší, že výsledky tejto metodiky sú dlhodobo viditeľné a v každej prípravkárskej kategórii patríme k najužšej špičke na Slovensku a dokážeme sa rovnať aj klubom v zahraničí.

Tréning je jedna vec, zápas druhá. Je vidieť prenesenie tréningových vecí aj do zápasov?

U hráčov v tomto veku je samozrejme ťažké dosiahnuť, aby podávali vyrovnané výkony v každom zápase, preto do nich stále vštepujeme to, aby sa neustále snažili pracovať s loptou a boli aktívni aj bez lopty. Transfer kľučiek naučených v tréningu je samozrejme obrovský. Najviac sa mi páči, že chalani sa chcú navzájom predbiehať v tom, kto spraví v zápase lepšiu fintu a dá krajší gól, takže o motiváciu majú postarané. O to ľahšie sa nám pracuje v samotnom tréningovom procese.

Čo bolo podľa vás vrcholom prvej polovice sezóny?

Spolu s asistentom sa snažíme pred každým zápasom namotivovať hráčov tak, aby to brali ako finále Ligy Majstrov a zahrali si čo najlepšie a užili si daný zápas, preto by som nechcel hovoriť zvlášť o jednom vrchole jesene. Snažíme sa, aby boli hráči úspešní a spokojní so svojím výkonom v každom zápase. Verím, že takto budeme pokračovať aj na jar a že nám bude umožnené sa zlepšovať znovu na ihriskách a nie doma.

Aký program vás čaká začiatkom budúceho kalendárneho roka?

V jarnej časti by sme chceli absolvovať kratšie sústredenie, aby boli chalani spolu aj dlhší čas a nie len na tréningu. Tiež máme naplánované domáce triangle a prípravné zápasy, ale určite by sme chceli absolvovať aj nejaké zahraničné turnaje. Teší nás, že nám stále chodia zaujímavé pozvánky, tak verím, že si budeme môcť zmerať sily aj so zahraničnými mužstvami. Samozrejme sa tešíme aj na odvetné zápasy v lige prípraviek.