Minulý týždeň padlo na Prezídiu Únie ligových klubov rozhodnutie o tom, že aktuálny ročník Fortuna ligy sa dohrá. Bohužiaľ, hrať sa bude iba v skrátenom formáte, teda jednokolovo. Čo to táto situácia a zároveň kríza spôsobená vírusom korona znamená pre športové ciele Spartak sme sa pýtali športového riaditeľa klubu Andreja Kostolanského.


- Pandémia nás donútila meniť niektoré rozhodnutia, najmä dlhodobého charakteru. Celkom dramaticky nás zasiahla ekonomicky a výraznou mierou sa celá kríza podpísala na našom rozpočte, ktorý sa stenčil. Museli sme logicky v prvom rade sanovať klub ako celok, aby sme vôbec prežili to najťažšie obdobie. Na druhej strane nás po športovej stránke zaskočilo rozhodnutie, že liga sa dohrá iba v skrátenom formáte. To znamená, že sme stratili reálnu šancu prebojovať sa do najlepšej trojky, čo bolo naším cieľom po postupe do hornej šestky. Na tieto okolnosti musíme reagovať a prispôsobiť našu stratégiu.


* Čo to znamená konkrétnejšie?

- Po vstupe do klubu sme nemali veľa času pri tvorbe mužstva. Navyše, nás hneď čakali zápasy predkola Európskej ligy, kde sme chceli čo najlepšie obstáť. Teraz by sme chceli zvyšok sezóny využiť na to, aby sme mužstvo omladili a vytvorili priestor pre hráčov, ktorí čakajú na svoju príležitosť. Máme záujem udržať kostru mužstva ako sú napríklad Rusov, Anthony, Tešija či Sobczyk a okolo nich dať šancu našim mladým hráčom. Veríme, že ju aj dostanú a viacerí sa jej chopia, keďže na nich nebude vyvíjaný zbytočný tlak.


* Spomínaná kostra sú však hráči, o ktorých by bol záujem aj na prestupovom trhu…

- Samozrejme, nie sme takí naivní, že keby prišla skutočne zaujímavá ponuka, ktorá by výrazným spôsobom pomohla rozpočtu, že by sme ich nasilu držali. Neviem však odhadnúť aký bude dopyt po hráčoch, lebo krízou budú zrejme trpieť všetky ligy a aj silnejšie mužstvá budú tuhšie rozmýšľať, kam pustia svoje peniaze.


* Pandémia zrejme pokriví doteraz zaužívanú transferovú politiku. Ako sa to dotkne vstupov do kádra?

- Všetko má svoje mínusy aj plusy. Predpokladáme, že sa otvoria lepšie možnosti ako získať kvalitných slovenských hráčov za dostupné peniaze. Toto bol dlhodobo náš zámer, no pandémia ho urýchlila. Skautujeme desiatky hráčov zo všetkých vekových kategórií, aby sme mali nielen hotových hráčov, ale aby sme mohli aj v ďalších sezónach postupne dopĺňať z vlastných zásob, ktoré boli poloprázdne. Verím, že sa nám do novej sezóny podarí dohodnúť sa hráčmi tak, aby sme zaistili dostatočnú náhradu za tých, ktorí odišli. Mená, pochopiteľne, prezradím, až keď budeme mať podpísané zmluvy.


* Aké budú teda tie ciele do najbližšieho obdobia?

Túto sezónu chceme dohrať a keď sa nám podarí šanca zahrať si baráž o Európsku ligu, tak sa o ňu pobijeme. Ďalšiu sezónu je ťažké odhadovať, lebo problémy bude mať asi väčšina mužstiev. Každopádne, nechceme vyjsť z krízy ako porazení, ale vyťažiť z nej v rámci možností čo najviac to pôjde. Verím, že výsledkovú latku nepodlezieme.