Od roku 1948 sme štyridsať rokov oslavovali tzv. „Víťazný február“. Názov komunistického puča si môžeme teraz požičať a označiť tak ťaženie Spartaka počas tohto mesiaca. Štyri zápasy priniesli štyri víťazstvá a za odmenu dostali hráči od trénerského štábu extra voľno navyše.

Jeden týždeň ste hore a ďalší týždeň môžete byť úplne inde,“ tlmil eufóriu tréner Michal Gašparík a dodal: „Štyrikrát sme vyhrali, no štyrikrát sme mali inú zostavu, vždy s inou obranou, striedali sme stopérov. Nie je to úplne štandardné, ale zatiaľ nám to vychádza a triafame sa do toho systému, ktorý chceme hrať na daného súpera.“

Aj v nasledujúcom zápase bude musieť v obrane improvizovať, keďže nastúpiť nebude môcť Koštrna. Ten od svojho príchodu odohral kompletnú minutáž, no proti Žiline videl dve žlté karty a pravý obranca bude mať stopku.

Michal Gašparík zatiaľ rozhodne nie je čitateľný. Prvýkrát prekvapil, keď do stopérskej dvojice poslal Tummu, hoci sa všeobecne čakalo, že sa tam po treste vráti Grič alebo tam ostane Kóša, ktorému vyšiel zápas v Nitre. „Chceli sme vyššie napádať, otvárať krajným obrancom a ostávať v trojke vzadu. Na toto sa nám viac hodil o trošku súbojovejší a rýchlejší Tumma. Zápas sme začali s jednou šestkou a dvoma ofenzívnymi hráčmi, ale po druhom našom góle sme reagovali na rozostavenie Žiliny. Prešli sme na dve šestky – Grič so Savvidisom a Bukata bol pred nimi,“ vysvetlil Gašparík.

Druhýkrát zrejme prekvapil, keď po vylúčení krajného obrancu pol hodiny pred koncom zápasu nezasiahol do hry a neposlal tam defenzívneho hráča. Naopak, postupne sa na ihrisko dostal Kolesár a hrotový útočník Olejník. Až po K.O. od Kiwiora, keď musel Olejník predčasne z ihriska, vystužil defenzívu Kóša, no to už sa hral nadstavený čas. Tréner Spartaka však priznal, že po červenej karte mal nachystaného Turňu. „Poviem to otvorene, trošku som začal panikáriť, ale myslím, že sme to ustáli a dokázali sme čiaru pokryť Saymonom Cabralom, ktorý si to dobre uhral. Nakoniec sme to ubojovali a ubránili aj v tom rozostavení.“

Spartakovci vstúpili do zápasu impozantne a mladých Žilinčanov nútili k chybám. Najmä brankár Petráš neraz poslal loptu na kopačku svojich protihráčov. Prvá polhodina sa musela fanúšikovi Spartaka páčiť. Samozrejme, každý by chcel, aby sa takto jeho mužstvo prezentovalo počas celého zápasu, ale treba si uvedomiť, že tento spôsob hry nie je aplikovateľný na celých deväťdesiat minúť. Dôležité bolo, že tentoraz to prinieslo rýchle dvojgólové vedenie a úvod zápasu pripomenul deväťdesiate roky v podaní Ujlakyho, Bališa a spol.

Po poľavení prišiel pomerne skoro kontaktný gól Javorčeka, ktorý brankár Dobrivoj Rusov nestihol vytlačiť mimo troch žrdí. „Išla cez brániaceho hráča, neskoro som loptu zbadal a nedočiahol som ju. Aj som sa za to na seba hneval, že sme mohli vydržať s nulou, ale čo už…,“ povedal po zápase trnavský kapitán, ktorého to napokon nemuselo mrzieť, lebo ďalšiu strelu už za chrbát nepustil. Pri pokuse Kurminowskeho v druhom polčase už sa lepšie natiahol a loptu vytlačil.

Aj Žilina chcela hrať futbal a dnešný zápas sa musel divákom páčiť. Možno na rozdiel od toho predchádzajúceho, no my nebudeme hrať tak, aby sme riskovali výsledok, ale to, čo potrebujeme. Boli sme vyhecovaní a bola z nás cítiť veľká energia už pred zápasom. Celý týždeň sme sa na nich poctivo chystali a bolo to asi aj vidieť, že sme ich na začiatku zaskočili. Boli sme jasne lepší a mohli sme vyhrávať aj vyšším rozdielom. Druhý polčas už bol iný, lebo sme boli o jedného menej a bol to viac boj.“

Brankár s kapitánskou páskou v závere zápasu rezolútne riešil strkanicu, keď si Kaprálik až príliš vehementne pýtal trestný kop. Rusov mu však dôrazne vysvetlil, že si podobné maniere pred svojou šestnástkou nepraje. Mám pocit, že dnes si devätnásť – dvadsaťroční hráči viac dovoľujú na rozhodcu, ako keď som bol mladý ja. To ma nahnevalo, že mladí skákali po rozhodcovi alebo po mojich spoluhráčoch,“ vysvetlil Rusov, prečo bol v klbku hráčov robiť poriadky.

Spartak sa teda vrátil na 3. tabuľky, kde bol naposledy po výhre nad Senicou v 8. kole. V poslednom kole základnej časti vycestuje na stretnutie do Trenčína.