Na svetelnej tabuli v sobotňajšom zápase svietila 87. minúta, keď dal rozhodca pokyn na striedanie a na svoj prvý ligový štart vybehol na ihrisko Marek Ujlaky. Nielen dedič úspešného mena, ale evidentne aj talentu, ktorý ešte musí rozvíjať, aby sa vyrovnal svojmu otcovi.

V jednom štatistickom ukazovateli ho však prekonal. Ujlaky starší dostal prvú ligovú šancu od Valéra Šveca 20. októbra 1991 v domácom zápase proti Českým Budějoviciam, ktorí spartakovci prehrali 1:2, hoci v polčase viedli. Marek odohral celý zápas a pri svojom debute mal 17 rokov 6 mesiacov a 24 dní. Jeho synovi sa to podarilo o pár týždňov skôr vo veku 17 rokov, 4 mesiace a 7 dní.

Aspoň v niečom som lepší“, začal s úsmevom, keď sa o štatistike dozvedel. Sú to neopísateľné pocity a som veľmi vďačný, že mi tréner dal tú šancu vybehnúť na ihrisko. Teší ma výhra, debut a to, že sme boli dobre pripravení.“

Hoci Ujlakyho štart v závere rozhodnutého zápasu bol skôr symbolický, Marek si v tých zopár minútach stihol užiť aj gólovú radosť po Cabralovom góle. Ešte počas rozhovoru bolo cítiť miernu nervozitu a nezvyk z mediálnej pozornosti, rovnako ako úprimnú radosť. Keď som mal ísť hore, tak mi celé telo tŕplo, ale pocity to boli neuveriteľné.“

Škoda, že kvôli protipandemickým opatreniam nemohli byť na zápase diváci a Marekova rodina si nemohla synov veľký deň užiť priamo na štadióne. Otec mi volal, že mal slzy v očiach, keď to videl. Gratuloval mi a teší sa so mnou.“

Mareka Ujlakyho staršieho netreba žiadnemu fanúšikovi Spartaka zvlášť predstavovať. V červeno-čiernom drese odohral 366 ligových zápasov a strelil 87 gólov. Ďalšie pridal v pohárových vystúpeniach a po legendárnom Jozefovi Adamcovi je to druhý najlepší strelec Spartaka. V tomto ho jeho syn zrejme nikdy nedobehne, lebo na rozdiel od otca je jeho miesto v strede obrannej formácie. S rozhovoroch s otcom je futbal hlavnou témou ich rozhovorov. Práve otec môže pomôcť cennými radami, lebo stopéri mu neraz na ihrisku strpčovali život.

Keď sme s otcom v obývačke, debatujeme o futbale a hovorí mi, čo mám urobiť lepšie, aby som si pozeral ako pracujú stopéri a celkovo obrana. Keď som prišiel do Spartaka, tak mi kreslieval, ako si mám nabiehať na útočné hlavičky. Hovorí mi, proti akým typom obrancov sa mu hralo najťažšie, snaží sa mi to vštepiť, aby som tiež taký istý.“

Mladý Burus striedal v zápase Vlaska, ktorý mu na rukáv navyše natiahol aj kapitánsku pásku, ktorá mu bude debut pripomínať. Chlapci už ma varovali, že to bude drahé. Vôbec som to nečakal, možno preto sú tie pocity z debutu oveľa lepšie,“ priznal Marek Uljaky mladší.

Trénerom, ktorý mu debut doprial bol Michal Gašparík. „Typologicky je úplne iný ako bol otec, ale myslím, že perspektívu má. Samozrejme, má ešte pred sebou veľmi veľa času, ale som rád, že nastúpil na prvý zápas a ostala mu kapitánska páska. To si bude chlapec pamätať na celý život.“