FC Spartak Trnava podporuje vyhlásenie futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, v ktorom vyzýva kompetentných, aby vo väčšom rozsahu povolili návštevy futbalových zápasov, v závislosti od kapacity jednotlivých štadiónov.


Všetci na Slovensku sme počas najťažšieho obdobia pandémie zodpovedne rešpektovali veľmi prísne opatrenia, ktoré na dlhý čas paralyzovali takmer celú krajinu. Výsledkom je pozitívny vývoj ochorenia a v súčasnosti sú pozitívne testovaní skôr výnimkou. Aspoň miernou odmenou za toto príkladné kolektívne správanie nám mohol byť rýchlejší návrat do normálu. Bohužiaľ, napriek tomu, že patríme k celoeurópskym lídrom v nízkom počte infikovaných na počet obyvateľov, uvoľňovanie u nás prebieha veľmi pomaly.


Trpia tým nielen športové kluby, ale celá ekonomika, ktorá sa bude z „koronajari“ spamätávať ešte dlho. Na jednej strane sme s potešením prijali správu o tom, že na zápasoch bude môcť byť prítomný obmedzený počet divákov, no na druhej strane sú tie počty viacmenej symbolické. Športové kluby už roky bojujú o každého diváka a o každého partnera, ktorý je ochotný sa finančne podieľať chode klubu. Neviditeľný nepriateľ, ktorý nám hrozil, zasadil športovcom ťažkú ranu, ktorá môže byť pre viacerých smrteľná.


Futbal je hrou, ktorá sa hrá pre ľudí a len vďaka nim môžeme existovať. Ak chceme ešte vstať z kolien, tak jedine s pomocou fanúšikov na tribúnach. Kluby, ktoré majú silnú fanúšikovskú základňu, majú aj moderné štadióny, ktoré dokážu spĺňať prísne hygienické kritériá. Apelujeme preto na kompetentné orgány, aby povolili vstup fanúšikov v závislosti od kapacity jednotlivých štadiónov a podľa vývoja situácie v potrebných intervaloch postupne zvyšovali percento divákov.


Keď sú dnes čiastočne sprístupnené uzatvorené inštitúcie ako kiná, kostoly a nákupné centrá, kde sa za dve hodiny vystrieda možno viac ľudí ako na priemernom ligovom zápase, nevidíme väčšie riziko ochorenia na otvorenom futbalovom štadióne. Samozrejme, ak budú dodržané všetky rozumne nadstavené hygienické nariadenia, ktoré nebudú predstavovať úplný ekonomický nezmysel. Tohto kroku sa neobávali vo viacerých, aj okolitých krajinách a na ich príklade môžeme odsledovať, či môžu mať uvoľnené opatrenia negatívny dopad a podľa toho sa prispôsobiť.


Nenaháňajme sa za nulou nakazených, lebo tá už nemusí byť nikdy, ale naučme sa s vírusom, tak ako s mnohými ďalšími chorobami, existovať.

FC SPARTAK TRNAVA