Spartak v uplynulej sezóne skončil na treťom mieste, čím si zabezpečil miestenkou v novej medzinárodnej súťaži Európskej konferenčnej lige. Po dvoch rokoch sa teda predstaví v pohárovej Európe, naposledy to bolo vďaka víťazstvu v Slovenskom pohári. Vlani sa to nepodarilo cez baráž, keď v jej finále podľahli spartakovci Ružomberku.

Po zisku titulu Spartak nepostúpil do najlepšej šestky, v nasledujúcej sezóne skončil až piaty, no potom dvakrát svoje umiestnenie vždy o jednu priečku zlepšil. Po štvrtom mieste vlani na súčasnú bronzovú pozíciu.

V tomto ročníku sa pri kormidle vystriedali až traja hlavní tréneri. Sezónu začal Marián Šarmír, ktorý viedol červeno-čiernych v šiestich zápasoch. Začal dobre, prvé dva zápasy vyhral, potom však prišla domáca remíza s Pohroním a po dvoch ďalších prehrách ho nahradil Norbert Hrnčár. On odkoučoval 11 duelov a jeho posledným bol tiež neúspešný zápas so Slovanom. Aj on začal dvoma víťazstvami, ale v ďalšom priebehu sa mu podarilo pridať v deviatich dueloch len desať bodov.

Počas zimnej prestávky teda nasledovala druhá výmena na poste hlavného trénera, ktorým sa stal Michal Gašparík. Ten viedol mužstvo v 15 zápasoch a získal 32 bodov, mal teda priemer viac ako dva body na zápas.

Celkovo získal Spartak 55 bodov, čo je o 20 bodov viac ako vlani (hralo sa však o 5 zápasov menej). Skóre mal aktívne 48:37 a počas sezóny zaznamenal iba 4 remízy (z toho dve v posledných troch kolách).Doma vybojovali spartakovci iba o tri body viac ako vonku (29:26), čo je najmä kvôli slabšej jeseni, počas ktorej na svojom štadióne prišli až o nezvyčajne veľa bodov. Kým na jar sme stratili na Štadióne Antona Malatinského iba dva body po remíze so Žilinou, tak na jeseň sme ich stratili až sedemnásť (!). Okrem remízy s Pohroním vyhrali v Trnave napríklad aj Sereď, Michalovce či vypadávajúca Nitra.

Celkovo mala Trnava dobré vstupy do oboch polčasov. V úvodnej štvrťhodine sme mali skóre 9:3 a medzi 45. a 60. minútou 8:4. Veľmi silní boli Trnavčania v záverečnej štvrťhodine prvého polčasu (10:5). Naopak, najhoršia bola pasáž medzi 15. a 30. minútou, ktorú sme prehrali 2:7. Celkovo bol Spartak najlepší v pomere gólov po rýchlych protiútokoch z celkového počtu gólov z hry. Z 28 gólov ich bolo 15, čo predstavuje 53,6 %.

Všetci tréneri počas sezóny využili služby až 36 hráčov, z toho troch brankárov. Dobrivoj Rusov odchytal do svojho zranenia v Žiline 23 zápasov a pripísal si sedem čistých kont. Dominik Takáč stál v bránke sedemkrát a štyri razy obstál bez inkasovaného gólu. Tri razy stál v bránke aj Ľuboš Kamenár a raz si uhájil čistý štít.

Z hráčov v poli iba Saymon Cabral odohral všetkých 32 zápasov a vo všetkých nastúpil v základnej zostave. Dovedna si pripísal 2532 minút. Nie je to však najviac, lebo Jakub Grič odohral 2736 minút, hoci kvôli kartovému trestu vynechal zápas v Trenčíne. Obaja nastúpili vo všetkých zápasoch v základnej zostave. Viac ako 2000 minút odohrala ešte trojica Mikovič (27 zápasov/2296 minút), Yusuf (29/2200) a Saavidis (25/2060). Aj z toho je vidno, ktorí boli kľúčoví hráči sezóny bez ohľadu na to, ktorý tréner bol pri mužstve. Svoje prvé štarty si pripísali traja odchovanci klubu Lukáš Jendrek, Marek Ujlaky a Patrick Karhan. Zaujímavosťou je, že dvaja z nich (Jendrek a Karhan) boli pri svojej premiére zároveň vylúčení. Ďalším debutantom z trnavského dorastu bol aj Allecks Godinho, no mladý Brazílčan sa následne zranil a po operácii už do zostavy nezasiahol.

Najlepším strelcom bol Nigérijčan Bamidele Yusuf, ktorý strelil 9 gólov. Zaujímavosťou je, že kým na jeseň trafil len dva razy, na jar pridal sedem gólov. Je to prvý nerakúsky topkanonier klubu po troch sezónach (Szobczyk/7, Yilmaz/9, Egho/6). Posledným slovenským najlepším strelcom bol v sezóne 2016/17 Erik Jirka, ktorý dal 6 gól rovnako ako Robert Tambe. Posledným Trnavčanom, ktorý dal v jednej sezóne aspoň 10 gólov tak ostáva David Depetris, ktorému sa to podarilo pred piatimi rokmi, keď dal 15 gólov.

Najlepším nahrávačom sezóny bol Saymon Cabral, ktorý nahral na sedem gólov a šesť sám strelil. Rovnako ako Yusuf sa podieľal na 13 góloch. Spartakovci sa oproti minulej sezóne rapídne zlepšili v premieňaní pokutových kopov. Tentoraz dostali takýchto príležitostí až deväť a Pačinda, Vlasko, Twardzik a Ristovski premenili osem z nich. Proti ViOnu Vlasko najskôr zaváhal, ale na druhý pokus sa opravil.

Najtrestanejším hráčom bol Martin Mikovič, ktorý inkasoval desať žltých kariet a v poslednom zápase bol aj vylúčený. Saavidis bol napomínaný deväťkrát, Vlasko dostal 7 žltých kariet a Grič 6. Okrem Mikoviča videli červenú kartu aj Bukata, Tumma, Koštrna, Jendrek a Karhan. Z týchto šiestich vylúčení bolo až päť v jarnej časti.